WORD-y szykują się na maraton szkoleń. Przez punkty karne. Kursy przez 48 godzin

Do tej pory o tej zmianie było wyjątkowo cicho w eterze. A to dość dziwne. Bo już 17 września znikną kursy pozwalające na zredukowanie 6 punktów karnych. Skutek? W ostatnich dniach WORD-y w całym kraju przeżywają oblężenie kierowców.

Więcej materiałów dotyczących skutków zmian w prawie drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Bardzo dużo mówi się ostatnio o zmianach, które zostały przygotowane dla kierowców na 17 września 2022 roku. To wtedy w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych, podwójne mandaty dla recydywistów czy dwuletni termin przedawnienia punktów liczony od momentu opłacenia grzywny. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która w szerokim dyskursie okazuje się pomijana. Tak, również dotyczy punktów karnych.

Zobacz wideo Pojechaliśmy nową Toyotą na motospacer po nawiedzonej wsi

17 września znikną kursy redukujące 6 punktów karnych

17 września 2022 roku z WORD-ów w całym kraju znikną szkolenia dla kierowców popełniających wykroczenia drogowe. To oznacza że za kwotę 350 zł i w ramach 6-godzinnego szkolenia nie będzie można "zdjąć" ze swojego konta w Centralnej Ewidencji Kierowców 6 punktów karnych. To jednak nie oznacza, że kursy dla kierowców łamiących przepisy znikną. Nie, teraz będą jednak... przymusowe! Ale dopiero po przekroczeniu dozwolonej ilości punktów karnych.

WORD-y przeżywają oblężenie. Chętnych na redukcję 6 punktów nie brakuje!

Do wygaszenia kursów w obecnym kształcie zostało półtora tygodnia. WORD-y postanowiły zatem zakasać rękawy swoich pracowników, organizować takie kursy na potęgę i kuć żelazo póki gorące. WORD w Białymstoku dla przykładu już teraz organizuje przynajmniej dwa szkolenia każdego dnia. Dodatkowo wpadł na ciekawy pomysł. 15 i 16 września będzie organizował kursy przez 48 godzin tak, aby każdy kto zgłosi się na szkolenie, mógł w nim uczestniczyć przed 17 września.

Pytanie w tym punkcie brzmi: reakcja WORD-ów jest rozdmuchana czy wynika z rzeczywistych potrzeb? I bliżej prawdy jest druga z odpowiedzi. pracownicy Działu Szkoleń WORD Białystok mówią jasno "codziennie organizujemy przynajmniej jedno szkolenie, a zgłoszenia cały czas napływają. Organizujemy już po 2 kursy dziennie: online i stacjonarnie, ale chętnych jest ciągle bardzo wielu. Tylko w Białymstoku zainteresowanie szkoleniami wzrosło aż o 300 procent".

Policja wypisuje mandat (zdjęcie ilustracyjne)Dwa wykroczenia i stracisz prawo jazdy. Nowy taryfikator punktów karnych od września

Na czym polega kurs redukujący punkty karne?

Na czym polegają kursy redukujące punkty karne? Według obecnej formuły, w czasie 6 godzin zajęć z policjantem oraz psychologiem, omawiane są zagrożenia i ryzyko dla osób uczestniczących w ruchu drogowym. Co więcej, w przypadku Białegostoku szkolenie ma charakter konwersatorium, a wykładowcy często przerywają wykłady odpowiadając na pytania uczestników. Uczestnikiem takiego kursu może się stać kierujący, który nie przekroczył dozwolonej ilości 24 punktów karnych.

Kurs dla kierowców popełniających wykroczenia po nowemu

Jak będą wyglądać kursy po 17 września? Po pierwsze nie pozwolą na redukowanie punktów karnych. Staną się za to obowiązkowe dla osób, które przekroczyły 24 punkty karne. Zmieni się też ich formuła. Potrwają 28 godzin, przy czym wykłady zostaną rozciągnięte aż na 4 dni. Na tym jednak nie koniec, bo wzrośnie ich cena. Będzie wynosiła 500 zł.

Więcej o: