• Link został skopiowany

Aktualne ceny paliw: na dziś wciąż mamy tendencje spadkowe

Aktualne ceny paliw dalej wskazują tendencje do spadków. Czy możliwa jest cena diesla poniżej 4 zł za litr? Okazuje się, że tak. Co o tym zadecydowało? Przyjrzyjmy się bliżej.
Aktualne ceny paliw - jak wygląda sytuacja w kraju? Zdjęcie ilustracyjne, Syda Productions/shutterstock.com
Aktualne ceny paliw - jak wygląda sytuacja w kraju? Zdjęcie ilustracyjne, Syda Productions/shutterstock.com

Ceny paliw czy spadną? Aktualny poziom cen benzyny, oleju napędowego i LPG

Takie pytanie wydaje się być zaskakujące w obliczu ostatnich obniżek, ale dalej prognozuje się, że ich wartości będą spadać. Aktualny poziom cen benzyny, oleju napędowego i LPG kształtuje się następująco:

  • olej napędowy cena: 3,98 zł/litr
  • paliwo 95 cena: 3,80 zł/litr
  • LPG cena: 1,66 zł/litr

Ceny paliw dziś są więc bardzo niskie (za Polską Izbą Paliw Płynnych). Od czego to zależy?

Co składa się na cenę paliwa on, benzyny i LPG? 59 proc. to podatki

Co składa się na cenę paliwa? Jak wyliczył portal bankier.pl aż 59 proc. ceny detalicznej to podatki. Ceny paliw zależą tylko po części od ich wartości netto w rafineriach, która wynosi:

  • 42 proc. - olej napędowy,
  • 39 proc. - benzyna 95,
  • 40 proc. - LPG.

Zastanawiając się nad tym, kiedy ceny paliw spadną, nie można brać pod uwagę wyłącznie tego, że cena ropy dzisiaj jest wyjątkowo niska. Jest to zaledwie jeden z wielu czynników.

Kiedy spadną ceny paliw? Dlaczego ceny paliw rosną? Co może o tym zadecydować?

O dalszych zmianach cen paliw mogą zadecydować zarówno czynniki popytowe, jak też sytuacja w globalnej gospodarce. Decydujące są:

  • sytuacja związana z ograniczeniami w przemieszczaniu i samoizolacją: mniej jeździmy, zdecydowanie słabsze jest nasze zapotrzebowanie na dowolny rodzaj paliwa, więc jego cena spada;
  • konflikt wśród państw OPEC (największych producentów ropy naftowej): zwiększono wydobycie przeciwko interesom Rosji, która dotychczas była głównym motorem jego ograniczenia.

Rynek zalewa tani surowiec, zwłaszcza jego pochodne. Choć pisze się o ujemnych cenach ropy to oczywiście ceny paliw w Polsce nie zmienią się tak radykalnie. Możliwe, że porozumienie między Rosją i innymi wydobywcami lub wzrost popytu spowodują ustabilizowanie cen lub ich zwyżkę. 

Ceny paliw kiedy spadną? Czy ceny paliw spadną do niespotykanego poziomu? Scenariusz na dalsze obniżki 

Aktualne ceny paliw wciąż wydają się jednak mieć tendencje zniżkowe. Sytuacja jest w pewnym sensie nowa i niezmiernie dynamiczna. Możliwe jest, że koszt paliwa diesel lub benzyny 95 mile zaskoczy kierowców. Wprawdzie zniżkowy trend trwa od stycznia ale jeszcze w pierwszej dekadzie marca nikt nie przewidywał, że cena oleju napędowego bardzo zbliży się do 4 złotych. Trudno o wiarygodne przewidywania w tak zmiennej sytuacji.

Należy też pamiętać, że na naszym rynku koszty kształtowały się wbrew ogólnie przyjętym trendom. Ceny paliw za PO podrożały o 25 proc. (w latach 2008 - 2012 z 4,70 do 5,86 zł/l), przy spadkach cen ropy o 20 proc. Zadecydował kurs dolara i wysokie podatki. Rekordowe wartości odnotowano między innymi w 2012 roku - 6,06 zł/l

Co z cenami paliw w poszczególnych regionach? Ceny paliw gdzie najtaniej?

Cena paliwa rozmaicie kształtuje się w poszczególnych regionach i u różnych dystrybutorów. Najwyższe ceny za benzynę 95 zapłacą mieszkańcy województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego, których litr będzie kosztował nawet o kilkanaście groszy więcej. Najtaniej będzie w województwie śląskim i świętokrzyskim, nieco drożej w wielkopolskim.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę także różnice pomiędzy produktami oferowanymi przez poszczególne sieci stacji. Cena diesla Orlen lub cena paliwa 95 Orlen nigdy nie będzie taka sama, jak oferowane choćby przez Carrefour, Auchan lub Lotos.

Na portalu cenypaliw.pl można sprawdzić, jak aktualnie kształtują się ceny na poszczególnych stacjach, wystarczy tylko podać rodzaj paliwa oraz lokalizację. 

Zobacz wideo Ekologiczne paliwo lotnicze
Więcej o: