W okresie jesienno-zimowym stanowią kluczowe wyposażenie samochodu. Po czym poznać, że wycieraczki są do wymiany? Konieczna będzie ich systematyczna kontrola, a tych 5 znaków lepiej nie ignorować.
4
victorass88 / Getty Images/iStockphoto
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Prawidłowe działanie wycieraczek samochodowych jest kluczowe dla widoczności podczas opadów deszczu, śniegu czy mgły, a co za tym idzie, bezpieczeństwa jazdy i zmniejszenia ryzyka wypadków. W skrajnych przypadkach mogą nawet uszkodzić przednią szybę, a to z kolei wiąże się z kosztowną naprawą. Warto więc szybko rozpoznać pierwsze oznaki zużycia wycieraczek.
REKLAMA
Zobacz wideo The Best of Moto 2024
Po czym poznać, że wycieraczki są do wymiany? To ewidentne wskaźniki zużycia
Oto wyraźnie sygnały, że już najwyższy czas na wymianę wycieraczek na nowe.
Smużenie na szybie. Kiedy guma wycieraczek traci elastyczność lub ulega uszkodzeniu, przestaje przylegać do szyby. Skutkiem są smugi i plamy.
Skrzypienie i piszczenie. Nieprzyjemne dźwięki wydawane przez wycieraczki mogą sugerować stwardnienie lub pęknięcie gumy. Czasami przyczyną mogą być również zanieczyszczenia.
Nierównomierne czyszczenie szyby. Pasy nieoczyszczonej powierzchni szyby to kolejny objaw zużycia wycieraczek. Może to wynikać z nierównej lub uszkodzonej gumy, która nie przylega do szyby równomiernie, utrudniając skuteczne czyszczenie.
Widoczne uszkodzenia gumy wycieraczek. Pęknięcia, rozwarstwienia lub odkształcenia są widocznymi oznakami zużycia.
Trudności z usuwaniem wody z szyby. Jeśli zostawiają mokre plamy lub zacieki, to znak, że guma straciła swoją elastyczność lub uległa zużyciu.
Co ile należy wymieniać pióra wycieraczek? Tak wydłużysz ich żywotność
Czas zużycia wycieraczek zależy od konkretnego modelu, częstotliwości użytkowania, warunków pogodowych oraz producenta. Zazwyczaj jest to rok lub pół roku. Wymianę najlepiej przeprowadzić przed zimą, kiedy wycieraczki są intensywnie używane. Czasami jednak pióra uszkodzone mrozem wymagają wymiany także wiosną. Można również przestrzegać pewnych zasad, aby wydłużyć ich żywotność.