Będzie 100 nowych fotoradarów w Polsce. Zmierzą prędkość 32 samochodów jednocześnie

Już niebawem w Polsce pojawi się 100 nowych fotoradarów, które wyłapią nie tylko przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości. Jedno z dwóch testowanych przez GITD urządzeń obejmuje zasięgiem nawet 32 samochody jednocześnie i może wyłapać wykroczenia takie, jak przejazd na czerwonym świetle czy nieprawidłowe wyprzedzanie.
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przymierza się do postawienia 100 nowych fotoradarów, które wykryją nie tylko przekroczenie prędkości. Niedawno urzędnicy testowali dwa modele i jeden z nich niebawem pojawi się na polskich drogach. Jak informuje serwis Auto Dziennik.pl, może to być model MESTA Fusion RN francuskiej firmy Idemia.

Więcej o fotoradarach przeczytasz na Gazeta.pl

Nowe fotoradary. Wyłapią 32 samochody jednocześnie

To sprzęt o ponadprzeciętnych możliwościach. Urządzenie śledzi do 32 samochodów poruszających się 8 pasami ruchu jednocześnie, a także rozpoznaje tablice rejestracyjne i zapisuje z nich numery dla każdego auta z osobna. Fotoradar rejestruje jednak nie tylko przypadki przekroczenia prędkości, ale również zbyt niską prędkość tamującą ruch, wykrywa jazdę na zderzaku, poruszanie się po buspasie, pod prąd, pasem awaryjnym lub nawet po chodniku.

Może też sfotografować kierowcę, który wjedzie na ulicę pomimo zakazu, przejazd na czerwonym świetle, przypadki wyprzedzania ze złej strony, a nawet wykonanie skrętu na skrzyżowaniu z niewłaściwego pasa - opisuje serwis. Fotoradar wykonuje też fotografie samochodu i kierowcy w bardzo dużej rozdzielczości 24 lub 45 Mpix (w zależności od zastosowanej matrycy).

Nowe fotoradary już przetestowane

GITD na początku marca informowała o testach sprzętu, które prowadzono na pasie startowym lotniska w Borsku (województwo pomorskie). Francuski sprzęt stanął tam w szranki z modelem MultaRadar CD o nieco mniejszych możliwościach i niższej rozdzielczości (5 lub 11 Mpix).

W ramach testów urzędnicy zamieni pas startowy lotniska w plenerowe studio fotograficzne. Na asfaltowej nawierzchni namalowano pasy ruchu, ustawiono fotoradary i wypuszczono samochody, które celowo naruszały przepisy ruchu drogowego. Od początku testów fotoradary wykonały kilkaset zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych.

Teraz trwa analiza zarejestrowanego materiału, na podstawie której eksperci z CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD) wybiorą lepsze urządzenie. Sprawdzana jest dokładność pomiaru prędkości, widoczność kierowcy na zdjęciach oraz pozostałe funkcje deklarowane przez producentów.

Nowe fotoradary zostaną ustawione w 100 nowych lokalizacjach w całej Polsce. Pojawią się m.in. w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Szczecinie, Toruniu, Koszalinie i w wielu innych miastach. Ich pełną listę wraz z dokładnymi lokalizacjami opublikował dziennik.pl.

Więcej o: