Koniec z jazdą "na zderzaku" na autostradach. Posypią się wysokie mandaty

Jedną z głównych przypadłości wśród polskich kierowców poruszających się drogami szybkiego ruchu jest trzymanie zbyt małej odległości od innego pojazdu. Już niedługo policja będzie karać za "jazdę na zderzaku".

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien być świadomy przepisów, które mówią wyraźnie, że kierowca powinien utrzymywać niezbędny odstęp do uniknięcia zderzenia w momencie hamowania lub zatrzymania poprzedzającego samochodu. Jednak wystarczy wyjechać na drogę szybkiego ruchu, żeby zobaczyć co na ten temat mają do powiedzenia polscy kierowcy. Szczególnie, że policja nie wręczała do tej pory mandatów za takie zachodnie. Jednak niedługo to się zmieni.

W 2019 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie pracować nad kształtem przepisów zobowiązujących do zachowania prawidłowych odstępów pomiędzy pojazdami. Odległość zostanie określona w metrach – aktualnie taki przepis obowiązuje w tunelu o długości przekraczającej 500 metrów. Kierowcy muszą wtedy zachować odległość wynoszącą co najmniej 50 metrów.

Takie przepisy obowiązują za granicą już od lat. W Niemczech i we Francji należy zachować tyle metrów odległości, ile wynosi połowa prędkości – jadąc 120 km/h kierowca musi zachować 60 metrów odstępu. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować mandatem od 75 do 200 euro.

Co ciekawe, polska policja dysponuje sprzętem, który potrafi zmierzyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Urządzenie potrafi zarejestrować zbyt bliską jazdę i nagrać film dokumentujący wykroczenie. Za granicą takie zadanie powierzono fotoradarom. Inspekcja Transportu Drogowego zamierza do 2023 roku dokupić 600 nowych urządzeń. Niewykluczone, że niektóre z nich będą fotoradarami mierzącymi przy okazji odległość pomiędzy samochodami.

Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2017 roku na autostradach doszło do 112 wypadków spowodowanych niezachowaniem odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Zginęło 11 osób, a 184 zostało rannych.

Czy uważasz, że policja powinna karać za "jazdę na zderzaku"?
Więcej o:
Komentarze (94)
Mandat za jazdę zbyt blisko
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 61 razy 47

  Kolejny MARTWY PRZEPIS w tym kraju "robię co chcę"
  - ruch prawostronny
  - ograniczenie prędkości
  - zawracanie na strzałce kierunkowej
  - jazda na zderzaku
  - wyprzedzanie na zakazie, ciągłej pojedynczej i podwójnej
  - jazda bez pasów
  - rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu..
  O czymś zapomniałem? Totalny brak poszanowania dla przepisów. Przecież jadę szybko ale bezpiecznie, więc o co ci chodzi.

 • czesiohill

  Oceniono 49 razy 43

  Na kursie prawa jazdy w 1972 roku instruktor wbijał nam do głowy, że bezpieczna odległość od samochodu poprzedzającego, to co najmniej połowa prędkości.
  Amerykę odkrywamy na nowo? Tak, wiem, to było za PRL-u i się nie liczy.

 • nessus

  Oceniono 44 razy 24

  Wam polaki nic nie pomoze. powod jeste jeden jestescie idiotami za kierownica/

 • bigmaciek

  Oceniono 17 razy 17

  No to kiedy ten koniec z jazdą na zderzaku. Z artykułu wynika, że w 2019r jakaś tam Rada dopiero będzie pracować nad kształtem przepisów. Zanim one wejdą w życie minie kolejny rok albo dwa. Tempo imponujące. A problem jest poważny.

 • ilenka50

  Oceniono 16 razy 16

  Jestem za, mam jednak pewne zastrzeżenie. Kto to sprawdzi? Drogówka ma w nosie wszystkie wykroczenia poza przekraczaniem prędkości i łapaniem rowerzystów na pasach, bo to łatwe i szybkie pieniądze. Przy takim na zderzaku trzeba się trochę nabiedzić, żeby namierzyć, potem złapać, a jeszcze potem udowodnić.

 • Jan Maj

  Oceniono 17 razy 15

  Czy to autostrada czy to miasto idiotów nie brakuje, chcesz zostawić bezpieczną odległość od pojazdu poruszającego się z przodu zawsze znajdzie sie idiota, który wypełni pozostawioną lukę.

 • ssaassaa

  Oceniono 39 razy 15

  I bardzo dobrze, mam nadzieję tylko na skuteczne egzekwowanie tego przepisu. Poproszę jeszcze o duże zwiększenie kwot mandatów, bo już od dawna dla sporej ilości idiotów za kółkiem jedyne co ich boli to punkty. Max mandat powinien być wg mnie w kwocie równej co najmniej minimalnej krajowej a najlepiej średniej. Obecne 500 zł przy znikomych kontrolach to śmiech na sali.

 • jep23

  Oceniono 14 razy 12

  Kiedy robię odstęp od samochodu przede mną, natychmiast wpieprza się jadący dwa metry
  za mną mistrz kierownicy.Nic się nie zmieni.Przecież nawet na autostradzie we mgle wszyscy
  jada zderzak w zderzak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX