Wybierasz się na wakacje? Sprawdź, ile zapłacisz za autostrady w Europie

W większości krajów europejskich korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad jest płatne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje korzystanie z dróg szybkiego ruchu w Europie.

Podróżowanie samochodem niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim nie jesteśmy „niewolnikami” lotnisk czy dworców kolejowych. Możemy dowolnie dobierać trasę oraz w każdej chwili ją modyfikować, aby móc zobaczyć atrakcje turystyczne, które akurat są nieopodal.

Zanim jednak wyruszymy w trasę warto sprawdzić, jakie opłaty będziemy musieli ponieść, aby bez kłopotów podróżować po autostradach i drogach ekspresowych na zaplanowanej trasie.

Przeczytaj także: Jak się zachować w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Opłaty za przejazd autostradami w Austrii

Za korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii trzeba uiszczać opłatę przez zakup winiety. Roczny abonament dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie do 3,5 tony, z przyczepą lub bez, kosztuje 87,30 euro.

Jest również opcja wykupienia winiety na dwa miesiące - za 26,20 euro oraz 10-dniowej za 9 euro.

Motocykliści zapłacą mniej. Roczna winieta została wyceniona na 34,70 euro, 2-miesięczna na 13,10 euro, a 10-dniowa na 5,20 euro.

Po zakupie winiety musimy ją nakleić w odpowiednim miejscu na przedniej szybie, pod lusterkiem lub z lewej strony na wysokości lusterka. Za brak winiety grozi mandat w wysokości od 300 do 3000 euro.

Przeczytaj także: Unia Europejska przycina emisję CO2. Pociągnie to za sobą niższe zużycie paliwa

Nowością jest natomiast możliwość kupienia winiety elektronicznej (www.asfinag.at). Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż winieta będzie obowiązywać dopiero 18 dni po jej zakupie.

Warto też przy planowaniu trasy pamiętać, że niektóre odcinki dróg są dodatkowo płatne. Takim przykładem jest przejazd przez tunel Ariberg, Felbertauern, Tauern czy Bosruck. Poza tym zapłacimy też za jazdę autostradą Brenner (pomiędzy Tyrolem i Włochami) oraz drogami alpejskimi Gerlos, Silvretta czy Timmelsjoch.

Opłaty za przejazd autostradami w Belgii

Przejazd autostradami dla samochodów osobowych jest w Belgii darmowy. Jedyną opłatą jaką będzie trzeba uregulować to ta za przejazd tunelem łączącym Liefkenhock z Antwerpią. Cena wynosi 6 euro przy płatności gotówką albo 4,95 euro jak zapłacimy kartą. Opłaty za autostrady natomiast muszą uiszczać pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony.

Opłaty za przejazd autostradami w Bośni i Hercegowinie

Korzystanie autostrady (istnieje jedna) w Bośni i Hercegowinie jest płatne. W zależności od rodzaju pojazdu zapłacimy różną stawkę. Rozróżniane są cztery klasy pojazdów:

  • Klasa I – motocykle, samochody osobowe oraz małe samochody dostawcze o masie własnej do 3,5 tony,
  • Klasa II – samochody osobowe z przyczepą, małe samochody dostawcze, busy, kampery o masie własnej do 3,5 tony,
  • Klasa III – samochody dostawcze z przyczepą, autokary, ciężarówki jednoczłonowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • Klasa IV – ciągnik siodłowy z naczepą, ciężarówki jednoczłonowe z przyczepą oraz autokary z przyczepą.

W zależności od powyższych kategorii będziemy musieli zapłacić inną kwotę. Dokładny cennik jest dostępny na stronie Internetowej: www.jpautoceste.ba.

Opłaty za przejazd autostradami w Bułgarii

Winiety należy wykupić także w Bługarii. Można je kupić na stacjach benzynowych oraz np. przejściach granicznych. W porównaniu do zeszłego roku jedyną zmianą, jest wprowadzenie winiety kwartalnej. Dokładny cennik znajduje się w poniższej tabeli.

Opłaty za korzystanie z dróg szybkiego ruchu w Bułgarii
Opłaty za korzystanie z dróg szybkiego ruchu w Bułgarii Maciej Gis

Warto też zaznaczyć, że za brak winiety grozi słony mandat. Może on wynieść od 600 do nawet 6000 zł. Dodatkowe opłaty będziemy musieli uiścić za przejazd niektórymi mostami oraz tunelami. W tym przypadku ceny są dość zróżnicowane. Np. za przejazd na odcinku Giurgiu – Ruse zapłacimy od 6 euro, a na Idin – Calaf, Oriahovo – Beket od 23 euro.

Przeczytaj także: Rząd chce walczyć z wycinaniem filtrów cząstek stałych, ale Stacje Kontroli Pojazdów mają problem

Opłaty za przejazd autostradami w Chorwacji

Autostrady w Chorwacji są płatne, ale opłaty reguluje się na bramkach. Cennik za korzystanie z autostrad jest zależny od rodzaju pojazdu oraz odcinka drogi.

Rozróżnianych jest pięć grup pojazdów. IA – dotyczy motocykli oraz motocykli z koszem, a np. I – jest dla przeznaczona dla pojazdów osobowych, autobusów (o wysokości 1,90 cm) oraz dostawczaków o masie własnej do 3,5 tony.

Na stronie http://www.hac.hr znajduje się dokładny i aktualny cennik za autostrady. Warto też pamiętać, aby zawczasu zakupić kuny chorwackie. Na bramkach nie zawsze da się zapłacić kartą płatniczą lub kredytową.

Opłaty za przejazd autostradami w Czarnogórze

Opłata z korzystanie z dróg w Czarnogórze została zniesiona. Nie obowiązuje również opłata ekologiczna, która do tej pory była pobierana na granicy Państwa od samochodów wjeżdżających do kraju.

Jedyne koszty jakie podniesiemy, to te za przejazd tunelem Sozina. Są one zależne od liczby osi oraz wysokości auta. W przypadku samochodów dwuosiowych o wysokości do 1,9 metra, opłata wynosi 2,5 euro. 5 euro zapłacą kierowcy pojazdów trzyosiowych lub więcej do 1,3 metra oraz pojazdów trzyosiowych lub więcej do 1,9 metra i 3,5 tony masy własnej.

Opłaty za przejazd autostradami w Czechach

Czechy podobnie jak inne kraje Europy mają wprowadzone opłaty za autostrady i drogi ekspresowe. Aby nimi podróżować wystarczy zakupić winietę. W porównaniu do 2017 roku, ceny za jej zakup nie uległy zmianie. Cały czas roczna winieta kosztuje 1500, miesięczna 440, a 10-dniowa 310 koron czeskich. Jedyne zmiany jakie zaszły to zwolnienie z opłat 5 krótkich odcinków. Warto też dodać, że motocykliści mogą poruszać się po wszystkich drogach bez konieczności zakupu winiety

Opłaty za przejazd autostradami w Danii

W Danii płatne są jedynie dwie drogi. Obie dotyczą przeprawy przez mosty: The Great Belt Bridge oraz Øresund Bridge. Aktualne cenniki dostępne są pod poniższymi linkami.

The Great Belt Bridge: www.storebaelt.dk/english/toll-charges
Øresund Bridge: www.oresundsbron.com/en/prices

Opłaty za przejazd autostradami we Francji

Poza regionem Alzacji, przejazd po francuskich drogach ekspresowych oraz autostradach jest płatny. Opłaty można uiszczać na bramkach. Na stronie www.autoroutes.fr znajduje się przydatny kalkulator, za którego pośrednictwem dokładnie określimy, ile będzie nas kosztowała podróż. Do tego na portalu www.eurotunnel.com możemy sprawdzić, ile wyniesie opłata za przejazd Eurotunelem pod kanałem La Manche.

Przeczytaj także: Mandat za przekroczenie prędkości. Nie zabiorą ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h

Opłaty za przejazd autostradami w Holandii

W kraju tulipanów i wiatraków praktycznie wszystkie drogi są darmowe. Jedynie przejazd przez dwa tunele: Kiltunnel oraz Westerscheldetunnel, wymaga uiszczenia opłaty.

Pierwszy znajduje się w mieście Dordrecht. Cena za przejazd (www.kiltunnel.nl/tarieven-kiltunnel.html) jest naliczana w zależności od długości pojazdu. Jeżeli jest ona mniejsza niż 2,3 metra to trzeba zapłacić 2 euro, a powyżej 2,3 metra jest to 5 euro.

W przypadku tunelu Westerscheldetunnel łączącego miasta Ellewoutsdijk i Terneuzen, cennik (www.westerscheldetunnel.nl) został ustalony w zależności od rodzaju auta. Dla samochodu osobowego ustalona jest cena 5 euro, osobowego z przyczepą – 7,5 euro, a dla motocykla 2,5 euro.

Opłaty za przejazd autostradami w Niemczech

Teraz, na terenie Niemiec, korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Dotyczy to motocykli, samochodów osobowych, aut dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony. Zapłacimy jedynie za przejazd tunelami Herrentunnel oraz Warnowtunnel. Opłaty wynoszą odpowiednio 1,7 i 4,1 euro dla samochodów osobowych.

Opłaty za przejazd autostradami w Portugalii

W Portugalii korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad jest płatne. Opłaty można regulować na trzy sposoby. Pierwszą opcją jest zapłata elektroniczna (Easytool). W wyznaczonych miejscach płatnego odcinka drogi są postawione specjalne automaty.

Wystarczy podjechać do jednego z nich i bez konieczności wysiadania z pojazdu, wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz uiścić opłatę przy pomocy karty płatniczej lub kredytowej. Od tego momentu auto o podanym numerze rejestracyjnym jest wpisane do systemu, a wraz z nim nasza karta.

Drugą opcją jest skorzystanie z karty prepaidowej. Za pośrednictwem Internetu doładowujemy ją, a następnie wykorzystujemy na bramce poboru opłat.

Trzecią alternatywą jest skorzystanie z urządzenia „Via Verde Visitors’ Device”, które montuje się na podszybiu (od wewnętrznej strony). Jest to układ, który automatycznie reguluję opłatę na bramce. Aby można było z niego skorzystać trzeba zawczasu doładować internetowe konto.

Przeczytaj także: Drogi w UE najbezpieczniejsze w historii. A Polska? Daleko z tyłu

Więcej informacji na temat płatnych odcinków dróg znajdziemy na tej stronie: www.portugaltolls.com. Jest tam przydatny kalkulator, przy którego pomocy obliczymy jakie koszty poniesiemy przemieszczając się po wybranej trasie. Warto też pamiętać, że na niektórych odcinkach dróg obowiązuje wyłącznie opłata elektroniczna. Dlatego zawczasu warto zastanowić się która z wyżej wymienionych opcji jest dla nas najatrakcyjniejsza.

Opłaty za przejazd autostradami w Rumunii

W Rumunii obowiązuje e-winieta. Można ją kupić na granicy państwa albo na stacjach benzynowych. Informacje o kierowcy i pojeździe dodawane są do ogólnej bazy. Są one niezbędne, aby podczas np. kontroli policyjnej, możliwa była weryfikacja czy opłata została uiszczona. W poniższej tabeli przestawione zostało zestawienie cen dla różnych rodzajów e-winiet.

Opłaty za przejazd autostradami w Rumunii
Opłaty za przejazd autostradami w Rumunii Maciej Gis

Poza opłatami za drogi w postaci e-winiet, dodatkowo płatne są przejazdy przez dwa mosty: Giurgeni-Vadul Oii oraz Fetesti-Cernavoda. Dokładny cennik został przestawiony w poniższej tabeli.

Poza opłatami za drogi w postaci e-winiet, dodatkowo płatne są przejazdy przez dwa mosty: Giurgeni-Vadul Oii oraz Fetesti-Cernavoda.
Poza opłatami za drogi w postaci e-winiet, dodatkowo płatne są przejazdy przez dwa mosty: Giurgeni-Vadul Oii oraz Fetesti-Cernavoda. Maciej Gis

Więcej informacji można znaleźć na stornie: www.roviniete.ro.

Opłaty za przejazd autostradami w Słowacji

W Słowacji w 2016 roku zrezygnowano z klasycznych winiet, przyklejanych na przednią szybę. Od tego czasu obowiązują ich elektroniczne odmiany. Można je kupić przez Internet (www.eznamka.sk) albo za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej („eznamka” – aplikacja dostępna w sklepie GooglePlay).

Wybierając jedną z tych opcji, podczas procesu rejestracji musimy podać nr. pojazdu, dane własne, nr telefonu, dane kart płatniczej oraz hasło. Po otrzymaniu kodu weryfikacyjnego via SMS, możemy bez obaw podróżować po kraju. Brak wykupionej winiety grozi mandatem. Jego wysokość to 10-krotność wartości opłaty, którą mielibyśmy zapłacić. Jest ona zależna od rodzaju naszego pojazdu, jak też czasu, który mamy spędzić w kraju.

Opłaty za przejazd autostradami w Słowacji
Opłaty za przejazd autostradami w Słowacji Maciej Gis

Opłaty za przejazd autostradami w Słowenii

Za przejazd autostradami zapłacimy także w Słowenii. Każdy kierowca zamierzający korzystać z dróg szybkiego ruchu, musi wyposażyć się w winietę, którą należy nakleić w górnym lewym rogu przedniej szyby.

Przeczytaj także: Kierowcy po 60. roku życia na obowiązkowe badania - Ministerstwo szykuje zmiany

W zależności od klasy pojazdu (m.in.: 1- motocykl, 2A – samochód osobowy, motocykle dwuśladowe czy pojazdy kempingowe o DMC poniżej 3,5 tony (z uwzględnieniem przyczepy), czy 2B – pojazdy o wysokości 1,3 metra ale o DMC poniżej 3,5 tony (z uwzględnieniem przyczepy)), cennik jest dość zróżnicowany i został przedstawiony w poniższej tabeli.

Opłaty za przejazd autostradami w Słowenii
Opłaty za przejazd autostradami w Słowenii Maciej Gis

Warto też zaznaczyć, że winieta roczna obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego. Jej półroczna odmiana jest ważna przez kolejne 6 miesięcy od daty zakupu lub do 6-miesiąca.

Z kolei miesięczna, obowiązuje od daty zakupu do tego samego dnia kolejnego miesiąca lub gdy nie ma takiej daty to do końca miesiąca. Winieta tygodniowa, jak nazwa wskazuje upoważnia do korzystania z autostrad przez 7 dni.

Winiety można kupić w różnych miejscach takich jak stacje benzynowe, sklepy czy kioski (np.: sklepy Kompas MTS d.d., kioski Tobacna 3dva, d.o.o., Automobilklub Słoeński (AMZS d.d.), kioski Delo prodaja, d.d., stacje benzynowe OMV Slovenija d.o.o., stacje benzynowe Petrol d.d., stacje benzynowe InterINA d.o.o., sklepy Mercator d.d. czy sklepy Travel free przy przejściach granicznych).

Więcej informacji znajduje się na stronie Internetowej www.visitslovenia.pl, a w przypadku klas pojazdów i cen winiet warto odwiedzić portal www.dars.si.

Opłaty za przejazd autostradami w Szwajcarii

Na terenie Szwajcarii również obowiązują winiety. Opłata wynosi 40 CHF, czyli około 38,5 euro dla samochodów osobowych do 3,5 tony. Okres jej ważności to 14 miesięcy, a jej brak grozi mandatem w wysokości 100 CHF.

W przypadku pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, ich kierowcy muszą też wykupić winiety dopasowane do rodzaju ich pojazdów, ciężaru albo okresu ważności. Więcej informacji znajduje się na stornie Internetowej: www.ezv.admin.ch.

Przeczytaj także: Koniec z jazdą "na zderzaku" na autostradach. Posypią się wysokie mandaty

Opłaty za przejazd autostradami na Węgrzech

Za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad na Węgrzech, konieczne jest uiszczanie opłat. Jednak w tym kraju zrezygnowano już z tradycyjnych winiet. Teraz wszystko odbywa się elektronicznie.

Podczas zakupu, do rejestru wpisywany jest nr. rejestracyjny pojazdu, aby policja w łatwy sposób mogła sprawdzić, czy winieta została wykupiona. Mimo systemu elektronicznego warto na wszelki wypadek zachować paragon zakupu przez dłuższy czas.

Opłaty za przejazd autostradami na Węgrzech
Opłaty za przejazd autostradami na Węgrzech Maciej Gis

Opłaty za przejazd autostradami we Włoszech

Włochy nie stosują systemu winiet, a za przejazdy autostradami płaci się na bramkach. Ceny są zróżnicowane w zależności od odcinka i rodzaju pojazdu. Dla przykładu przejazd odcinkiem Rzym - Florencja (254 km) kosztuje 18,40 Euro. Z kolei za przejazd odcinkiem o długości 661 km z miejscowości Brenerro (granica włosko-austryjacka) do Ventimiglia w Ligurii zapłacimy 56,90 Euro.

Więcej o: