Zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i zapłacisz kilkaset zł. Kiedy służby mogą odholować samochód?

Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i auto odholuje straż miejska, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Samo odholowanie może kosztować 476 zł. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy samochód zostanie odholowany.

Maksymalna opłata za odholowanie samochodu osobowego (o masie do 3,5 t) wynosi w 2017 r. 476 zł, a każda doba przechowywania odholowanego auta na parkingu to 39 zł. Za motocykl zapłacimy odpowiednio 218 zł i 26 zł, a za rower - 110 zł i 19 zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i koszty stają się naprawdę odczuwalne. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy jego samochód może zostać odholowany.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Służby miejskie odholują samochód w następujących sytuacjach:

- Gdy samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;

- Gdy samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku, pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu.

- Gdy samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;

- Gdy stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;

Zobacz także: Sposoby na oszczędzanie paliwa. Co zrobić, żeby samochód palił mniej

- Gdy właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;

- Gdy samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi;

- Gdy samochodem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;

- Gdy samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownych uprawnień albo której zatrzymano prawo jazdy, a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;

- Gdy samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

Zobacz także: Jak pozbyć się porzuconego pojazdu blokującego miejsce parkingowe? Jest na to skuteczny sposób

Kiedy samochód nie może zostać odholowany?

Istnieją też sytuacje, kiedy służby miejskie nie odholują samochodu, mimo że został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu. Tak się stanie, gdy:

- Samochód został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu, ale nie blokuje przejazdu i stwarza zagrożenia bezpieczeństwa. W okolicy nie ma też tabliczki informującej o możliwości odholowania pojazdu.

- Samochodem kierowała osoba nietrzeźwa lub bez uprawnień, ale auto może zostać zabrane przez inną osobę. Przykładowo, pasażera.

Opłata za wezwanie holownika

Warto pamiętać, że możemy zostać zmuszeni do poniesienia kosztów wezwania holownika nawet jeśli nasz samochód nie zostanie odholowany. Dzieje się tak, kiedy służby miejskie wezwą holownik, a kierowca zdąży wrócić do samochodu zanim laweta przyjedzie na miejsce.

W takim przypadku pojazd zostanie przy kierowcy, ale osoba, która popełniła wykroczenie oprócz mandatu za złe parkowanie będzie musiała zapłacić za wezwanie holownika. Ile dokładnie? Zazwyczaj to połowa stawki za odholowanie samochodu. Dla samochodu osobowego to maksymalnie 238 zł, a dla motocykla - 109 zł.

Zobacz także: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.