Samochodem 2018 roku zostało Volvo. Model XC40 nie dał szans rywalom

Samochód Roku 2018 w Europie wybrany. Z siedmiu finalistów międzynarodowe jury wybrało jednego zwycięzcę. Najlepszy okazał się nowy SUV Volvo, który nie dał szans rywalom.

Do finału tegorocznego konkursu Samochód Roku zakwalifikowały się: Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW serii 5, Citroen C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza i Volvo XC40. Najwięcej punktów zdobył najmniejszy SUV szwedzkiej marki. Kolejność prezentuje się następująco:

  1. Volvo XC40 (325 punktów)
  2. Seat Ibiza (242 punkty)
  3. BMW serii 5 (226 punktów)
  4. Kia Stinger (204 punkty)
  5. Citroen C3 Aircross (171 punktów)
  6. Audi A8 (169 punktów)
  7. Alfa Romeo Stelvio (163 punkty)

Samochód Roku 2018 - zasady

Punkty przyzwali dziennikarze motoryzacyjni z 23 krajów Europy. Każdy z nich miał do przyznania 25 punktów. Na jedno z aut mógł oddać maksymalnie 10 punktów. Każdy z dziennikarzy musiał uzasadnić swój wybór.

Sędziowie oceniali stylistykę, komfort, bezpieczeństwo, relację ceny do jakości, prowadzenie, osiągi, funkcjonalność, aspekty ekologiczne i satysfakcję jako kierowca. Dziennikarze oceniali samochody na zamkniętych imprezach testowych, które odbywają się każdego roku przed ogłoszeniem zwycięzcy.

Volvo XC40 2017Volvo XC40 2017 fot. Jan Zomer

Samochód Roku 2018 - Volvo XC40

Najmniejszy SUV w gamie Volvo został oparty na nowej płycie podłogowej CMA. Inżynierowie zbudują na niej w przyszłości pierwsze w pełni elektryczne Volvo i wiele pojazdów przypisanych do segmentu B i C. Dzięki modułowej platformie udało się stworzyć samochód wymiarami odpowiadający kompaktowym crossoverom. Pojemność bagażnika to 460 l.

XC40 wyposażono w szereg systemów bezpieczeństwa. Znajdziemy tu m.in. seryjny pakiet City Safety, który awaryjnie wyhamuje pojazd w przypadku wykrycia ryzyka nieuchronnej kolizji. Auto wykrywa inne pojazdy, pieszych, rowerzystów, a nawet duże zwierzęta. W określonych sytuacjach system potrafi także zmienić tor jazdy auta, by uniknąć zderzenia. Za dopłatą XC40 może być wyposażone w funkcję Pilot Assist umożliwiającą jazdę półautonomiczną z prędkością do 130 km/h na drogach szybkiego ruchu.

Więcej o zwycięzcy tegorocznej edycji Samochód Roku pisaliśmy tu: Volvo XC40 - ceny i dane techniczne. Na moto.pl znajduje się również test Volvo XC40.

Czy twoim zdaniem Volvo XC40 zasłużyło na tytuł Samochodu Roku 2018?
Więcej o:
Copyright © Agora SA