Zgodnie z licznikiem elektromobilności, przygotowanym przez PSPA i PZPM, w Polsce zarejestrowanych jest niemal 15 tysięcy samochodów w pełni elektrycznych. Jest to wartość, która sukcesywnie z miesiąca na miesiąc zwiększa się. Biorąc pod uwagę unijne plany może się okazać, że już niedługo zostanie ona zwielokrotniona. Zanim jednak do tego dojdzie warto zwrócić uwagę na fakt jak popularnym staje się temat elektromobilności.
W dniach 7-8 października odbył się Kongres Nowej Mobilności, którego byliśmy patronem. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę zainteresowanych, w tym czołowych decydentów, ekspertów i praktyków rynku. Tuż po tym wydarzeniu miała miejsce Manufaktura Elektromobilności – kolejna część współorganizowana przez PSPA i Miasto Łódź. Jak nazwa wskazuje na terenie łódzkiej Manufaktury, odbył się szereg prelekcji oraz debat nie tylko z udziałem ekspertów, ale też sympatyków zeroemisyjnego transportu. Temu wydarzeniu mogli przysłuchiwać się zwiedzający, jak też Ci, którzy akurat byli w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc centralnego miasta Polski.
Zwieńczeniem trzech aktywnych dni był zlot samochodów elektrycznych. Wydarzenie organizowane przez EV klub Polska – uruchomiony w 2020 roku w ramach społeczno-edukacyjnej kampanii elektromobilni.pl, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (KOZK) – oraz Miasto Łódź przyciągnęło wielu entuzjastów tego typu samochodów. Całość rozpoczęła się na ulicy Piotrkowskiej pod Urzędem Miasta. Zgromadzonych przywitał Adam Wieczorek – wiceprezydent miasta. Następnie w kordonie eskortowanym przez policję, zebrani wyruszyli do Manufaktury, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje. W efekcie, na rynku przed Manufakturą pojawiła się rekordowa liczba ponad 150 pojazdów elektrycznych.
Użytkownicy i właściciele samochodów elektrycznych na wydarzenie przyjechali z wielu zakątków Polski. Wśród nich nie zabrakło osób z Kraśnika, Gliwic, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Gdyni, Działdowa, Zduńskiej Woli, Łask, Białegostoku, Katowic czy Torunia. Wstępne wyliczenia wykazały, że łącznie uczestnicy jadąc do Łodzi, przejechali około 15 tysięcy kilometrów, bez emitowania substancji szkodliwych spalin.
Warto też zauważyć, że elektromobilność w Polsce stanowią samochody różnych klas. Na zlocie można było zobaczyć pojazdy od takich producentów jak: Tesla, Mercedes, Peugeot, Renault, Hyundai, Nissan, Porsche, Ford czy Audi. Z kolei wśród modeli zebrani mogli podziwiać choćby np.: Teslę Model S, X, 3 i Y, Mercedesy EQA i EQV, Volkswagena ID.4, Forda Mustanga Mach-E czy Porsche Taycana.
Łódzki zlot to niewątpliwy sukces elektromobilności. Na rynku Manufaktury zgromadziło się więcej samochodów niż na nie jednym zlocie klasyków czy aut spalinowych poszczególnych marek. Dodatkowo zainteresowanie było na tyle duże, że można wprost stwierdzić, iż Polakom podoba się elektromobilność. To pokazuje, że warto organizować takie wydarzenia i promować je w taki sposób, jak zrobił to EV klub Polska, współzałożycieli Global EV Drivers Alliance, organizacji zrzeszającej kluby użytkowników samochodów elektrycznych z całego świata – oprócz Polski, m.in. z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Szkocji i Kanady.