Czy można myć samochód na myjni? Policja poluje na kierowców, sypią się mandaty

Mycie samochodu na myjni po wprowadzeniu niedawnych obostrzeń karane jest mandatem. Za wizytę na myjni, nawet bezdotykowej, możesz dostać mandat w wysokości 500 zł.

Czy można myć samochód na myjni?

Odpowiedź jest prosta - nie. Nie można myć aktualnie samochodu. W świetle nowych przepisów możemy wychodzić z domu tylko w sprawach związanych z niezbędnymi sprawami życia codziennego. Co kryje się pod tym terminem? Robienie zakupów, wizyta u lekarza, pójście/pojechanie do pracy, spacer z psem czy krótkie spacery, których celem jest dbanie o nasze zdrowie psychiczne.

Mycie samochodu lub wyjście do sklepu po alkohol nie są uznawane za niezbędne sprawy życia codziennego

- piszą nasi koledzy z Wiadomości.Gazeta.pl. Co więcej, mycie auta jest teraz karane.

Mycie samochodu na myjni - kara, mandat, ile złotych

Do najgłośniejszej sytuacji w związku z zakazem mycia samochodu doszło w weekend w Olsztynie. Lokalne gazety donoszą, że policjanci oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zablokowali wjazd do myjni. Ukarano trzy osoby, które myły właśnie samochody. Każdy musiał zapłacić 500 zł. Więcej szczęścia mieli kierowcy, czekający w kolejce - tych tylko pouczono.

O podobnych zdarzeniach donosili Polacy z innych regionów kraju. W większości przypadków kończyło się właśnie mandatem w wysokości 500 zł. Radzimy więc uważać i nie jeździć na miasto w celu umycia samochodu. Policja tłumaczy tak wysokie kary troską o bezpieczeństwo.

Myjnia - nie. A stacja benzynowa?

Wizyta na stację benzynową po paliwo jest dozwolona. Kiedy można tankować? Pytanie o godziny, w których można tankować nie powinny dziwić. Po nowych regulacjach powstało sporo wątpliwości. Rząd ustalił, że między 10:00 a 12:00 zostaną wprowadzone tzw. "godziny dla seniorów" - z troski o osoby starcze w tym czasie do sklepów mogą wchodzić tylko osoby, które ukończyły 65 lat. Z pierwszych komunikatów wynikało, że będzie to obowiązywać także na stacjach benzynowych. To jednak nieprawda. Szybko sprostowano, że stacji benzynowych nie będzie to dotyczyło. Więcej o ograniczeniach na stacjach (np. liczbie osób i rękawiczkach) przeczytacie w tym miejscu:

Czy można jeździć samochodem po mieście?

Wolno jeździć samochodem, gdy mamy naprawdę istotny powód. Krótko mówiąc: możemy korzystać z naszego auta, jeśli taka konieczność, a nie możemy bez istotnego bez celu. Może być nią konieczność dojazdu do pracy albo wykonywania obowiązków służbowych, zakupy potrzebnych artykułów, uczestnictwo w wolontariacie oraz wykonywanie innych czynności, które wchodzą z zakres koniecznych spraw dotyczących życia codziennego. Od 1 kwietnia kierowcy powinni zrezygnować z używania samochodów w jakichkolwiek celach rekreacyjnych, chyba że powód jest naprawdę istotny, a cel kluczowy do utrzymania dobrej formy psychicznej.

Zobacz wideo Pieszy w Pabianicach miał szczęście. Tuż za nim kierowca wypadł z drogi
Więcej o: