Zimą zawsze wożę kredę w bagażniku. Rozwiązuję 2 uciążliwe problemy naraz

Parujące szyby i nieprzyjemny zapach w kabinie. Problemy te spędzają sen z powiek kierowców szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie? Pomogą domowe, sprawdzone triki.

Wilgoć w samochodzie może pojawiać się przez cały rok, choć najbardziej uprzykrza życie kierowcom jesienią i zimą. Objawia się zaparowanymi szybami i nieprzyjemnym zapachem. Może także negatywnie wpływać na trwałość niektórych elementów pojazdu. Warto poznać jej przyczyny, a do najczęstszych źródeł należą:

  • uszkodzone uszczelki drzwi lub bagażnika,
  • zanieczyszczony filtr kabinowy,
  • niedrożne kanały odpływowe i kratki w podszybiu,
  • problemy z wentylacją,
  • przemoknięte dywaniki czy tapicerka,
  • nieszczelny szyberdach.
Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie? Pomoże domowy trik za grosze

Większości z nas kreda kojarzy się głównie z dziecięcymi zabawami i szkolnymi tablicami, na których rysujemy lub piszemy. Część osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że jej zastosowania wykraczają daleko poza te oczywiste. Okazuje się, że sprawdzi się również świetnie jako pochłaniacz wilgoci i zapachów w samochodzie. Wystarczy połączyć kilka kawałków taśmą i umieścić w bagażniku lub włożyć do płóciennego woreczka i zawiesić pod lusterkiem. Zaparowane szyby przestaną być problemem, a nieprzyjemna woń zniknie. Dodatkowo, kreda w skrzynce narzędziowej zabezpieczy metalowe narzędzia przed rdzewieniem.

Jak pozbyć się wilgoci z auta domowym sposobem? Proste sposoby działają skutecznie i tanim kosztem

Szukając rozwiązań na osuszenie wnętrza samochodu, mamy do dyspozycji wiele produktów użytku codziennego. Opcji jest więc kilka i możemy testować, która w naszym przypadku okaże się najbardziej skuteczna.

  • Gazety lub ręczniki papierowe to proste rozwiązanie na nadmiar wilgoci. Wystarczy rozłożyć je na podłodze, by wchłonęły wodę.
  • Żwirek dla zwierząt skutecznie pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Wystarczy rozsypać go w wilgotnych miejscach lub wsypać do materiałowych woreczków i umieścić pod siedzeniami.
  • Ryż, dzięki właściwościom higroskopijnym wchłania wilgoć. Najlepiej umieścić go w bawełnianej tkaninie, np. w skarpetce, i położyć w wilgotnym miejscu.
  • Sól pochłania wilgoć i zapachy. Warto nasypać ją do woreczka lub miseczki i ustawić w kabinie auta.
  • Soda oczyszczona znana z pochłaniania wilgoci w lodówkach, działa podobnie w samochodzie.
Zaparowane szyby w aucie
Zaparowane szyby w aucie Fot. istockphoto.com/ autor dies-irae

Pamiętaj o systematycznym wymienianiu używanych produktów, by z czasem same nie stały się źródłem wilgoci. To problem, który często powraca. Aby skutecznie go wyeliminować, należy regularnie sprawdzać stan uszczelek, wymieniać filtr kabinowy, udrożniać kanały odpływowe, a także upewniać się, że wnętrze pojazdu jest suche.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: