Po stłuczce zrób te rzeczy. Wystarczy telefon i 3 minuty, by wszystko usprawnić

Jak się zachować po stłuczce, by mieć pewność, że wszystkiego dopilnowaliśmy? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Następnie złap za telefon i zacznij działać, by szybko rozwiązać problem i uniknąć dodatkowych problemów.

Stłuczka nierzadko wiąże się z nadmiernym stresem, przez który nie zawsze działamy racjonalnie, co później może się na nas srogo zemścić. Niedopilnowanie pewnych spraw może znacznie utrudnić dalsze działanie oraz nawet uzyskanie odszkodowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacznij od sprawdzenia jednej rzeczy oraz udokumentowania wszystkiego. Pamiętaj o 3 ważnych krokach.

Zobacz wideo Wymagana, a nieznana. Czym tak naprawdę jest bezpieczna odległość?

Co należy zrobić po stłuczce? Od tego zacznij

Pierwszą czynnością po stłuczce, w której braliśmy udział, jest zachowanie spokoju. W takiej sytuacji łatwo o nerwy, a te z kolei mogą sprawić, że bardziej sobie zaszkodzimy, aniżeli pomożemy. Następnie zabierz się za zabezpieczenie miejsca zdarzenia poprzez rozstawienie trójkątów ostrzegawczych i włączenie świateł awaryjnych. Zanim przestawisz pojazd, by nie tamował ruchu, dokładnie udokumentuj całą sytuację: samochody z widocznymi tablicami, szkody oraz okolicę, by mieć wszystko na zdjęciach. Zbierz też informacje od uczestników stłuczki – ich imię, nazwisko, numer telefonu oraz numer polisy.

Co należy zrobić po stłuczce?
Co należy zrobić po stłuczce? Co należy zrobić po stłuczce? Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Jak się zachować po stłuczce? Tych kroków nie pomiń

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy sprawca stłuczki miał ważne ubezpieczenie OC. Mając telefon z dostępem do internetu, zrobisz to dosłownie w minutę. Wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG (lub aplikację) i wpiszesz numer rejestracyjny samochodu, a wszystko będzie jasne.

W przypadku drobnych stłuczek i kolizji nie ma konieczności wzywania policji. Jeśli dogadasz się z drugim kierowcą co do winy i polubownego załatwienia sprawy następnym krokiem będzie spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym, które powinno zawierać:

  • Opis sytuacji,
  • Dane kierowców,
  • Dane pojazdów,
  • Szczegóły polisy.

Natomiast jeśli nie możesz porozumieć się z drugim uczestnikiem zdarzenia, skontaktowanie się z funkcjonariuszami będzie niezbędne. Niemniej pamiętaj, że najważniejsze, to zachować nerwy na wodzy i działać racjonalnie. Zabezpieczenie miejsca, udokumentowanie zdarzenia i sprawdzenie polisy to najważniejsze kroki, o których warto pamiętać, by ułatwić sobie dalsze postępowanie. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: