Pił alkohol jadąc po ruchliwej drodze ekspresowej. Tym razem się nie udało

We wtorek na trasie S7, w rejonie ul. Warszawskiej w Mławie, patrol ruchu drogowego zatrzymał dziwnie zachowującego się kierowcę opla. 65-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, miał w aucie otwartą butelkę wódki i ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło około południa, gdy patrol zauważył podejrzanie zachowującego się kierowcę opla na węźle drogowym. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany do kontroli. W trakcie kontroli funkcjonariusze znaleźli częściowo opróżnioną butelkę wódki przy dźwigni zmiany biegów. Zatrzymany przyznał, że przed wyruszeniem w podróż wypił 200 ml alkoholu.

W wyniku incydentu, 65-letni kierowca stracił prawo jazdy w kilku kategoriach. Jego pojazd został odholowany na policyjny parking. Mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat. Postępowanie w sprawie prowadzi mławska komenda policji.

Różnica pomiędzy jazdą po użyciu alkoholu a jazdą w stanie nietrzeźwości

Różnica między prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu a prowadzeniem w stanie nietrzeźwości polega na stężeniu alkoholu we krwi. Według polskich przepisów jazda po alkoholu może być sklasyfikowana na dwa sposoby:

Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu
  • albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
  • obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.