PGE: opłaty. Ile będzie kosztować ładowanie samochodu?

PGE podała cennik ładowania samochodów elektrycznych. Kierowcy, którzy dotąd mogli bezpłatnie korzystać z ładowarek spółki muszą nastawić się na dodatkowe opłaty i wzrost kosztów eksploatacji pojazdów.

Auta elektryczne. Kierowcy zapłacą więcej za ładowanie

Auta elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jest to to efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, ale też ciągłego spadku cen modeli napędzanych elektrycznie. Tym bardziej zaskakujące jest, że państwowy koncern, który powinien promować ekologiczne rozwiązania, zaskakuje swoich użytkowników tabelą cen ładowania, które nie zachęcają do inwestowania w pojazdy elektryczne. 

Dotąd kierowcy elektryków mogli liczyć na możliwość darmowego ładowania pojazdu, korzystając z ładowarki państwowej spółki PGE. Jednak zbliża się kres ich ulgowego traktowania. PGE opublikowała cennik dotyczący usługi ładowania samochodów. I trzeba przyznać: tanio nie będzie! Wyższe ceny dotyczyć będą zwłaszcza posiadaczy starszych modeli, które nie są wyposażone w odpowiednie systemy pozwalające na szybkie ładowanie.

Zobacz też: Coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce. Ale do miliona sporo jeszcze brakuje

Ładowarki samochodów elektrycznych: jak kształtują się koszty?

Dla porównania warto sprawdzić, jak kształtują się obecnie koszty ładowarek samochodów elektrycznych dostępnych u innych dostawców energii. Porównania takiego dokonał portal WysokieNapięcie.pl. Stan na lipiec 2020 mówi, że średni koszt 1 kWh wynosi:

 • Lotos: ładowarka AC - 1,82 zł; ładowarka DC - 0,69 zł
 • Tauron: ładowarka AC - 1,21 zł; ładowarka DC - 2,21 zł
 • Green Way: ładowarka AC - 1,14 zł; ładowarka DC - 2,19 zł.

Po wykonaniu prostego przeliczenia da się więc zauważyć, że koszty "tankowania" energii elektrycznej wcale nie są niższe niż w przypadku tradycyjnych paliw: benzyny czy oleju napędowego. Dlaczego zatem kierowcy w Polsce mieliby chętniej kupować elektryki? Niestety, państwowy koncern wyznaczając opłaty za korzystanie ze swoich ładowarek, wytrącił ostatni solidny argument przemawiający za zmianą. 

Ile kosztuje ładowanie: cennik ładowania PGE

PGE od 31 lipca 2020 roku wprowadza opłatę za usługę ładowania aut elektrycznych na 11 stacjach zlokalizowanych w Warszawie, Lublinie oraz Siedlcach. To, że do tego dojdzie raczej nikogo nie dziwi - usługa była darmowa, bo samochodów tego typu było stosunkowo niewiele, ale obecnie z dnia na dzień, przybywa ich coraz więcej na polskich drogach. 

Ile kosztuje ładowanie w ładowarkach PGE? Otóż na ostateczną cenę, jaką przyjdzie zapłacić kierowcy, składać się będą trzy składowe:

 • czas ładowania,
 • ilość pobranej energii
 • opłata za dostęp do urządzenia.

Za podłączenie do urządzenia ładującego użytkownik zapłaci złotówkę. Opłata będzie też różnić się w zależności od wybranej mocy ładowania oraz kosztu 1 kWh. Oto zestawienie:

Prąd zmienny AC o mocy do 22 kW.

 • Cena za 1 kWh - 59 groszy.
 • Cena za 1 min ładowania - 7 groszy

Prąd stały DC o mocy do 30 kW.

 • Cena za 1 kWh - 1,45 zł.
 • Cena za 1 min ładowania - 24 grosze

Prąd stały DC o mocy do 50 kW.

 • Cena za 1 kWh - 1,45 zł.
 • Cena za 1 min ładowania—29 groszy

Nie trzeba być matematykiem ani znawcą motoryzacji by zauważyć, że na uprzywilejowanej pozycji są posiadacze nowszych samochodów, które wyposażone są w ładowarki umożliwiające korzystanie z opcji szybkiego ładowania. Zapłacą oni wprawdzie za 1 kWh tyle samo co użytkownicy słabszych modeli, ale nadrobią na czasie ładowania, który będzie zdecydowanie krótszy.

Zobacz wideo Prezentacja samochodu
Więcej o: