Pierwsza droga ekspresowa w woj. opolskim. Rusza budowa obwodnicy Olesna

Choć przez województwo opolskie biegnie fragment autostrady A4, nie ma w nim oddanych do ruchu dróg ekspresowych. Właśnie ruszyły prace nad pierwszym odcinkiem trasy S11, która ominie Olesno.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła rozpoczęcie budowy obwodnicy Olesna w ciągu S11. Miasto zyska obwodnicę, a na terenie woj. opolskiego powstanie pierwszy, blisko 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11. Zakończenie prac planowane jest w czwartym kwartale 2022 r.

Zobacz wideo
Rozpoczynamy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11, która w przyszłości będzie miała blisko 500 km długości i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. 25-kilometrowa obwodnica Olesna jest jednocześnie niemal połową długości całej S11 na terenie województwa opolskiego. Pracujemy nad kolejnymi odcinkami. W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r.

- podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa obwodnica w woj. opolskim

Umowę podpisano 20 maja 2019 r. Jej wartość opiewa na kwotę 667 mln zł. 18 grudnia 2020 r. Wojewoda Opolski wydał decyzję ZRID, a wykonawca po przekazaniu placu budowy przystąpił do prac. Geodeci wytyczyli przebieg drogi w terenie, przeprowadzono wycinkę drzew i rozpoczęto odhumusowanie terenu budowy.

Trasa S11 - obwodnica OlesnaTrasa S11 - obwodnica Olesna GDDKiA

Początek nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec trasy będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Dwujezdniowa obwodnica Olesna z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu.

Inwestycja przewiduje budowę 24 obiektów mostowych oraz węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork.

Korzyści z obwodnicy

Nowa trasa nie tylko wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy, ale także stworzy nowoczesne drogowe połączenie województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Trasa S11 - obwodnica OlesnaTrasa S11 - obwodnica Olesna GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.