Tajemniczy znak na niemieckich autostradach. Wyjaśniamy, o co chodzi

Na odcinku niemieckiej autostrady A9 pomiędzy Monachium a Ingolstadt pojawiły się nowe znaki drogowe. Nie dotyczą wszystkich samochodów, ale warto wiedzieć, co oznaczają.

Na niemieckich drogach funkcjonuje około 500 znaków drogowych, które regulują ruch na wszystkich rodzajach dróg. Niedawno niemieckie władze zdecydowały się o wprowadzeniu kolejnych oznaczeń. Nowe czarno-białe znaki można spotkać na autostradzie A9 w Bawarii między węzłem Pfaffenhofen a Holledau. Oprócz tego miejsca występują także na A93 w okolicach miasta Regensburg przy zjeździe na Wolnznach.

Więcej ciekawostek z europejskich dróg znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Nowe znaki wyglądają bardzo intrygująco. Na białym okręgu znajduje się mniejszy, czarny. W środku widnieje biały kwadrat, na których nachodzą od góry i dołu dwie ćwiartki białego koła. Oznaczenia wyglądem przypominają trochę klepsydrę.

Na szczęście kierowcy nie muszą zbytnio zwracać uwagi na nowe oznaczenia, ponieważ dotyczą wyłącznie pojazdów autonomicznych. Są to symbole orientacyjne dla tego typu pojazdów. Niemieckie media informują, że znaki mają umożliwić pojazdom autonomicznym dokładne określenie ich położenia.

Zobacz wideo

Lokalizacja nowych znaków nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie na tych odcinkach niemieckich autostrad są regularnie testowane pojazdy autonomiczne. Powodem jest jego topografia: kręte odcinki dróg, proste odcinki, wzniesienia i wielopasmowe odcinki – jednym słowem wszystko, co jest potrzebne do przeprowadzenia badań. Warto mieć również na uwadze, że nieopodal znajdują się centrale marek BMW i Audi.

Oprócz tego Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu wprowadziło jakiś czas temu pilotażowy projekt „Digital Test Field Autobahn", który jest realizowany w tamtych okolicach. Producenci pojazdów, firmy telekomunikacyjne oraz firmy IT współpracują nad projektem, który pozwala przetestować komunikację cyfrową pomiędzy drogą a samochodem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.