GITD kupuje 358 nowych fotoradarów. Trwają próbne zdjęcia na pasie startowym

Jednostka CANARD Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego poinformowała o trwających właśnie testach nowych fotoradarów, które mają pojawić się na polskich drogach. W szranki stanęły dwa modele, a próbne zdjęcia prowadzone są na lotnisku.
Zobacz wideo Ponoć ten samochód ma wszystko, czego potrzebuje użytkownik, a nawet więcej. O czym mowa? O Skodzie Fabii

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) testuje właśnie nowe fotoradary. Jak pochwaliła się jednostka, próby mają wyłonić zwycięzcę, który zgarnie kontrakt wart kilkadziesiąt milionów złotych. 

Zamieniono lotnisko w tor testowy. Trwają próbne zdjęcia

CANARD wziął pod lupę dwa modele fotoradarów, a w ramach testów zamienił pas startowy lotniska w Borsku (województwo pomorskie) w plenerowe studio fotograficzne. Na asfaltowej nawierzchni lotniska namalowano pasy ruchu, ustawiono fotoradary i wypuszczono samochody, które celowo naruszały przepisy ruchu drogowego. 

Od początku testów fotoradary wykonały już kilkaset zdjęć - zarówno w dzień, jak i w nocy. Fotografie będą następnie sprawdzane i porównywane przez ekspertów z CANARD. Celem jednostki jest sprawdzenie, jak każde z dwóch konkurujących urządzeń radzi sobie przede wszystkim z dokładnością pomiaru prędkości oraz jak wyraźnie widoczny jest na zdjęciach kierowca. Poza tym sprawdzano wszystkie zalety fotoradarów zadeklarowane przez producentów w ofercie.

Łącznie kupionych zostanie 358 fotoradarów

Gdy testy CANARD dobiegną końca, wyłoniona zostanie jedna firma, która dostarczy 100 nowych fotoradarów. Zostaną zainstalowane w miejscach, w których obecnie pracują mocno wyeksploatowane już urządzenia. Koszt instalacji każdego z nich wyceniono na prawie 250 tys. zł, a więc cały kontrakt będzie opiewał prawdopodobnie na ok. 25 mln zł.

To jednak nie koniec, bo GITD chce zakupić później kolejne 147 fotoradarów (niebawem rozpocznie się postępowanie w tej sprawie), które również zastąpią wycofywane z użytku urządzenia. Dotychczasowe przepracowały do tej pory 10 lat i są zdecydowanie mniej skuteczne nowoczesnego sprzętu. Dodatkowo zakupionych zostanie 100 urządzeń, które pojawią się w nowych lokalizacjach.

Cały projekt, który prowadzony jest pod bardzo długą nazwą "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" obejmuje zakup łącznie 358 urządzeń rejestrujących (o brakujących tu 11 egzemplarzach nie wspomniano) i będzie kosztował (zakładając, że koszt instalacji pozostałych fotoradarów też wynosi 250 tys. zł) niemal 90 mln zł.

Więcej o fotoradarach na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.