Znak znakowi nie równy, a za pomyłkę grozi wysoka kara. Każdy powinien rozróżniać znaki D-3 i C-5

Nadmierna ilość znaków drogowych sprawia, że czasem nie zwracamy na nie uwagi. Ich przytłaczająca ilość mieni się na polskich drogach. Wieloletni kierowcy nieutrwalający swojej wiedzy po zdanym egzaminie na prawo jazdy mogą niektóre z nich źle interpretować. Te dwa podobne do siebie znaki, mają zupełnie inne znaczenie. Sprawdź różnice, zanim załapiesz mandat.

Otrzymując prawo jazdy, zobowiązujemy się zarazem do przestrzegania wszystkich znaków drogowych. Te dwa, choć łudząco podobne, zobowiązują kierowców do dwóch różnych zachowań na drodze. Przypomnij sobie, czym różnią się znaki D-3 i C-5 oraz uniknij nieprzyjemnych konsekwencji z ich niezastosowania.

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Kwadrat ze strzałką - znaczenie znaku D-3

Charakterystyczna biała strzałka w prostokącie na niebieskim tle, która informuje o początku lub kontynuacji drogi, na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. Kierowca, widząc ten znak, może jechać nadal prosto oraz skręcić. W przypadku skrętu w lewo samochód należy ustawić z lewej strony jezdni jednokierunkowej. Ponadto na drodze jednokierunkowej zabronione jest zawracanie. Natomiast najbliższe skrzyżowanie odwołuje znaczenie tego znaku. Gdy pod tym znakiem znajdzie się biała tabliczka z napisem "nie dotyczy" z rysunkiem roweru, w praktyce oznacza, że ruch rowerowy na tej drodze jest obustronny. Należy wziąć pod uwagę, że po drugiej stronie drogi jednokierunkowej znajduje się znak B-2 oznaczający zakaz wjazdu. Wjechanie pod prąd grozi karą w wysokości 500 złotych i zdobyciem pięciu punktów karnych.

Okrąg ze strzałką - znaczenie znaku C-5

Należy do znaków z grupy nakazów, a okrąg z białą strzałką na niebieskim tle zobowiązuje kierowcę do jazdy prosto aż do najbliższego skrzyżowania. Za naruszenie tego znaku grozi mandat w wysokości 250 złotych oraz przyznanie pięć punktów karnych. Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń, Art. 92. § "Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału, lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem, lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany." W przypadku tego znaku nie wolno skręcać w prawo lub lewo. Stosowany jest głównie w miejscach, gdzie ewentualny skręt mógłby zagrażać bezpieczeństwu pieszych. 

Inne znaku, które bywają mylące

Podobnych znaków wyszczególnionych w Kodeksie drogowym jest co najmniej kilka par. Kierowcy często mylą się w znaczeniu znaków B-35 i B-36. Pierwszy z nich dotyczy zakazu postoju, natomiast drugi jest zakazem zatrzymywania się w danym miejscu. Ten z jedną czerwoną linią przekreślającą niebieskie tło, to znak B-35, drugi podobny zamiast linii ma dwie przekreślone linie. Podobnymi są również B-43 i B-33, gdzie pierwszy dotyczy strefy ograniczonej prędkości, drugi zaś mówi o ograniczeniu prędkości. Istotną różnicą jest zakres znaku, B-43 dotyczy wjazdu do strefy, w której obowiązuje ograniczenie prędkości i odwołuje go dopiero znak B-44 o zakończeniu strefy ograniczonej prędkości.

Zwracasz uwagę na znaki podczas jazdy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.