Kierowcy omijają ten znak wzrokiem, a szkoda. Policja nie ma litości dla nieświadomych

Co oznacza znak B-14? Nie jest zbyt często spotykany na drodze, ale gdy się pojawia, łatwo wprawia kierowców w zakłopotanie. Dziwny, pomarańczowy owal dryfujący na falach dla wielu pozostaje zagadką. Ignorowanie tego oznaczenia może jednak skończyć się mandatem, dlatego warto wiedzieć, kogo dotyczy.

Każdy kierowca po egzaminie na prawo jazdy powinien ruszyć w drogę z wiedzą, która pozwoli mu rozpoznawać wszystkie znaki drogowe w Polsce. Niestety w przypadku mało popularnych oznaczeń bywa inaczej. Jednym z przykładów jest znak B-14, który często wywołuje konsternację również u drogowych weteranów. Zasady jego stosowania są jasne, jednak jego rzadkie występowanie sprawia, że kierowcy po prostu go nie znają. Sprawdź, co oznacza, a możliwe, że wiedza pozwoli ci w przyszłości uniknąć mandatu.

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Co oznacza znak B-14? Wielu uczestników dróg go nie kojarzy

Znak B-14 to pomarańczowy owal nad niebieskimi liniami symbolizującymi wodę, umieszczony na białym tle i otoczony czerwoną otoczką. Oznacza zakaz wjazdu dla pojazdów przewożących substancje niebezpieczne, które mogą zanieczyścić wodę. Dotyczy głównie samochodów oznakowanych pomarańczowymi tablicami ADR, transportujących materiały z grup 3, 4.3, 6.1, 6.2, 8 oraz wybrane substancje z klasy 9. Są to przede wszystkim materiały zapalne, trujące, zakaźne czy żrące.  Tego typu oznaczenie spotyka się głównie w pobliżu zbiorników wodnych, rzek czy jezior, ale również na innych odcinkach dróg, gdzie ich ewentualny wyciek mógłby spowodować ryzyko skażenia środowiska.

Jaki mandat za niestosowanie się do znaku B-14? Nie jest zbyt wysoki

Kierowcy naruszający zakaz wjazdu dla pojazdów przewożących niebezpieczne substancje muszą liczyć się z mandatem w wysokości 250 zł i dwoma punktami karnymi. W zestawieniu z innymi wykroczeniami, jak choćby wyprzedzanie na ciągłej linii (1000 zł) czy nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu (500 zł), taka kara wydaje się stosunkowo łagodna. Jednak następstwa ignorowania znaku B-14 mogą okazać się niezwykle poważne. W przypadku wypadku lub rozszczelnienia ładunku istnieje ryzyko zanieczyszczenia wody i środowiska, co może skutkować długotrwałymi konsekwencjami ekologicznymi i dużymi stratami.

Cysterna, fot. Miguel Perfectti / iStock
Cysterna, fot. Miguel Perfectti / iStock Cysterna, fot. Miguel Perfectti / iStock

Co oznacza znak B-13? Kolejny, który sprawia kłopot kierowcom

Znak B-14 to nie jedyne oznaczenie związane z ograniczeniami dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Warto znać także inne znaki, które mają podobny charakter i dotyczą bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Poniżej kilka przykładów.

Zobacz też: Tak nad Bałtykiem wpadł ekspert od radarów. Policjanci z wybrzeża byli bardzo zdeterminowani, by go złapać

  • Znak B-13 - zakaz wjazdu pojazdów towarowych przewożących towary niebezpieczne. Dotyczy on wszystkich pojazdów przewożących groźne substancje, bez względu na ich rodzaj. W odróżnieniu od B-14, nie skupia się wyłącznie na zagrożeniu dla wód, ale obejmuje ogólne niebezpieczeństwo związane z transportowanymi towarami.
  • Znak B-15 - zakaz wjazdu pojazdów przewożących towary łatwopalne. Stosowany w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko wybuchu, np. w pobliżu stacji paliw, rafinerii czy składów chemikaliów.
  • Znak B-16 - zakaz wjazdu pojazdów przewożących materiały wybuchowe. Ostrzega przed wjazdem do stref, gdzie transport materiałów może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu, np. w pobliżu fabryk amunicji czy magazynów wojskowych.
Więcej o: