Odpowiedź jest prosta - nie. Nie można myć aktualnie samochodu. W świetle nowych przepisów możemy wychodzić z domu tylko w sprawach związanych z niezbędnymi sprawami życia codziennego. Co kryje się pod tym terminem? Robienie zakupów, wizyta u lekarza, pójście/pojechanie do pracy, spacer z psem czy krótkie spacery, których celem jest dbanie o nasze zdrowie psychiczne.
Mycie samochodu lub wyjście do sklepu po alkohol nie są uznawane za niezbędne sprawy życia codziennego
- piszą nasi koledzy z Wiadomości.Gazeta.pl. Co więcej, mycie auta jest teraz karane.
Do najgłośniejszej sytuacji w związku z zakazem mycia samochodu doszło w weekend w Olsztynie. Lokalne gazety donoszą, że policjanci oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zablokowali wjazd do myjni. Ukarano trzy osoby, które myły właśnie samochody. Każdy musiał zapłacić 500 zł. Więcej szczęścia mieli kierowcy, czekający w kolejce - tych tylko pouczono.
O podobnych zdarzeniach donosili Polacy z innych regionów kraju. W większości przypadków kończyło się właśnie mandatem w wysokości 500 zł. Radzimy więc uważać i nie jeździć na miasto w celu umycia samochodu. Policja tłumaczy tak wysokie kary troską o bezpieczeństwo.
Wizyta na stację benzynową po paliwo jest dozwolona. Kiedy można tankować? Pytanie o godziny, w których można tankować nie powinny dziwić. Po nowych regulacjach powstało sporo wątpliwości. Rząd ustalił, że między 10:00 a 12:00 zostaną wprowadzone tzw. "godziny dla seniorów" - z troski o osoby starcze w tym czasie do sklepów mogą wchodzić tylko osoby, które ukończyły 65 lat. Z pierwszych komunikatów wynikało, że będzie to obowiązywać także na stacjach benzynowych. To jednak nieprawda. Szybko sprostowano, że stacji benzynowych nie będzie to dotyczyło. Więcej o ograniczeniach na stacjach (np. liczbie osób i rękawiczkach) przeczytacie w tym miejscu:
Wolno jeździć samochodem, gdy mamy naprawdę istotny powód. Krótko mówiąc: możemy korzystać z naszego auta, jeśli taka konieczność, a nie możemy bez istotnego bez celu. Może być nią konieczność dojazdu do pracy albo wykonywania obowiązków służbowych, zakupy potrzebnych artykułów, uczestnictwo w wolontariacie oraz wykonywanie innych czynności, które wchodzą z zakres koniecznych spraw dotyczących życia codziennego. Od 1 kwietnia kierowcy powinni zrezygnować z używania samochodów w jakichkolwiek celach rekreacyjnych, chyba że powód jest naprawdę istotny, a cel kluczowy do utrzymania dobrej formy psychicznej.