Większość kierowców, kiedy zobaczy kontrolkę check engine, czuje przyspieszone bicie serca. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze zwiastuje ona poważne usterki. Zapala się, kiedy komputer odbierze sygnał z czujników silnika. Zazwyczaj, by usunąć błąd, udajemy się do mechanika, który podłączy samochód do komputera i zdiagnozuje problem. Mało kto wie, że kontrolkę można skasować bez skanera diagnozującego. W jaki sposób?
Check engine pokazuje usterki przekazywane przez czujniki elektroniczne, które utrzymują się dłuższy czas. Warto mieć na uwadze, że check engine nie zapali się w przypadku krótkich odchyleń od normy. Jeżeli wraz z zapaloną kontrolką widzimy, że samochód zużywa więcej paliwa albo ma spadek mocy, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem.
Czasem jednak powody błędu nie są poważne. Najczęstszymi przyczynami kontrolki check engine są:
Aby usunąć kontrolkę, trzeba dostać się do akumulatora i zdjąć klemę z bieguna ujemnego. Po upływie 30 minut należy podłączyć ją ponownie i uruchomić silnik, a po błędzie nie powinno być śladu. Metoda sprawdza się w przypadku starszych samochodów, więc jeśli posiadamy nowszy wóz naszpikowany elektroniką, lepiej skontaktować się ze specjalistą. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.