"Mam SUV-a, skrócę więc sobie drogę przez las." Taki pomysł może cię słono kosztować

Wycieczka do lasu może nas słono kosztować. Jaka kara za wjazd samochodem do lasu będzie czekała na nieodpowiedzialnego kierowcę i w jakich sytuacjach można do lasu wjechać?

Zasady na drogach publicznych są jasne - możemy jeździć praktycznie po każdej, o ile nie natkniemy się na znak zakazu wjazdu. Jednak w przypadku lasów mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Wjechać na leśną drogę możemy dopiero, kiedy jest oznaczona, a co do zasady po lasach jeździć nie wolno. Jaka na kierowcę czeka kara za wjazd samochodem do lasu?

O zasadach panujących na leśnych drogach warto sobie przypomnieć zwłaszcza teraz, kiedy obserwujemy szalony wzrost popularności "uterenowionych aut" - SUV-ów wszelkiej maści i podniesionych kombi. Takie auta mogą prowokować do wycieczki po trudnych leśnych drogach, a od takiego pomysłu do mandatu bardzo blisko.

Co o wjeżdżaniu do lasu mówi polskie prawo?

Sprawę jeżdżenia samochodem po lasach reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Dowiadujemy się z niego, że poruszanie się pojazdem silnikowym i zaprzęgiem konnym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch ( np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego).

Na swojej oficjalnej stronie Lasy Państwowe zwracają także uwagę, że "na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego".

Warto pamiętać, że w myśl przepisów pojazdem silnikowym jest nie tylko samochód, ale także motocykl i quad.

Zobacz także: "NYT": Niemieckie koncerny zlecały testy szkodliwości spalin na małpach i ludziach. Niemcy zaprzeczają

Kiedy można wjechać samochodem do lasu?

Jak to często bywa, nie ma w polskim prawie jednolitego systemu oznakowania dróg publicznych w lesie. Co więcej, nie ma obowiązku ich oznaczania. Leśnicy doradzają więc, by kierować się zasadą, że wjechać można tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki. Niestety, ustawa o lasach nie nakłada obowiązku oznakowania znakami zakazu leśnych dróg. Musimy się mieć więc na baczności.

Jeżeli planujemy samochodową wycieczkę do lasu, to informacje o publicznych drogach na jego terenie znajdziemy w nadleśnictwie. Spytać możemy także w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Parkowanie w lesie - szukaj znaków

Tutaj także z pomocą przyjdzie nam nadleśnictwo. Na stronie www.lasy.gov.pl znajdziemy sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Przed wyprawą do lasu warto to sprawdzić, bo w lesie zostawić samochód możemy tylko i wyłącznie w miejscach, które są wyraźnie oznaczone jako parking lub miejsce postojowe.

Lasy Państwowe podkreślają, że nie wolno auta zaparkować na poboczu leśnych, publicznych dróg ani przed szlabanami.

Zobacz także: Wybierzesz złe miejsce i zapłacisz nawet 1000 zł. To musisz wiedzieć o parkowaniu

Kara za wjazd samochodem do lasu

Na terenie lasów strażnik leśny jest uprawniony do zatrzymywania pojazdów i legitymowania kierowców. Co więcej, strażnik może nas ukarać także mandatem.

Strażnik leśny może wypisać mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Za wjazd do lasu nie dostaniemy punktów karnych.

Maksymalny mandat zdarza się rzadko i jest przewidziany dla kierowców, którzy z premedytacją niszczą las. Kara 500 zł zdarza się również, kiedy kierowca kłóci się ze strażnikiem leśnym i nie zamierza stosować się do jego poleceń. Przykładowo, wyjechania z leśnej drogi, po której nie wolno jeździć. Jednak w większości przypadków mandaty są o wiele niższe. Kierowcy najczęściej łamią przepisy ze zwykłej niewiedzy.

Możesz też trafić do sądu, a wtedy 500 zł będzie tylko wstępem

Lasy Państwowe przestrzegają, że w momencie, kiedy wyrządzona szkoda "jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego". Naszą sprawą zajmuje się wtedy sąd, a kara może znacznie przekroczyć 500 zł.

Wbrew pozorom o takie wykroczenie nie jest trudno. Jako niszczenie lasu strażnik może zakwalifikować zjechanie z leśnej drogi i jazdę samochodem po lesie. Uważajcie też na wycieki oleju silnikowego czy płynu hamulcowego.

Czy wjeżdżasz samochodem do lasu?
Więcej o:
Komentarze (34)
Kara za wjazd samochodem do lasu. Przepisy, mandaty, konsekwencje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ssaassaa

  Oceniono 75 razy 49

  szkoda, że quadowcy i motocrossowcy tak rzadko dostają mandaty lub wezwania do sądu. Nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla wjeżdżania tymi sprzętami do lasu. A już najgłupszym argumentem jest pytanie: to gdzie mam jeździć? Jest ono tak samo idiotyczne jak pytanie parkujących w miejscach niedozwolonych: a gdzie mam parkować?
  Na oba odpowiedź jest jedna: To Twój problem. Na pewno nie w lasach/na trawnikach bo niszczysz/przeszkadzasz/utrudniasz ruch.

 • bugaboo

  Oceniono 51 razy 25

  Jakos nie widze aby ktos ladowal nandaty wariatom na quadach i motorach krosowych. Tak samo auta terenowe juz w kazdym lesie mozna spotkac. Strach isc na spacer

 • remo29

  Oceniono 33 razy 21

  > Mam teraz SUV-a, to mogę jeździć skrótem przez las

  Dzięki temu potem można pooglądać na YT filmiki o baranach, które potopiły swoje SUVy w błotach, jeziorach, bagnach itd.

 • fakej

  Oceniono 24 razy 18

  To co, worki ze śmieciami będę do lasu w plecaku nosić?

 • Gość: Yo

  Oceniono 36 razy 14

  Co do zasady brak oznakowania oznacza domniemane przyzwolenie. Nie jest jasne po co buduje się drogę zapewniającą np. dojazd do schroniska po której nie można jeździć. Maszyny leśne nie spełniają norm emisji spalin a wyręby wyglądają jak katastrofa ekologiczna

 • Gość: pablo

  Oceniono 35 razy 7

  Co tu dużo mówić POLSKA! Takie rzeczy czują chyba tylko inteligentni ludzie - nawet koń z furmanka ma zakaz poruszania się po lasach hahahahahaha - gdzie mi przyszło się urodzić to nie mogę się nadziwić, (jak to możliwe że w innych krajach jest normalnie) na szczęście nic i NIKT nie nakazuje mi mieszkać w tym chorym kraju dlatego właśnie Polska staje się krajem Starszych ludzi młodzi szukając "wolności" dawno wyjechali a kolejni pujda ich śladami

 • Gość: Wędkarz

  Oceniono 6 razy 4

  Ja nie mam ani terenówki, ani quada, a jedynie zwykłe małe i ekologiczne autko osobowe. Od dzieciństwa wędkuję i cały problem w tym, że większość naszych jezior jest w lasach lub do nich przylega. Wędkarzy ,także tych porządnych co nie śmiecą i nie kłusują, traktuje się w Polsce od kilkunastu lat jak potencjalnych przestępców lub intruzów. Miejscowi leśnicy każą pisać wnioski do nadleśnictw o pozwolenie na dojazd do jezior, a jaśnie panowie nadleśniczy nie wykazują odrobiny wyrozumiałości i dobrej woli wobec ludzi w starszym wieku i zwyczajnie bezdusznie każą jechać na odległe parkingi, z których większość nie nadaje się do wjechania ani bezpiecznego postoju. Aby było ciekawiej swoje odmowne pisma kierują w formie kopii do straży leśnej penie po to, aby szczególnie uważała na jegomościa, który odważył się prosić o nienależne pozwolenie. W przeciwieństwie do wędkarzy myśliwi, wśród których większość to wysoko postawieni bonzowie, mogą bez problemów jeździć kiedy i dokąd chcą i z uzyskaniem zgody nigdy nie mają problemu. Po co gadać slogany o jakiś demokracjach, jeżeli w tak prostej sprawie, gdzie przez wiele lat w lasach było normalnie i gościnnie dla wszystkich Polaków, panuje zastraszenie i świadomość że ktoś się przyczepi i zażąda pieniędzy lub odda sprawę do sądu. Wiele miejscowości wypoczynkowych od około 10 lat z powodu wprowadzonych ograniczeń regularnie traci wczasowiczów, którzy nie mogąc pojechać na ryby , jagody czy grzyby, rezygnują z noclegów w ośrodkach, bo spędzenie wakacji w domu przy telewizorze jest tańsze i bezpieczniejsze

 • Gość: Paweł

  Oceniono 2 razy 2

  Takie walenie kar za jazdę po drodze leśnej zwykłym samochodzikiem to pierwszy krok aby społeczeństwu przestało zależeć na tym aby lasy były państwowe i aby mógł z nich korzystać każdy obywatel.Proponowałbym aby straż leśna kiedy zacznie się jesienne grzybobranie wogule nie wierzyła do lasu dla dobra popierania przez społeczeństwo istnienia lasów państwowych.

 • Gość: MarOl

  Oceniono 12 razy 2

  Lasy państwowe utrzymuje się z budżetu więc powinny być ogólnodostępne również dla samochodów. Owszem karać wariatów na kładach czy motorach krosowych itp którzy wjeżdżają żeby poszaleć ale karać zbieracza jagód lub grzybiarza za to że wiedzie do lasu dla wygody żeby mieć bliżej do danego miejsca to totalna głupota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX