Jak poznać "tajniaków" na drogach? Tylko niewielkie szczegóły ich zdradzą

Nieoznakowane radiowozy patrolują wiele dróg szybkiego ruchu. Zwykle pojawiają się tam, gdzie kierowcy w rażący sposób łamią przepisy drogowe. Auta "tajniaków" wyposażone w wideorejestratory, są prawdziwym postrachem piratów drogowych. Po czym poznać nieoznakowany samochód policyjny?

Policjanci poruszający się nieoznakowanymi samochodami mają większą szansę na monitorowanie niedopuszczalnych zachowań na drogach. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy, kto widzi oznakowany radiowóz, automatycznie zmienia swój sposób jazdy. Auta "tajniaków" nie rzucają się w oczy, a kiedy mundurowi wkraczają do akcji, zwykle kończy się to potężnymi mandatami.

Zobacz wideo Zielona strzałka jak STOP. Kierowcy źle z niej korzystają

Po czym poznać nieoznakowany radiowóz? Kilka detali zdradza obecność policjantów

Agresywne zachowania na drogach nie są niczym nowym. Każdy z nas zetknął się z brawurową jazdą kierowców, którzy sposobem jazdy narażali bezpieczeństwo swoje i innych. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, policja stworzyła grupę SPEED. W jej skład wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze, którzy do dyspozycji mają nieoznakowane radiowozy. Jak wyglądają auta tajniaków? Jeśli się przyjrzysz, będziesz w stanie je zidentyfikować.

  • Policja wykorzystuje do tajnych akcji popularne modele aut. Są to np. BMW serii 3, Renault Megane, Opel Insygnia czy Skoda Oktavia. Ich kolory nie powinny rzucać się w oczy, więc przeważnie są to samochody granatowe, szare lub czarne.
  • Charakterystyczną cechą nieoznakowanych radiowozów są przyciemniane szyby i dodatkowe anteny na dachu. Niektóre z nich posiadają dodatkowe lusterka boczne lub uchwyty na kamerki.
  • Specjalne oświetlenie ledowe znajduje się z przodu i z tyłu pojazdu, jednak kiedy jest wyłączone, możesz go nie zauważyć.
  • Zwykle radiowozem porusza się dwóch funkcjonariuszy, którzy często mają cywilne ubranie. Na wyposażeniu auta znajdują się różne urządzenia, które pomagają w rejestracji przewinień drogowych.

Nieoznakowany radiowózNieoznakowany radiowóz Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

Jak zatrzymuje nieoznakowany radiowóz? Najważniejsze, by zachować spokój

Kiedy policjanci w nieoznakowanym radiowozie wkraczają do akcji, używają sygnałów świetlnych w kolorach czerwonym i niebieskim oraz komunikatu dźwiękowego. Kierowca zatrzymywanego auta powinien znaleźć bezpieczne miejsce postojowe. Dlatego może kontynuować jazdę z niską prędkością, dopóki nie trafi na szerokie pobocze, stację benzynową czy parking. Warto zweryfikować zatrzymanie i zadzwonić pod numer 112 w razie jakichkolwiek wątpliwości. Jeśli funkcjonariusze są w cywilnym ubraniu, koniecznie powinni się wylegitymować. Dalsza procedura wygląda jak podczas standardowego zatrzymania. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy potrafisz rozpoznać "tajniaków" na drogach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.