Rząd chce walczyć z wycinaniem filtrów cząstek stałych, ale Stacje Kontroli Pojazdów mają problem

Podczas wizyty na Stacji Kontroli Pojazdów, przy ogólnym badaniu dopuszczającym do ruchu, dokonuje się m.in. sprawdzenia składu mieszanki spalin. Ale, czy te badania wykryją brak filtra cząstek stałych (DPF)?

Obecnie, badanie spalin z układu wylotowego, wykonywane na Stacji Kontroli Pojazdów, odbywa się z lekkim przymrużeniem oka. To diagnosta decyduje, czy pojazd spełnia wymagania. Ma się to zmienić. Wraz z nowelizacją przepisów, od czerwca tego roku badanie z układu wylotowego będzie drukowane i dołączane do protokołu z kontroli stanu technicznego pojazdu.

Tego typu zmiany mają zmniejszyć albo nawet wyeliminować proceder wycinania katalizatorów i filtrów cząstek stałych z układów wylotowych. Również policja oraz ITD, dzięki mobilnym analizatorom, mają zwiększyć działania w zakresie badań zadymienia spalin.

Przeczytaj także: Dlaczego samochody spalają więcej niż w katalogu? Tak producenci mierzą zużycie paliwa

Czym badamy spaliny z układów wydechowych samochodów na Stacji Kontroli Pojazdów?

Do badań tego typu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, które różnią się w zależności od rodzaju jednostki napędowej stosowanej w pojeździe. W przypadku aut z silnikami benzynowymi wykorzystuje się analizatory (do układu wylotowego przykłada się specjalną sondę) mierzące stężenia takich składników jak tlenek węgla, dwutlenek węgla oraz węglowodory.

Po dokonaniu pomiaru diagnosta wie czy dany pojazd przekracza normy czy też nie. W stosownym rozporządzeniu dokładnie określono przy jakich parametrach należy badać pojazdy zarejestrowane po 1 lipca 1995 roku. Przede wszystkim pomiar można wykonać, gdy temperatura otoczenia wynosi powyżej 5 st. C, minimalna temperatura oleju silnikowego powinna wynosić 70 st. C, a płynu chłodzącego co najmniej 80 st. C.

Nieco inaczej jest w przypadku pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Nie raz możemy zobaczyć na drogach auta, które podczas przyspieszania wypuszczają z układu wydechowego, kłęby czarnego dymu. To sugeruje, że dopuszczalne normy są stanowczo przekroczone. Warto zaznaczyć, że dopiero przy zawartościach sadzy 100-300 (mg/m3) zadymienie spalin staje się widoczne. Czarny dym pojawia się przy stężeniu ok. 500 (mg/m3).

Przeczytaj także: Przełomowy wyrok sądu. Niemcy na potęgę sprzedają stare diesle. Polscy handlarze zacierają ręce

Podczas badań okresowych na Stacji Kontroli Pojazdów, aut z silnikami Diesla, do badania układu wydechowego wykorzystuje się dymomierz optyczny, którego działanie opiera się na zjawisku pochłaniania promieniowania widzialnego (światła) w gazach.

Służy on do określenia przejrzystości spalin i na tej podstawie określa się zgodność z normami. Podobnie jak dla silników benzynowych, tak i tutaj sondę podłącza się do układu wylotowego.

Jednak różnica polega na tym, że według przepisów, trzy razy zwiększa się obroty jednostki napędowej (do maksimum, na 1,5 sekundy). Rozporządzenie nie określa jednak, jak powinno odbywać się badanie, w przypadku pojazdów w których występuje ogranicznik maksymalnej prędkości obrotowej na biegu jałowym.

Przeczytaj także: Nowe przepisy dotyczące kierowców. Duże zmiany w redukcji punktów karnych

W tym czasie urządzenie wykorzystywane do pomiaru zadymienia spalin, określa współczynnik pochłaniania światła. To od niego zależy czy dany pojazd przejdzie badanie czy nie. W Polsce obowiązujące normy zakładają dopuszczalne zadymienie na poziomie do 2,5 (m-1) (silniki wolno ssące) a w przypadku silników z turbodoładowaniem do 3,0 (m-1).

"Podczas okresowego przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów w przypadku silników o zapłonie samoczynnym sprawdza się tzw. zadymienie spalin na zawartość sadzy. W samochodach z silnikiem iskrowym diagnosta bada emisję zanieczyszczeń gazowych – tlenku węgla i węglowodorów" – wyjaśnia Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Czy badanie spalin na Stacji Kontroli Pojazdów jest w stanie wykryć wycięcie filtra cząstek stałych?

Badanie spalin w przedstawiony sposób nie jest zbyt miarodajne. Wynika to z faktu, że w spalinach zawarte są rozpylone cząsteczki wody i niespalonego oleju napędowego, które rozpraszają strumień światła, co powoduje zwiększenie się błędu pomiarowego.

Drugą kwestią jest fakt, że nie wszystkie składniki toksyczne są widoczne dla dymomierza. Najlepszym tego przykładem są cząstki stałe. Może również dojść do sytuacji, że dany pojazd nie będzie miał dużego zadymienia, a wydobywające się spaliny będą zawierały o wiele bardziej trujące substancje w ilościach nadmiernych.

Jednak ta metoda badawcza jest akceptowalna ze względu na powtarzalność wyników pomiarów.

Przeczytaj także: Jak sprawdzać ciśnienie w oponach? Zaskakująco dużo kierowców popełnia przy tym błędy

Czas pokaże czy planowane na ten rok zmiany poprawią nieco sytuację z procederem wycinania filtrów cząstek stałych i usuwaniem katalizatorów.

W dużej mierze to właśnie przez tego typu działania, w dużych miastach dochodzi do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Musimy przeciwdziałać takim zjawiskom, ponieważ uwzględniając średni wiek pojazdów w Polsce (określony 17,2 roku), problem emisji z pojazdów jest znaczący.

To właśnie tego typu auta przyczyniają się przede wszystkim do zwiększonego udziału transportu drogowego w powstawaniu smogu. Rozwiązaniem tego problemu może być ograniczenie ruchu w centrach miast dla samochodów niespełniających normy emisji spalin Euro 6. Jednak na takie rozwiązanie przyjdzie nam zapewne jeszcze chwilę poczekać.

Więcej o:
Komentarze (135)
Czy na przeglądzie da się wykryć wycięty filtr cząstek stałych?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pietrix79

  Oceniono 79 razy 29

  Polskie myślenie. Żyć jak świnie - krótko ale treściwie. Po mnie choćby potop, ale póki mogę to szaleję. A co mi z tego jak będą żyć w przyszłości? Przeszłość- to co innego! Mogę rozprawiać godzinami, choć 5 ważnych dat i wydarzeń ważnych w historii Polski pewnie nie sklecę. Ale co tam. Dzisiaj wystarczy stworzyć wrażenie tego, że się na tym znam. Wokół tylu ignorantów, że nikt się nie połapie :)
  Za 40 lat dojdzie Polak do wniosku (w swoich historycznych rozważaniach), że ludzie ludziom zgotowali taki (dzisiejszy) los. Jak to się mogło stać? Dlaczego nikt nie reagował? Etc.
  Taki kraj marudów co innym wytkną wszystko, a sami nie kiwną palcem...

 • Gość: Late

  Oceniono 29 razy 23

  "Podczas wizyty na Stacji Kontroli Pojazdów, przy ogólnym badaniu dopuszczającym do ruchu, dokonuje się m.in. sprawdzenia składu mieszanki spalin" - wolne żarty, ostatni raz sprawdzano w moim samochodzie emisję spalin jakieś 25 lat temu.

 • Gość: Wawel

  Oceniono 22 razy 16

  Samochód wyposażony w sprawny filtr DPF potrafi emitować zaledwie 100 cząstek na cm3, gdy jego odpowiednik bez filtra aż 250,000,000 na cm3. Zdarza się, że spaliny potrafią zawierać mniej cząstek niż otoczenie na zewnątrz, z reguły około 5000.
  Jedyną metodą dającą pewność wykrycia braku DPF lub jego wadliwego działania jest bezpośredni pomiar liczby cząstek stałych za pomocą przystosowanego miernika. Taka procedura jest prostsza, nie wymaga prze-gazowywania silnika, jeden pomiar trwający 15 sekund. Ma dobrą wykrywalność, mniej narażona na manipulacje i mniej wrażliwa na przekłamanie. Należy postulować o przyjęcie w przepisach limitu emitowanych cząstek stałych dla samochodów wysokoprężnych wyposażonych w fabrycznie montowany filtr. Emisja w samochodach powyżej arbitralnie ustalonej wartości oznacza niedostateczną sprawność filtra lub fizyczny jego brak. Takie samochody byłyby eliminowane z polskich dróg.

 • Gość: Dr NO.

  Oceniono 15 razy 15

  Problem jest nieco szerszy, bo dotyka ogólnej świadomości ekologi, zdrowia i kultury technicznej. Czego? Kultury technicznej!!! W pracy coraz częściej stawiają ekspresy do kawy i klimatyzacje montują. Czy w waszej pracy regularnie ktoś czyści i dba o ekspres i klimatyzację? No wlaśnie...
  DPF dla Kowalskiego to zło, bo nikt nie dba o to i nie potrafi. A inni uważają, że to głupota. Podobnie jak z ww. przykładami (klimą i ekspresem)

 • Gość: andrzej

  Oceniono 25 razy 15

  badania i tak nic nie dadzą ,stówka w łapę i po temacie , policja pilnująca aut jeżdzących po mieście bardziej powinna się zająć spalinami jak zapiętymi pasami . codziennie widać jak jedzie patrol i nic kompletnie nie robi jak auto jadące przed nimi kopci tak ze nie widać drogi , maja to w d..ie , w takiej sytuacji odrazu zabrany dowód i po naprawie auta kontrola w policji czy usterka została usunięta, nie na stacji diagnostycznej gdzie za sto złotych dostanie pieczątkę , problem wraków zostałby rozwiązany w ciągu roku takie załatwienie sprawy dopiero by gwarantowało usunięcie problemu .

 • justas32

  Oceniono 19 razy 11

  Najprostsze rozwiązanie - zamawiać transport publiczny z silnikami na LPG. Nikt tego nie robi. Wiecie dlaczego ? Bo gazu nie można ukraść ...

 • zig.rig

  Oceniono 14 razy 8

  U mnie na wsi wszyscy chcą mies teraz audi A6 albo bmw 5 w dizlu. Nikt nie kupuje małego lub średniego pięcioletniego samochodu z małym przebiegiem i w dobrym stanie tylko minimum siedmioletnie, a najczęściej dziesięcioletnie duże fury. Wszystkie kopcą niemiłosiernie. Przodownik uprawy kalafiorów kupił ostatnio A8 i jak przywaliły mrozy to jeździł tym z sąsiadem po drzewo do lasu.

 • misionur

  Oceniono 43 razy 7

  Kolejny kwik w komentarzach na dyktando koncernów. Już VW/audi pokazało gdzie mają ekologię. Pomijam, że osobowe to promil smogu. Po pierwsze nie stać większości na wymianę DPF po cenach jakby były że złota. Po drugie nikt niezależny u nas nie bada na ile filtr ogranicza emisję i czy nie jest to tylko wyciąganie kasy. Wypalanie są sadzy i zmniejszenie mocy też powoduje dodatkowe emisje- nikt tego nie liczy. Ludzie wycinają tu puszczę, w piecach palą okna i plastik, a w mediach ciągle o DPF. Nikt się nie zastanawia dlaczego?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 12 razy 6

  Jak najlepiej badać czystość spalin? Wylot rury wężem do kabiny, pan diagnosta z panem kierowcą wsiadają i jadą na półgodzinną jazdę po mieście. Jak przeżyją, można uznać, że badanie zaliczone...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX