Kierowcy zwracają uwagę rowerzystom. Czy mogą jechać ulicą, gdy obok jest ścieżka rowerowa?

Czy rowerzysta może jechać ulicą, gdy obok jest ścieżka rowerowa? Ta sytuacja zdarza się niejednokrotnie na drogach. Niektórzy kierowcy nie potrafią powstrzymać się od zwrócenia uwagi rowerzyście, co prowadzi do nieporozumień i frustracji. Kto ma rację?

Kwestia poruszania się rowerzystów po jezdni obok samochodów od lat budzi kontrowersje. W większości przypadków to kierowcy mają rację, gdy zwracają uwagę rowerzystom, aby korzystali z dostępnych ścieżek rowerowych. Przepisy jasno to regulują.

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Czy rowerzysta musi znać przepisy ruchu drogowego? Jazda ulicą a droga rowerowa

Zgodnie z przepisami, rowerzysta ma obowiązek korzystania z dostępnej drogi rowerowej, jeśli prowadzi on w kierunku, w którym się porusza. W przypadku, gdy zdecyduje się na jazdę po ulicy zamiast po ścieżce rowerowej, naraża się na mandat w wysokości 100 zł. Artykuł 33 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym precyzuje, że:

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

W sytuacji, gdy na drodze wyznaczono wspólną trasę dla pieszych i rowerzystów, również w tym przypadku rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać, a jego jazda po jezdni jest zabroniona. Powinien także pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym.

Rowerzysta (zdj. ilustracyjne)
Rowerzysta (zdj. ilustracyjne) Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl

Kto ma pierwszeństwo rowerzysta czy kierowca? Niezbędna wiedza, aby bezpiecznie poruszać się na dwóch kółkach lub autem

Prawo o ruchu drogowym określa trzy sytuacje, w których rowerzyści mają pierwszeństwo przejazdu:

  • Na przejeździe dla rowerów. Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzystom, którzy znajdują się na przejeździe. Jeśli rowerzysta dopiero się zbliża, pierwszeństwo ustala sygnalizacja lub oznakowanie.
  • Przy skręcie. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost, co dotyczy również rowerzystów obok skręcających samochodów.
  • Na drodze dla rowerów. Kierowcy przejeżdżający przez drogę dla rowerów są zobowiązani ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo na drodze dla rowerów, nawet w przypadku wjazdu na nią w celu dojazdu do parkingu.
Więcej o: