Ford Mondeo 1.8 SCi Trend X100

Niewyszukane stylistycznie Mondeo ma kilka cech, które decydują o jego rynkowym powodzeniu. Po modyfikacji i z silnikiem 1.8 SCi jest jeszcze ciekawsze. Sprawdziliśmy, czy za tak duże auto w połączeniu ze stosunkowo niewielką jednostką warto zapłacić 80 tysięcy złotych?

Jeszcze dziesięć lat temu uważałem, że Fordy to auta zaledwie średnie. Moją opinię potwierdzały swoiste rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach tej marki - równie osobliwe można było spotkać już tylko w konstrukcjach francuskich. Opinię zweryfikowałem, gdy na rynku pojawił się Focus - auto, które zapoczątkowało nową jakość Fordów. Nie zawiodłem się również, gdy przyszło mi przetestować nowe Mondeo SCi. Zdecydowanie robienie samochodów wychodzi Fordowi coraz lepiej.

Konserwatywny

W Mondeo niewiele zostało ze śmiałej stylistyki New Edge, którą zapoczątkował Focus. Sylwetce auta nadano konserwatywny kształt godny raczej Volkswagena niż marki, która postmodernistycznie przecinała bryły płaszczyznami i krzywymi. Mondeo jest jednym z największych hatchbacków klasy średniej i pod tym względem może konkurować z limuzynami. Trzeba jednak przyznać, że mimo naprawdę sporych wymiarów auto prezentuje się wyjątkowo zgrabnie. Zmodernizowaną wersję z nowym silnikiem SCi oznaczaną fabrycznie jako "rok modelowy 2004" można rozpoznać po kilku szczegółach: chromowanej obwódce na atrapie chłodnicy (wcześniej tylko w wersji Ghia), zmodernizowanym zderzaku i nieznacznie zmienionych światłach tylnych. Reszta innowacji jest niewidoczna - walory ukryto głębiej.

Do rozważenia

Samochody Forda do końca tego roku można jeszcze kupić po cenach promocyjnych jako wersje z oznaczeniem X100. To prezent od firmy na stulecie jej istnienia. Można się spodziewać, że Ford przedłuży akcję - w pierwszych tygodniach przyszłego roku zaproponuje jubileuszowy rabat przy sprzedaży przynajmniej kilku modeli.

W promocji za pięciodrzwiowe Mondeo napędzane nowoczesnym silnikiem SCi zapłacisz 79 400 zł, to o 6000 zł mniej niż w normalnej ofercie. Za te pieniądze - już w wersji podstawowej Trend X100 - dostaniesz naprawdę bogate wyposażenie: cztery poduszki powietrzne, ABS, komputer pokładowy, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, elektryczną regulację wysokości fotela kierowcy, radioodtwarzacz CD, obręcze aluminiowe, immobiliser plus kilka gadżetów. Za inne elementy wyposażenia trzeba jednak dopłacić. ESP otrzymasz za 2900 zł, kurtyny powietrzne - 2000 zł, reflektory ksenonowe - 3000 zł, a lakier metaliczny - 2100 zł. Przy wyborze opcji warto rozważyć usportowione zawieszenie (1000 zł), które w wersji kombi można wzbogacić funkcją samopoziomowania (3700 zł).

Wydaje się, że jubileuszowa wersja Mondeo to dobry wybór, bo na przykład za podobnie wyposażonego Volkswagena Passata z silnikiem 2.0 o mocy 130 KM w wersji Comfortline zapłacisz kilkanaście tysięcy złotych więcej. (69/80 pkt)

Dynamiczna

Za co można cenić obecnie produkowane Fordy? Przede wszystkim za zawieszenie - marka wyznacza światowe standardy w tej dziedzinie. Mondeo doskonale trzyma się drogi i zachowuje stabilność nawet przy gwałtownych zmianach kierunku. Zawieszenie stosowane w samochodach Forda - niezależnie od obciążenia - ma charakterystykę bliską neutralnej z bezpieczną tendencją do minimalnej podsterowności. Dzięki temu zachowanie auta jest przewidywalne i bliskie ideałowi, na przykład nie zarzuca niekontrolowanie tyłem lub nie wyjeżdża przodem z zakrętu (tzw. wypłużanie).

Nowością w Mondeo jest 16-zaworowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Nowa jednostka 1.8 SCi dysponuje mocą 130 KM (o 15 KM więcej niż konwencjonalny silnik 1.8). Moment obrotowy o maksymalnej wartości 175 Nm narasta płynnie. Już po przekroczeniu 2000 obrotów samochód żwawo przyspiesza i chętnie reaguje na polecenia kierowcy. A przy 4000 obr/min odnosisz wrażenie, jakby silnik dostawał dodatkową porcję powietrza i budził się do drugiego, intensywniejszego życia. Zaletą jednostki - w połączeniu z 6-stopniową skrzynią biegów o krótkich przełożeniach - jest również dobra elastyczność. Zauważysz to na przykład w trasie, wykonując bez problemu manewr wyprzedzania na piątym biegu.

Dla zainteresowanych współczesnymi silnikami warto dodać, że w odróżnieniu od takich firm jak Mitsubishi bądź Volkswagen, które w jednostkach z bezpośrednim wtryskiem benzyny eksperymentują ze spalaniem ubogich mieszanek, Ford poszedł tą samą drogą co Alfa Romeo i Renault, poprzestając na mieszankach stechiometrycznych, czyli o normalnych proporcjach powietrza i paliwa. Na razie fordowskie podejście do zasilania silników wydaje się sprawdzać stuprocentowo.

Atutem silnika SCi jest niskie zużycie paliwa. Podczas dynamicznej jazdy po mieście Mondeo spaliło zaledwie 9,8 l/100 km. To lepiej niż podaje producent i niewątpliwie zaleta bezpośredniego wtrysku paliwa, który znacząco podnosi sprawność silnika. Układ napędowy nie jest jednak bez wad. Po przekroczeniu 5000 obr/min pojawia się dość nachalny dźwięk - akceptowalny raczej w tanich kompaktach, a nie w aucie klasy średniej. (79/100 pkt)

Komfort gwarantowany

Modernizacja Mondeo nie ograniczyła się tylko do wprowadzenia nowoczesnego silnika. Od pewnego czasu Fordy nie mają problemów z jakością, a teraz skoncentrowano się na jeszcze lepszym dopracowaniu detali. We wnętrzu jakość i montaż materiałów wykończeniowych nie budzą zastrzeżeń, zadbano także o komfort podróżujących, a zwłaszcza kierowcy. W aucie zastosowano poziomą i pionową regulację kolumny kierownicy, a także elektryczny podnośnik fotela. Dzięki temu każdy kierowca może zająć wygodną pozycję, i to nie kosztem pasażerów siedzących z tyłu. Nawet przy maksymalnie cofniętym fotelu prowadzącego mają oni wystarczająco dużo miejsca na nogi. Mondeo nie powstydzi się też pojemności bagażnika - 500 l, a po złożeniu oparcia tylnej kanapy - 1370 l. To naprawdę sporo. Chcesz przewieźć długi przedmiot, np. narty lub drabinę? Nie ma problemu - do dyspozycji masz przestrzeń ładunkową o długości 180 cm.

Jeżeli spędzasz w aucie dużo czasu, docenisz praktyczne schowki, np. poręczny uchwyt na napój umieszczony w centralnej konsoli lub obszerne kieszenie w drzwiach. Auto należy pochwalić także za wiernie odtwarzający dźwięk i prosty w obsłudze sprzęt audio. Samochód fabrycznie wyposażono w zestaw czterech głośników i radioodtwarzacz CD (ICE 6000CD) ze zdalnym sterowaniem przy kierownicy. Jeśli zapragniesz wzbogacić go w układ nawigacji satelitarnej, musisz liczyć się z kosztami - 12 100 zł. (50/60 pkt)

Na dobrym poziomie

Poprzednie Mondeo nie popisało się na testach zderzeniowych EuroNCAP (przeprowadzonych w 1997 r.). Nowy model uzyskał zdecydowanie lepszą ocenę - solidne cztery punkty. Tyle samo otrzymały Audi A4, Opel Signum i Volkswagen Passat. To niezły wynik, choć nie tak dobry jak np. Renault Laguny (pięć gwiazdek na pięć możliwych).

O bezpieczeństwo podróżujących Fordem zadbają znajdujące się w wyposażeniu seryjnym czołowe i boczne poduszki powietrzne. Ich zaletą jest kontrolowane działanie - w zależności od impetu zderzenia wypełniają się częściowo lub całkowicie. W testach skuteczne okazały się dostępne w opcji kurtyny powietrzne, które chronią również pasażerów siedzących na tylnej kanapie.

Mondeo zasłużyło na wysokie noty także za bezpieczeństwo czynne. Droga hamowania 100-0 km/h wynosi 35 m. Po rozgrzaniu hamulców wynik jest wprawdzie trochę gorszy, ale nadal dobry. W wysokim poziomie bezpieczeństwa czynnego swój udział ma również opisane już wcześniej neutralne zawieszenie Forda. (54/60 pkt)

Ponad średnią

Ford Mondeo zaskoczył mnie wysoką jakością wykonania i - co najważniejsze - pewnością prowadzenia. Nie można przejść obojętnie obok nowoczesnego silnika z wtryskiem bezpośrednim, łączącego w sobię dynamikę i oszczędność - cechy, które rzadko idą w parze. Samochód z powodzeniem może konkurować z Laguną i Passatem oraz Accordem i Avensis. Zresztą obserwacja polskich ulic przekonuje mnie, że w swoich poglądach nie jestem odosobniony. Z czystym sumieniem mogę polecić odnowione Mondeo.

WYNIK MEGATESTU

koszty i wyposażenie (69/80)

jazda (79/100)

funkcjonalność i jakość (50/60)

bezpieczeństwo (54/60)

werdykt (252/300)

*mierzone przy temp. 5°C na suchej nawierzchni, samochód wyposażony w opony letnie

* benzyna 95 3,44 zł/l, Orlen, 28.10.2003

Ubezpieczenie pakiet OC/AC/NW oferowane u dealerów Forda 6,8% Allianz

Kredyt oferowany u dealerów Forda 14,65%

3 lata i wpłata własna 25%

Więcej o: