Gdy tylko na zewnątrz zaczyna utrzymywać się ujemna temperatura, kierowcy muszą wykazać się wzmożoną ostrożnością. Chodzi rzecz jasna o trudne warunki drogowe, które - w zależności od faktycznej aury - mogą niekiedy być dość niebezpieczne. Ale zimowa pora to nie tylko problem w postaci śliskich dróg. To także kłopoty związane z komfortowym używaniem samochodu, które szczególnie drażnią o poranku, gdy nie ma zbyt wiele czasu na działania awaryjne.
Opady śniegu i zamarzającego deszczu są niemal gwarancją zamarzniętych drzwi w samochodzie. Odpowiada za to wilgoć, która osadza się na uszczelkach lub w zamku, co skutkuje jego unieruchomieniem. Ostatnią rzeczą, jaką należy wtedy zrobić jest "siłowanie" się z klamką i próbowanie otwarcia drzwi na siłę. Efekt może być odwrotny od zamierzonego i doprowadzić nawet do jej oderwania.
Gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać poniżej zera, pamiętaj o zaopatrzeniu się w odmrażacz, który powinien być jednym z największych "przyjaciół" każdego kierowcy zimową porą. Rozwiązanie to zazwyczaj pomaga odblokować drzwi, ale zdarzają się sytuacje, kiedy lód do tego stopnia przymarzł, że nawet ta metoda nie jest skuteczna. Wówczas trzeba próbować innych sposobów. Jakich?
Czasem najprostsze metody okazują się tymi najlepszymi. Jeżeli otwierasz drzwi z kluczyka, dobrym rozwiązaniem może być ogrzanie go zapalniczką (ale niezbyt długo i mocno). Opcjonalnie, gdy wyczerpiesz już wszystkie inne możliwości, możesz spróbować polać zamek gorącą wodą. Metoda ta nie jest jednak optymalna - jeżeli nawet wejdziesz już do auta, ale później będzie ono stało na zewnątrz, pozostałości wody ponownie mogą zamarznąć i sprawić, że staniesz przed tym samym problemem jeszcze raz.
Działając odpowiednio wcześnie możemy uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci przymarzniętych drzwi w samochodzie. Najczęściej polecanym sposobem jest nałożenie na uszczelki gliceryny, którą za niewielkie pieniądze można dostać w każdej aptece. W sklepach z kosmetykami samochodowymi można znaleźć też specjalną wazelinę do uszczelek, która pozwala zapobiegać takim sytuacjom.
Skutecznym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w spray do uszczelek samochodowych, szczególnie do zimowych warunków. W przypadku przymarznięcia drzwi wystarczy psiknąć we wskazane miejsce i lód powinien "puścić". Najlepiej użyć sprayu po uprzednim nasmarowaniu uszczelek gliceryną lub wazeliną.