Nietrudno zgadnąć jakich aut szukają Polacy w Ameryce. Z raportu opracowanego przez Otomoto i Fundację ACM wynika, że najchętniej sprowadzamy duże samochody z automatyczną skrzynią biegów i jak największym silnikiem. I niestety są to coraz starsze auta. Jeszcze w 2020 r. średnia wieku aut z Ameryki to auta 8-letnie. Obecnie (maj 2023 r.) średnia przekroczyła już 10 lat.
Rynek amerykański pozostaje jednym z najważniejszych źródeł importu samochodów używanych do Polski i widzimy to także w ogłoszeniach w Otomoto. W 2022 roku obejmowały one ponad 13 proc. importowanych samochodów sprzedawanych na platformie. Stany Zjednoczone są dla nas źródłem bogato wyposażonych modeli, ale też szansą realizacji marzenia o wozie rodem z kultowych, amerykańskich filmów — Agnieszka Czajka z Otomoto.
Duży i mocny silnik? Polscy importerzy preferują samochody z silnikami o mocy 150-300 KM (aż 64,5 proc. sprowadzonych aut) oraz 300-450 KM (26,7 proc.). Ponad połowa importowanych aut to wersje z silnikiem o pojemności od 2 do 3 l (51 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się wersje z silnikami w przedziale od 3 do 4 l.
Co najchętniej ściągamy ze Stanów? W TOP10 same amerykańskie marki, czyli Chrysler, Ford i Jeep. Wśród modeli dominują zaś Ford Mustang i Chrysler Pacifica oraz Town&Country. Dopiero w kolejnej dziesiątce odnotowano samochody europejskich marek. Na 14 pozycji sklasyfikowano Audi A3 (najpopularniejszy rocznik to 2015) i BMW serii 3 (rocznik 2013).
Zupełnie inaczej przedstawia się klasyfikacja najdroższych samochodów, jakie trafiły do Polski w ramach importu z USA. Okazuje się, że w statystykach dominują przede wszystkim samochody producentów z Europy. Wycena już nie w setkach a w milionach złotych. Aż 7 aut w TOP10 wyceniono powyżej miliona złotych.