Zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i zapłacisz kilkaset zł. Kiedy służby mogą odholować samochód?

Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i auto odholuje straż miejska, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Samo odholowanie może kosztować 476 zł. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy samochód zostanie odholowany.

Maksymalna opłata za odholowanie samochodu osobowego (o masie do 3,5 t) wynosi w 2017 r. 476 zł, a każda doba przechowywania odholowanego auta na parkingu to 39 zł. Za motocykl zapłacimy odpowiednio 218 zł i 26 zł, a za rower - 110 zł i 19 zł. Do tego oczywiście trzeba doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i koszty stają się naprawdę odczuwalne. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy jego samochód może zostać odholowany.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Służby miejskie odholują samochód w następujących sytuacjach:

- Gdy samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;

- Gdy samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku, pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu.

- Gdy samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;

- Gdy stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;

Zobacz także: Sposoby na oszczędzanie paliwa. Co zrobić, żeby samochód palił mniej

- Gdy właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;

- Gdy samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi;

- Gdy samochodem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;

- Gdy samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownych uprawnień albo której zatrzymano prawo jazdy, a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;

- Gdy samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

Zobacz także: Jak pozbyć się porzuconego pojazdu blokującego miejsce parkingowe? Jest na to skuteczny sposób

Kiedy samochód nie może zostać odholowany?

Istnieją też sytuacje, kiedy służby miejskie nie odholują samochodu, mimo że został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu. Tak się stanie, gdy:

- Samochód został zaparkowany w nieodpowiednim miejscu, ale nie blokuje przejazdu i stwarza zagrożenia bezpieczeństwa. W okolicy nie ma też tabliczki informującej o możliwości odholowania pojazdu.

- Samochodem kierowała osoba nietrzeźwa lub bez uprawnień, ale auto może zostać zabrane przez inną osobę. Przykładowo, pasażera.

Opłata za wezwanie holownika

Warto pamiętać, że możemy zostać zmuszeni do poniesienia kosztów wezwania holownika nawet jeśli nasz samochód nie zostanie odholowany. Dzieje się tak, kiedy służby miejskie wezwą holownik, a kierowca zdąży wrócić do samochodu zanim laweta przyjedzie na miejsce.

W takim przypadku pojazd zostanie przy kierowcy, ale osoba, która popełniła wykroczenie oprócz mandatu za złe parkowanie będzie musiała zapłacić za wezwanie holownika. Ile dokładnie? Zazwyczaj to połowa stawki za odholowanie samochodu. Dla samochodu osobowego to maksymalnie 238 zł, a dla motocykla - 109 zł.

Zobacz także: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Komentarze (22)
Kiedy samochód może zostać odholowany?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: DwaA

  Oceniono 14 razy 8

  Jeśli samochód jest zaparkowany "pod zakazem", albo utrudnia ruch (samochodowy/pieszy/rowerowy) to powinien był holowany ZAWSZE. Serio, piszę to jako mieszkaniec Warszawy i właściciel dwóch nieekologicznych samochodów. W głowie się nie mieści, jak wielka jest dziś pogarda dla innych użytkowników dróg. Im droższy samochód, tym większy współczynnik "WOLNO MI". Najlepiej jest to widoczne w śródmieściu Warszawy. A jeśli odholują samochód komuś spieszącemu się do chorego dziecka/płonącego mieszkania/rodzącej żony... Cóż, powinien mieć pretensje do leni, którym nie chce się poszukać wolnego miejsca.
  Żeby nie było, ja też mam swoje na sumieniu, jeśli chodzi o przepisy drogowe. Ale są takie, których nie łamię, np. jazda po pijaku, czy na kacu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy właśnie parkowanie.

 • Oceniono 11 razy 3

  Już dawno za niewłaściwe parkowanie powinno być holowanie.
  Skończyłoby się rozjeżdżanie trawników, blokowanie chodników itp.

  Stosowane obecnie blokady są kompletnym idiotyzmem. Ktoś blokuje przejazd i zamiast jego auto usunąć to unieruchamiaj blokadą żeby nadal stało w tym samym niedozwolonym miejscu.

 • Gość: 81

  Oceniono 6 razy 2

  Pytanie dlaczego służby nie każą odholowywać samochodów które stoją na całej szerokości chodnika ? Gdyby był zapis że każdy może pozwać mundurowego za opieszałość to wtedy każdy byłby lepszym człowiekiem a tak sąsiad sąsiadowi wilkiem .

 • Gość: Boddoxx

  0

  Samochód nie musi blokować przejazdu. Wystarczy, że blokuje ruch - czyli np. kierowca zostawił na chodniku mniej niż 1,5m dla pieszych. Tak, ruch pieszych jest także ruchem drogowym,

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 10 razy -2

  Idą wybory samorządowe więc wskażcie tych w swoich miastach co popierają odholowanie i na nich solidarnie nie będziemy głosować w Warszawie to PO!

 • Gość: gosc

  Oceniono 16 razy -2

  służby mogą ci odholowac samochod kiedy nie beda mieć na flaszkę lub na piwo.

 • wamal

  Oceniono 4 razy -4

  >>>- Gdy samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;<<<>>> Gdy samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania<<<

  Przepisy dyskryminują osoby niepełnosprawne (i ich opiekunów). Osoba stwarzająca zagrożenie dla akcji ratowania zdrowia lub życia NIE BĘDZIE KARANA, natomiast zostanie ukarane zapomnienie wyłożenia karty inwalidzkiej za szybą pojazdu momo POSIADANIA stosownych uprawnień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX