Skręcasz w prawo, a pieszy przechodzi przez jezdnię. Co z pierwszeństwem? Możesz słono zapłacić

Takie sytuacje często mają miejsce na osiedlowych drogach. Pieszy z reguły ma pierwszeństwo na przejściu, ale istnieją także okoliczności, w których to prawo przysługuje mu nawet poza oznaczonym miejscem. O jakich sytuacjach mowa?

Wzrost liczby samochodów na drogach, intensyfikacja ruchu oraz rosnąca liczba wypadków z udziałem pieszych spowodowały znaczące zmiany w przepisach drogowych. Ustawodawcy nie tylko wprowadzili nowe prawo, lecz także zmienili status pieszych, którzy od czerwca 2021 roku zyskali uprzywilejowaną pozycję. Zasady zachowania pieszych i kierowców na przejściach regulowane są przez Ustawę Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie artykuł 13. [Przechodzenie pieszego przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko; pierwszeństwo pieszych na pasach].

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Czy skręcając, masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu? Przepisy mówią jasno

Częstą sytuacją dla kierowców, szczególnie na osiedlach jest brak ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeśli pieszy, idący wzdłuż naszej trasy, chce przejść przez ulicę, w którą wkrótce skręcamy, zgodnie z przepisami drogowymi jesteśmy zobowiązani ustąpić mu pierwszeństwa i pozwolić na bezpieczne przejście, nawet jeśli nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych. Mówi o tym artykuł 26 [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych] ustęp 2. Prawa o Ruchu Drogowym:

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Brak ustąpienia pierwszeństwa pieszemu w tej sytuacji to poważne wykroczenie, które dodatkowo świadczy o braku kultury ze strony kierowcy. Pieszy nie powinien być zmuszany do zatrzymania się ani zmiany tempa. Za takie działanie grozi mandat w wysokości 1500 zł (3000 zł w przypadku recydywy) oraz 15 punktów karnych. 

Podstawowe zasady ruchu pieszych. O tym należy bezwzględnie pamiętać

Pieszy powinien unikać stania w pobliżu przejść dla pieszych, jeśli nie zamierza przez nie przechodzić, aby nie wprowadzać niepewności u kierowców. Należy pamiętać, aby nie wchodzić na przejście, gdy nadjeżdża samochód. Nawet jeśli kierowca zauważy pieszego, może nie zdążyć, wyhamować, dlatego korzystanie z przysługującego mu pierwszeństwa nie powinno odbywać się kosztem bezpieczeństwa.

Największym problemem polskich dróg jest jazda z nadmierną prędkością
Największym problemem polskich dróg jest jazda z nadmierną prędkością Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Przed przejściem warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, co daje pewność, że ten widzi pieszego i rozumie jego zamiary. Nie można zakładać, że jeśli jeden kierowca się zatrzymał, pozostali również to zrobią. Pieszy powinien upewnić się, że wszystkie pojazdy stoją przed przejściem, szczególnie na drogach z wieloma pasami. Jeśli coś ogranicza widoczność na przejściu, warto przyjąć, że mogą nadjeżdżać samochody, które nie dostrzegają pieszego. Zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. A w przypadku przechodzenia w miejscu, gdzie nie ma pasów, powinien upewnić się, że jest to bezpieczne.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: