Polacy wpadają. Kierowców czeka dotkliwa niespodzianka w skrzynce. Od lipca kolejne zmiany

Kary za brak OC w 2024 roku wzrosły wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej. Zapominalscy mogą się zdziwić, gdy zajrzą do skrzynki pocztowej z korespondencją. Jak się okazuje, to nie koniec zmian w tym roku.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, które zostały zarejestrowane w Polsce. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma na celu ochronę kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych przez niego szkód. Zamiast więc płacić z własnej kieszeni, robi to zakład ubezpieczeń.

Zobacz wideo W Polsce na tle innych rynków europejskich Toyota Camry sprzedaje się tak, że Amerykanie otwierają oczy [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Ile kary za brak OC 1 dzień? Zależność od płacy minimalnej w 2024 roku

Posiadacz pojazdu, który nie wykupił ubezpieczenia OC może spodziewać się pisma wysłanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary powiązana jest ściśle z płacą minimalną, która obecnie obowiązuje w Polsce (4242 zł brutto). Grzywna za brak OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Znaczenie ma również czas, jaki minął od wygaśnięcia poprzedniej polisy. Od stycznia 2024 roku brak ubezpieczenia dla auta osobowego przez:

  • 1-3 dni - kara w wysokości 1700 zł.
  • od 4 do 14 dni - kara w wysokości 4240 zł.
  • dłużej niż 14 dni - kara w wysokości 8480 zł.

W przypadku samochodów ciężarowych kary są jeszcze surowsze. Wynoszą maksymalnie 12 730 zł.

Ile wynosi kara za brak OC 2024? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kontroluje kierowców

W lipcu 2024 wraz ze wzrostem pensji minimalnej, która będzie wynosić 4300 zł, adekwatnie do tej kwoty zwiększy się także kara za brak ważnej polisy OC. Za brak ubezpieczenia dla auta osobowego przez:

  • 1-3 dni - kara w wysokości 1720 zł.
  • od 4 do 14 dni - kara w wysokości 4300 zł.
  • dłużej niż 14 dni - kara w wysokości 8600 zł.

Warto pamiętać, że w każdej chwili możemy sprawdzić, czy dany pojazd ma polisę OC. Możemy to zrobić na stronie UFG, wpisując jego nr rejestracyjny czy nr VIN. Brak ważnego ubezpieczenia może wyjść także podczas kontroli przez policję lub inne służby. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy wzrost kar za brak OC posiadaczy pojazdów jest sprawiedliwy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.