Nie od dzisiaj wiadomo, że dobrego mechanika trzeba ze świecą szukać. Mimo tego, że notuje się stały wzrost produkcji samochodów, ekspertów od ich napraw jest coraz mniej. Sytuacja powoduje, że zarobki w branży motoryzacyjnej z roku na rok się zwiększają, dlatego warto wziąć pod uwagę ten przyszłościowy zawód.
Zarobki mechaników samochodowych zwykle zależne są od stażu pracy, regionu, specjalizacji czy renomy warsztatu, w którym się zatrudniają. Jak podaje portal pep.pl, średnie, miesięczne wynagrodzenie doświadczonego specjalisty mieści się w granicach 5000-8000 złotych brutto. Technicy początkujący w branży mogą liczyć na 3000-4000 złotych brutto. Ich zarobki wzrastają wprost proporcjonalnie do zdobywanego doświadczenia, dlatego ambitne osoby mogą oczekiwać regularnych podwyżek.
Warto wspomnieć, że mechanicy pracujący w renomowanych warsztatach otrzymują lepsze wynagrodzenie, niż ci, którzy naprawiają auta w małych zakładach. Wyższe stawki osiągają również specjaliści od skomplikowanych systemów, np. w samochodach elektrycznych. Reputacja w tej branży jest naprawdę bardzo istotna, dlatego jeśli warsztat jest oceniany wysoko i zajmuje się luksusowymi markami, jego pracownicy mogą zarabiać nawet 10 000 złotych.
Aby zostać mechanikiem samochodowym, trzeba przede wszystkim nastawić się na naukę, ponieważ każdy specjalista musi posiąść niezbędną wiedzę do wykonywania zawodu. Zdobyć ją można w szkole zawodowej, technikum mechanicznym, szkole policealnej o odpowiednim profilu lub na studiach inżynierskich. Karierę można rozpocząć od przysłowiowego "zera", lecz także po wcześniejszych praktykach w zaprzyjaźnionym warsztacie. Sama wiedza nie wystarczy, gdyż kluczowe jest zebranie odpowiedniego doświadczenia. Wiele warsztatów oferuje płatne i bezpłatne staże, na których możesz nauczyć się zarówno podstaw, jak i bardziej skomplikowanych napraw. Niektórzy pracodawcy inwestują w załogę, dlatego warto korzystać z wszelkich kursów czy szkoleń przez nich oferowanych. Branża stale się zmienia i pojawia się wiele nowych rozwiązań technologicznych, dlatego ważne jest, by iść z duchem czasu i dbać o rozwój wiedzy i umiejętności.