Polacy kupują droższe samochody używane. Wszystko dzięki 500+?

Według najnowszego raportu firmy AAA Auto, Polacy kupują droższe samochody używane. Wszystko wskazuje na to, że w głównej mierze są to beneficjenci programu "Rodzina 500+".

Według raportu przygotowywanego przez AAA Auto, bazującego na danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów – w samym wrześniu 2017 roku w Polsce pojawiło się 165 tys. ofert sprzedaży takich aut. To o 14 tys. więcej niż w sierpniu. Trzy pierwsze kwartały tego roku to łącznie ponad 1,45 mln ofert sprzedaży aut z rynku wtórnego.

Na przestrzeni poprzednich 12 miesięcy średnia cena samochodu używanego kupowanego w polskich oddziałach AAA Auto wzrosła o 365 zł. Przez ten sam okres obniżył się średni wiek kupowanych aut z 9 na 8 lat. To prawdopodobnie efekt programu 500+, który zaczął funkcjonować w kwietniu 2016 roku.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

„Na podstawie wyników naszego badania - zarówno jego pierwszej jak i drugiej edycji - możemy wnioskować, iż program ,,Rodzina 500+" nie tylko umożliwia wielu rodzinom zakup samochodu używanego jako takiego, ale wpływa też na wzrost jakości zakupów dokonywanych w naszych oddziałach. Dane z tegorocznej edycji badania oraz wzrost średniej ceny auta kupowanego w polskich oddziałach AAA AUTO w ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu ,,Rodzina 500+" mogą wskazywać, że z biegiem czasu rządowe świadczenia umożliwiły naszym klientom inwestowanie w droższe samochody. Podczas gdy w pierwszych miesiącach działania programu, środki z tego źródła umożliwiały zakup samochodu klientom najmniej zamożnym" - powiedział Paul Sperring, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.

Zobacz także: Omijaj je szerokim łukiem! Te wersje popularnych aut doprowadzą Cię do bankructwa

Średnia cena samochodu używanego we wrześniu wyniosła 24 768 zł, a w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku – 23 485 zł. Średni przebieg typowego samochodu wybieranego przez klientów w ubiegłym miesiącu wyniósł 174 857 km, a w pierwszych trzech kwartałach 176 189 km. Porównując te same okresy średni rocznik obniżył się z 11 lat do 10,6 lat.

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych we wrześniu pojawiło się w woj. mazowieckim (26 682 ofert), a najmniej w opolskim (2793 ofert). Najdroższe samochody sprzedawano również w woj. mazowieckim (śr. cena 31 124 zł), a największy przebieg miały samochody sprzedawane w woj. lubelskim (193 432 km).

Oto najpopularniejsze modele aut używanych we wrześniu 2017 roku w AAA Auto:

01. Opel Astra (1 miejsce w sierpniu)

02. Volkswagen Passat (2 miejsce w sierpniu)

03. BMW 3 (3 miejsce w sierpniu)

04. Audi A4 (4 miejsce w sierpniu)

05. Ford Focus (6 miejsce w sierpniu)

06. Volkswagen Golf (5 miejsce w sierpniu)

07. Ford Mondeo (7 miejsce w sierpniu)

08. Skoda Octavia (28 miejsce w sierpniu)

09. Opel Corsa (8 miejsce w sierpniu)

10. BMW 5 (11 miejsce w sierpniu)

Czy Twoim zdaniem wyższa średnia cena samochodu używanego w Polsce to efekt 500+?
Więcej o:
Komentarze (9)
Czy sprzedaż samochodów używanych wzrosła dzięki 500 plus?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: mnichał

  0

  Wiadomo że lepiej młodsze auto kupić bo sie będzie mniej psuło. U mnie w skodziance to w sumie tylko klocki i tarcze zmianiałem ale to z delphi znalazłem sobie na necie. Średnia pólka cenowa a jakość oe. Gdzieś za rok myśle ją sprzedać, troche dołożyć i coś nowszego kupić.

 • Gość: oskar

  0

  Ta, a ostatnio czytalem artykul ze wlasnie pelno trupow po ulicach jezdzi przez 500+. Do nas do warsztatu zazwyczaj samochody takie >10lat trafiaja. Nie zauwazylem zmian pod tym katem. Tyle ze ludzie bardziej w srednia polke cenowa trafiaja i czesci z delphi biora. Wczesniej to oby jak najtaniej wyszlo, nie wazne ze nie rekomendowalismy tych czesci, ale i tak trzeba sie bylo w te tanie podrobki zaopatrzac bo jak nie miales to klient szedl dalej.

 • Katarzyna Lekka

  0

  Pytanie jak zrobić to dobrze. Kolega polecił mi skorzystanie z pomocy eksperta z automotogo i to rozwiażanie wydaje mi się być naprawdę interesujące. Macie z nimi jakieś doświadczenia?

 • Gość: Kazik

  0

  coś może w tym być, bo rodzice trochę odkładają na dzieci i trochę na inne potrzeby. Wiem po sobie że odkładaliśmy z zoną na nowego 7-osobowego rextona i trochę pieniędzy z tego 500 poszło. Jeszcze rabat dostaliśmy bo mamy tą kartę dużej rdziny

 • Gość: edek

  0

  pozdrawiam miłośników złomu

 • pm7303

  Oceniono 1 raz -1

  Średni wiek to 8 lat, średni przebieg to 175 tys. km - hmm, mój (o ile będę nim jeździł 8 lat? a nie zmienię wcześniej na nowy), w tym wieku raczej nie będzie miał przejechanych więcej niż 60 tys. km - ciekawe czy potencjalni kupujący będą wierzyć w taki przebieg?

 • wr40

  Oceniono 5 razy -1

  Bzdury cena wzrosła o 365 zł w skali samochodu czyli wydatek na kilka lat to będzie jakieś kilka lub kilkanaście zł w miesiącu, no to faktycznie jest to efekt 500 +.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX