Pełen komfort kierowcy podczas jazdy samochodem jest kluczową kwestią jeśli chodzi o pewność prowadzenia, bezpieczeństwo i skupienie się na drodze. Polskie przepisy nie regulują kwestii obuwia. Czy powinniśmy się więc kierować starą zasadą, mówiącą, że jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone? Tak, o ile nie wpływa ono na bezpieczeństwo jazdy.
W polskich przepisach na próżno szukać jasnego zapisu, który zabraniałby jazdy autem w określonym obuwiu. Warto jednak mieć świadomość, że niewłaściwy wybór może skutkować mandatem na podstawie art. 86 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on, że:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
Wedle tego paragrafu klapki czy też buty na wysokim obcasie mogą utrudniać kontrolę nad pojazdem: stopa może się ześlizgnąć z pedałów, szpilki uniemożliwią równomierne rozłożenie nacisku. W konsekwencji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, może być to podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Co więcej, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości minimum 1500 zł. Sytuację pogorszy fakt, jeśli będziemy znajdować się pod wpływem alkoholu, za co grozi areszt, ograniczenie wolności lub mandat od 2500 zł.
Najbezpieczniejsze buty do jazdy powinny być płaskie, dobrze trzymać się stopy i nie zahaczać o pedały. Najlepszym wyborem będą więc sportowe modele z równymi i szerokimi podeszwami. Warto zawsze mieć ze sobą parę butów na zmianę. Zwróć uwagę również na strój, aby nie krępował ruchów. On także jest istotny, zważając na bezpieczeństwo i komfort jazdy. W jakich butach najczęściej prowadzisz samochód? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.