Kontrola oraz regularna wymiana oleju silnikowego to jedne z najważniejszych obowiązków, o jakich musisz pamiętać jako kierowca samochodu. Jak często należy się za to zabierać oraz czy są sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność? Zasady są co do tego jasne i klarowne.
Przyjęło się, że regularna wymiana oleju silnikowego powinna mieć miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest liczba przejechanych kilometrów, którą określa się na 10-15 tysięcy kilometrów. Jeśli nie jeździsz tak dużo, powinieneś robić to co najmniej raz w roku. Należy mieć przy tym na uwadze fakt, że ostateczny wynik uzależniony jest od rodzaju silnika, tego, w jakim jest stanie oraz w jaki sposób jeździsz. Ponadto często zdarza się, że w przypadku nowych samochodów zalecenia mogą być inne, zazwyczaj mowa o 15-20 tysiącach kilometrów. Inne wartości dotyczą także starszych modeli, kiedy najlepiej robić to jeszcze częściej. Oczywiście najważniejsze zdanie ma w tej kwestii producent pojazdu. W instrukcji znajdziesz też informację na temat tego, jaki jest dopuszczalny poziom zużycia oleju. Najczęściej jest to od 0,1 do 0,5 litra na 1 tysiąc kilometrów. Pamiętaj też, że dolewanie oleju pomiędzy wymianami jest normalnym zjawiskiem, a niekiedy nawet koniecznym, jeśli jest go za mało.
By w pełni dbać o pojazd, a przy tym oczywiście również o swoje bezpieczeństwo, zaleca się, aby olej sprawdzać:
Ponadto nie zapomnij o tym również przed dłuższą podróżą. W trakcie kontroli zadbaj o to, aby samochód stał na płaskim, a silnik był zimny, czyli przynajmniej kilkanaście minut po wyłączeniu. Ważne jest przy tym, że oleju nie powinno być pod korek. Latem najlepszą ilością jest mniej więcej 3/4 wysokości pomiędzy wskaźnikami min i max, zaś zimą około połowa, gdyż zarówno nadmiar, jak i niedobór, może niekorzystnie wpływać na silnik, a nawet doprowadzić do jego awarii.
Ilość oleju to niejedyna rzecz, którą warto sprawdzić w trakcie kontroli. Oprócz tego zwróć uwagę na jego kolor i zapach. Jeśli zauważysz, że zabarwił się na czarno, a w nozdrzach poczujesz woń spalenizny, koniecznie skontroluj tę sytuację u specjalisty, gdyż możliwe jest, iż doszło do jego spalenia. Tak samo zawartość opiłków czy innych drobnych pyłków powinna być sygnałem do tego, że najwyższa pora na wymianę.