Tyle musi pracować Polak, aby kupić używane auto. Wyniki zaskakują. Jest gorzej, niż myślisz

Ile musi oszczędzać Polak, by kupić używany samochód? Dla wielu osób auto jest niezbędne do życia, ale okazuje się, że aby je zakupić, musimy nieźle się napracować. W porównaniu do innych krajów europejskich wypadamy raczej kiepsko.

Zakup samochodu to nie tylko ważny moment w życiu kierowcy, lecz także spore wyzwanie finansowe. Nie każdy może pozwolić sobie na nowy wóz z salonu, dlatego wiele osób stawia na auta używane. Ile przeciętny Polak musi odkładać, aby pozwolić sobie na samochód? Wyniki badania są zaskakujące. Na tle Europy nasza sytuacja nie napawa optymizmem.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Ile Polacy muszą pracować na używane auto? Wyniki zaskakują. Jesteśmy w "ogonie Europy"

CarVertical, firma zajmująca się między innymi sprawdzaniem historii pojazdów, wzięła pod lupę 23 europejskie kraje i przez 10 miesięcy monitorowała sytuację na rynkach aut używanych w stosunku do średnich wynagrodzeń. Jakie wyniki otrzymali? Okazuje się, że przeciętny Europejczyk, aby kupić pojazd, musi pracować średnio 10 miesięcy. Jak wypadli Polacy?

Co powinno być w umowie kupna-sprzedaży samochodu?
Co powinno być w umowie kupna-sprzedaży samochodu? Co powinno być w umowie kupna-sprzedaży samochodu? Fot. pexels.com / negativespace

Polska zajęła 18. miejsce, a na kupno samochodu musimy pracować 12,5 miesiąca. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to uśrednione wyniki, a badanie zakłada, że na zakup pojazdu są przeznaczane całe pensje. W momencie analizy przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wynosiło 5587 zł, a statystyki AAA Auto wskazują, że średnia kwota używanego pojazdu to 70 275 zł. Pamiętajmy też, że nie wszyscy Polacy tyle zarabiają i wiele osób decyduje się na tańsze opcje.

Kto w Europie pracuje na używany samochód najkrócej? Obywatelom tego kraju wystarczą niecałe trzy miesiące

Najkrócej na samochód muszą pracować obywatele Finlandii - 2,7 miesiąca, dalej są Niemcy z wynikiem 6 miesięcy, a potem Szwajcarzy - 6,1 miesiąca. Na drugim biegunie znaleźli się Portugalczycy, którzy zmuszeni są pracować najdłużej, bo aż 22 miesiące. W Rumunii to 15,4 miesiąca, a w Serbii 14,7. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: