Podczas wyprzedzania używasz tak kierunkowskazów? Na ten błąd łapie się wielu kierowców

Kierunkowskazy pełnią niezwykle istotną funkcję informującą o wykonywanych manewrach. Niestety niektórzy kierowcy traktują je jak zło konieczne, a przez swoje niedbalstwo narażają innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo. W jaki sposób używać kierunkowskazów? Poznaj trzy najczęstsze błędy.

Poruszając się samochodem po ulicach, mimowolnie jesteśmy świadkami wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Kolizje wynikają przeważnie z brawury kierowców oraz niechlujnej jazdy. Często nie zachowują odpowiedniej odległości czy źle używają "migaczy". Czy wiesz, w jaki sposób należy używać kierunkowskazów podczas wyprzedzania, aby zachować bezpieczeństwo? 

Zobacz wideo Piraci drogowi w Nowym Jorku

W jaki sposób używać kierunkowskazów? Niektóre błędy popełniane są nagminnie

Prawidłowa sygnalizacja wykonywanych manewrów jest niezwykle ważna, dlatego musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jeśli poruszamy się w mieście, powinniśmy włączyć kierunek minimum 30 metrów przed skrętem. Odległość ta zwiększa się na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Kiedy chcesz zmienić pas lub wyprzedzić auto, koniecznie sygnalizuj to wcześniej, by kierowcy jadący za tobą widzieli twoje zamiary. Nigdy nie wyłączaj "migacza" przed wykonaniem manewru i nie popełniaj żadnego z poniższych błędów.

  1. Zapominanie o włączaniu. Sporo osób nie używa kierunkowskazów np. podczas zmiany pasa czy opuszczania ronda. Jeśli taka sytuacja ma miejsce podczas jazdy trasą szybkiego ruchu, powoduje to duże zagrożenie dla podróżnych. 
  2. Zapominanie o wyłączeniu kierunkowskazów. Niektórzy po wykonaniu manewru nie odbija wajchy "migacza" i jedzie z mrugającym światłem przez dłuższy czas. Wprowadza to w błąd kierowców jadących za takim samochodem.
  3. Używanie kierunkowskazów w nieodpowiednim momencie. Zbyt późne włączenie może spowodować, że kierowcy za nami nie będą mieli czasu na reakcję czy wyhamowanie.

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Jak należy prawidłowo wyprzedzać samochody? Nigdy nie zapominaj o włączeniu "migaczy"

Manewr wyprzedzania pojazdów jest jednym z trudniejszych na drodze i należy zachować szczególną ostrożność podczas jego wykonywania. Zanim zaczniemy zmieniać pas, włączamy lewy kierunek i dopiero po chwili rozpoczynamy manewr. Nie wyłączaj "migacza" przed wyprzedzeniem samochodu. Dzięki temu kierowcy z naprzeciwka będą znali twoje zamiary. Powrót na właściwy pas ruchu sygnalizujesz prawym kierunkowskazem, a kiedy zajmiesz pozycję, wyłączasz go. Niezastosowanie się do tych zasad grozi mandatem w wysokości 200 zł i 2 punkty karne. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy dbasz o prawidłowe użycie kierunkowskazów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.