Pieszy może przejść przez jezdnię nie tylko po pasach. Zasada 100 m ma ważny wyjątek

Jeśli jedziecie drogą, na której przejścia dla pieszych są rozmieszczone daleko od siebie, to trzeba zachować szczególną uwagę. Pieszy czasem może przejść przez jezdnię, nawet jeśli nie ma zebry. Ma oczywiście wtedy konkretne obowiązki.

Czy pieszy może przejść przez jezdnię - przepisy

Co do zasady pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia dla pieszych, przejścia nadziemnego lub podziemnego dla pieszych. Pieszy może przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia znajduje się skrzyżowanie, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Na stronie głównej gazety.pl regularnie piszemy o przepisach ruchu drogowego

Zobacz wideo Takiego testu nowego SUV-a VW jeszcze nie było
Przejście przez skrzyżowanie jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje ono zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. W takim przypadku pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni

- czytamy na oficjalnej stronie polskiej policji. Konkretnych przepisów powinniśmy szukać w artykule 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

  • 2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
  • 3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
  • 4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
  • 5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
  • 6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
  • 7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

Podkreślamy ustęp piąty, ponieważ to o nim bardzo często zapominają piesi. Polskie przepisy nakazują korzystać z przejść dla pieszych (i tylko z nich), kiedy w obszarze zabudowanym chcemy przejść przez drogę dwujezdniową lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni. W takiej sytuacji zasada 100 metrów po prostu nie obowiązuje. Jeśli pieszy i tak przechodzi w takim miejscu, to robi to musi się liczyć z mandatem.

Mandat za przechodzenie w złym miejscu

Za naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko pieszy może być ukarany mandatem w wysokości 50 złotych.

Pieszy na przejściach - nowe przepisy

W polskich przepisach nie ma i nie będzie mowy o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych. Owszem, od początku czerwca pieszy zyskał większe pierwszeństwo na zebrach. Przed 1 czerwca miał pierwszeństwo w momencie przechodzenia przez przejście, teraz ma je już w momencie wchodzenia. Więcej obowiązków spoczywa więc na barkach kierowców - powinni obserwować nie tylko samo przejście, ale też jego okolice, a w razie potrzeby ustąpić pieszemu pierwszeństwa. Nie oznacza to jednak, że piesi są teraz zwolnieni z myślenia. Wciąż mają na drodze swoje obowiązki. Przed przejściem trzeba się rozejrzeć, dać kierowcom czas na reakcję, a na pasy wejść, kiedy mamy pewność, że możemy to zrobić bezpiecznie.

Od 1 czerwca pieszy ma zakaz korzystania z telefonów komórkowych (i innych podobnych urządzeń) w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dotyczy to także przejść dla pieszych.

Jeśli na drodze bez pasów zamierzacie skorzystać z zasady 100 m, to pamiętajcie przede wszystkim o upewnieniu się, czy możecie wejść na drogę. Rozpędzeni kierowcy po prostu nie spodziewają się, że ktoś może wejść na jezdnię w nieznaczonym miejscu, ich reakcja będzie więc wolniejsza i bardziej nerwowa. Lepiej przepuścić kilka nadjeżdżających samochodów, a na jezdnię wejść chwilę później. Dacie sobie czas na bezpieczne przejście.

Najważniejsze zasady pieszego:

  • Nie stój w okolicach przejść dla pieszych, jeśli nie zamierzasz przez nie przejść. Wprowadzasz niepotrzebną niepewność wśród kierowców.
  • Nie wchodź na przejście, jeśli widzisz pędzący samochód. Nawet jeśli jego kierowca cię zauważy, może nie zdążyć wyhamować. Na drodze nie chodzi o to, by za wszelką cenę korzystać z przysługującego nam pierwszeństwa. Chodzi o bezpieczne dotarcie do celu.
  • Jeśli chcesz przejść przez przejście, staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą. Będziesz mieć pewność, że cię widzi i dobrze odczytuje twoje zamiary.
  • Nie bierz za pewnik tego, że jeśli jeden kierowca zatrzymał się, by ustąpić ci pierwszeństwa, drugi zrobi to samo. Jeśli droga, przez którą przechodzisz, ma więcej niż jeden pas, upewnij się, że kierowcy stojący na wszystkich pasach zatrzymali się przed przejściem.
  • Jeśli coś ogranicza ci widoczność na przejściu dla pieszych to zakładaj, że po niewidocznym dla ciebie fragmencie drogi pędzi kierowca, który cię nie widzi. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • Jeśli przechodzisz w miejscu, gdzie nie ma pasów, to tym bardziej upewnij się, że możesz to zrobić bezpiecznie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.