Polacy uwielbiają te używane auta. Uważaj na te wersje, to często skarbonki bez dna

Choć w 2022 r. zmienił się lider w imporcie używanych samochodów do Polski i astra pokonała a4, to wiele się nie zmieniło. Wciąż szukamy dokładnie tych samych modeli. Wybraliśmy potencjalnie bardzo ryzykowne wersje.

W 2022 r. do Polski przyjechało 772 348 używanych samochodów z zagranicy - podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w swoim najnowszym raporcie. Znowu wzrósł średni wiek samochodów. W 2022 r. przekroczył 13 lat. To dokładnie 13,14 roku, za co odpowiadają przede wszystkim auta osobowe, dlatego przejrzymy starsze konstrukcje. Szukasz używanego samochodu? Więcej porad znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Najwięcej nad Wisłę przyjechało oplów astra, audi a4 i volkswagenów golfów. W przypadku każdego z tych modeli mówimy o ponad 20 tysiącach używanych aut. Bardzo wysoko były także bmw serii 3 i ford focus. To na tej piątce się skupimy.

Opel Astra - czego się bać w generacji H?

Opel Astra H (trzecia generacja modelu, produkowana w latach 2004-2014) to jeden z najciekawszych kompaktów na rynku wtórnym. Można trafić na naprawdę nieźle wyposażony egzemplarz, a ceny nie odstraszają. Na co zwrócić szczególną uwagę astrze H?

  • W benzynowych silnikach 1.6 i 2.0 może być konieczne wymienienie turbosprężarki, jeżeli poprzedni właściciel nie dbał o auto,
  • Zdarza się, że użytkownicy benzynowej Astry H narzekają na wysokie zużycie oleju silnikowego,
  • W mocniejszych wersjach wysokoprężnego 1.9 CDTI dochodzi do zatkania filtra cząstek stałych,
  • W silnikach diesla montowanych w Astrze H psują się: zawór EGR, turbosprężarka, dwumasowe koło zamachowe,
  • Przecierający się przewód układu chłodniczego,
  • W Astrze psuje się też chłodnica klimatyzacji,
  • W niemieckim kompakcie również lepiej uważać na skrzynię Easytronic,
  • Warto przyjrzeć się chromowanej listwie na klapie bagażnika - często pojawia się tam rdza.
Zobacz wideo "Boże! Skąd ona się tu wzięła? Ja jej w ogóle nie widziałem"

Audi A4 - przy połączeniu 2.0 TDI PD i Multitronic powinna się wam zapalić lampka ostrzegawcza

Przestrzegamy głównie przed Audi A4 B7 2.0 TDI Multitronic. Ogólnie, audi a4 B7 to bardzo dobry i chwalony przez kierowców samochód. Niektórzy twierdzą nawet, że w swojej kategorii wiekowej to "wzór niezawodności". Oprócz problemów z silnikiem 2.0 TDI i skrzynią Multitronic możemy jeszcze ponarzekać na: podatną na uszkodzenia przekładnię kierowniczą, zawieszenie, które czasem ma dość polskich dróg (zdarzają się problemy z łącznikami stabilizatorów i aluminiowymi wahaczami) i lubiącą zaszaleć elektronikę.

Nie bez powodu wyszczególniliśmy tutaj nazwie modelu skrzynię biegów. Jeżeli w ogłoszeniu z audi a4 B7 widzicie słowo Multitronic, to powinna się Wam zapalić ostrzegawcza lampka. Automatyczna, bezstopniowa skrzynia biegów boryka się z wieloma problemami. Niektórzy użytkownicy audi a4 z Multitronikiem twierdzą nawet, że jej awaria jest wręcz nieunikniona. Co gorsza, naprawa skrzyni wiąże się z poważnymi kosztami. No i pozostaje jeszcze kwestia silnika.

2.0 TDI PD - diesel okryty złą sławą

Dwulitrowy silnik TDI przysparzał kierowcom mnóstwa kłopotów. W 2.0 TDI PD po dłuższych przebiegach występują pęknięcia głowicy i awarie napędu pompy oleju (wyrabia się sześciokątny wałek napędzający pompę). Naprawy tych niedomagań są niestety bardzo kosztowne. Problemy skończyły się wraz z wprowadzeniem wersji 2.0 TDI CR, czyli z układem Common-Rail w 2007 roku. Od tej pory silnik 2.0 TDI znika z czarnej listy i można mu zaufać. Jednak pamiętajcie, 2.0 TDI w audi a4 z roczników 2004-2008 to bardzo kosztowna pułapka, a zakup obarczony jest sporym ryzykiem. Dla dobra własnego portfela lepiej unikajcie tej wersji silnikowej.

Audi A4 2004-2008
Audi A4 2004-2008 fot. Audi

Volkswagen Golf - piątka z benzyną 1.4 TSI to auto podwyższonego ryzyka

Volkswagen Golf cieszy się ogromną popularnością. Niezależnie, czy mówimy o samochodach nowych, czy używanych, tak jak dzisiaj. Kompaktowi z Wolfsburga często się obrywa w komentarzach, ale nie zmienia to faktu, że w swojej klasie uchodzi za wzór. Jednak i "król kompaktów" nie ustrzegł się kilku poważniejszych wpadek. Przy zakupie używanego golfa uważajcie zwłaszcza na piątą generację z silnikiem 1.4 TSI.

Jakie problemy gnębią turbodoładowany silnik benzynowy? M.in. niska trwałość łańcuchowego rozrządu (oferowane w Volkswagenach nowszych generacji 1.4 TSI wyposażone są w pasek rozrządu), zacierające się panewki i lubiąca się psuć pompa cieczy chłodzącej wyposażona w sprzęgło. A szkoda, bo 1.4 TSI swego czasu zbierał bardzo pozytywne recenzje za dobre osiągi i elastyczność. Jego mankamenty wypłynęły z czasem.

BMW serii 3 - uważajcie przede wszystkim na E90 z dieslem 320d

Przy zakupie używanej 'trójki' E90 (lata 2007-2012) radzimy unikać wersji silnikowej 320d. Problemem jest tu przede wszystkim rozciągnięty łańcuch rozrządu, którego wymiana wiąże się z dużymi kosztami. W dieslach trzeba mieć jeszcze na uwadze problemy z: wtryskiwaczami systemu common rail, dwumasowym kołem zamachowym czy kołem pasowym. W mocniejszych wersjach czasem zapycha się filtr cząsteczek stałych. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie używanego bmw serii 3 E90?

  • Automatyczne skrzynie biegów nie dają sobie rady z wysokim momentem obrotowym w mocnych dieslach,
  • Niektóre nowsze silniki benzynowe cierpią na awarie bezpośredniego wtrysku paliwa, cewek zapłonowych i pompy paliwowej wysokiego ciśnienia,
  • Zdarza się, że nie domaga elektronika (najczęstsze usterki to: oprogramowanie radia, centralnego zamka, reflektory ksenonowe i elektroniczna blokada kierownicy),
  • W egzemplarzach z dużym przebiegiem pojawiają się problemy z tulejami tylnych wahaczy, poduszkami silnika i amortyzatorami, jednak w większości E90 nie powinno być z tymi elementami problemów.
BMW serii 3 E90
BMW serii 3 E90 fot. BMW

Ford Focus - uważajcie na auto poflotowe, ich przebiegi mogą być bardzo duże

Samochody kompaktowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków, a jednym z najpopularniejszych aut tej klasy jest ford focus. Przy focusie od razu przypominamy - to było jedno z ulubionych aut flotowych. A to oznacza, że wiele egzemplarzy może mieć za sobą naprawdę gigantyczne przebiegi. Dlatego z uwagą sprawdźcie zużycie elementów i miejcie na uwadze, że przebieg może być przez handlarza zaniżony. Ten sam problem dotyczy także większego Forda Mondeo.

Większość Polaków będzie przeglądać na portalach aukcyjnych przeglądać oferty z focusem drugiej generacji, którego produkcja ruszyła w 2004 r. W focusie MK2 silniki benzynowe uchodzą za bezawaryjne. Gorzej jest z dieslami, na które wielu kierowców narzeka. Na forach najczęściej sypią się gromy na problemy z turbosprężarkami, dwumasowe koła zamachowe i awarie wtryskiwaczy. Uważajcie zwłaszcza na 1.8 TDCi. Najbezpieczniejszym wyborem wysokoprężnym jest mniejszy 1.6 TDCi. W drugim focusie mogą się psuć:

  • Elektronika: głównie problemy z szybami i sterowaniem lusterek,
  • W niektórych egzemplarzach do środka przedostaje się woda - to wina uszczelki podszybia,
  • Focusy z bardzo dużymi przebiegami mają problemy z niektórymi elementami zawieszenia,
  • Dość często psuje się pompa elektrohydraulicznego wspomagania układu kierowniczego (przypadłość focusów z dieslem).
Ford Focus II 2004 r.
Ford Focus II 2004 r. fot. Ford
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.