-
Nie myjesz samochodu zimą? To błąd. Podpowiadamy, jak to robić właściwie
Wszechobecne zimą na drogach sól i piasek, a także błoto pośniegowe sprawiają, że samochody brudzą się dużo szybciej niż w okresie letnim. Jednak myciu auta nie sprzyja niska temperatura. Jak w takich warunkach umyć auto?
-
Czym jest ujemna emisja?
Od emisji gazów cieplarnianych zależy stan warstwy ozonowej Ziemi, jak też jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Koncerny starają się ją ograniczyć, a wręcz próbują osiągnąć ujemną emisję. O co chodzi?
-
Dążenie do maksymalnej popularyzacji samochodów EV to na razie jedyny sposób na zmniejszenie szkodliwości transportu dla środowiska
Elektryfikacja transportu jest kierunkiem nieuniknionym, przynajmniej dla Europy. Nadmierna emisja substancji szkodliwych z transportu stała się na tyle problematyczna, że ustawodawcy dosłownie starają się ją wyeliminować. Czy jednak to jedyny słuszny kierunek?
-
Samochody elektryczne w firmach. Za trzy lata mają stanowić nawet 18 proc. floty
Elekryfikacja ma być główną gałęzią rozwoju transportu w nadchodzących latach. Ich siłą napędową będą (albo mają być) firmy, które obecnie są głównym odbiorcą nowych samochodów. Powstaje jednak pytanie jak szybko ten trend zaadoptuje się wśród odbiorców instytucjonalnych?
-
Hybryda plug-in w praktyce. Na co zwrócić uwagę jeżdżąc tym samochodem?
Samochody hybrydowe typu plug-in mają stanowić rozwiązanie przejściowe zanim rynek w pełni opanują auta elektryczne. Jednak, czy wożenie dwóch technologii w jednym nadwoziu to rozwiązanie idealne i czy zasięg w czysto elektrycznym trybie jest wystarczający? Postanowiłem to sprawdzić na własnej skórze.
-
O ile zdrożeją samochody w 2021 roku?
Z roku na rok samochody stają się coraz droższe. Wynika to z wielu kwestii takich jak np. wymagania emisyjne, lepsze wyposażenie, czy wyższe wymogi związane z bezpieczeństwem. Działania na rzecz unowocześnienia pojazdów wymagają znaczących nakładów finansowych na tzw. działania B+R. O ile zdrożeją samochody w 2021 roku?
-
Syntetyczne paliwa - ratunek dla samochodów z silnikami tłokowymi?
Przyszłość silników spalinowych jest zagrożona? Niekonieczne. Rozwiązanie na to znalazła firma Porsche, która mimo rozwoju technologii elektryfikacji swoich pojazdów, zainteresowała się paliwami syntetycznymi, powstałymi z dwutlenku węgla.
-
Norma emisji Euro 7 - czy czeka nas kres silników spalinowych?
Normy emisji spalin zmieniają motoryzacyjną rzeczywistość. Od stycznia zaczęły obowiązywać kolejne obostrzenia, które wymuszają konieczność doposażania nowych aut w kolejne podzespoły. To jednak nie koniec. Na horyzoncie widać już nową normę Euro 7, która może być gwoździem do trumny dla silników spalinowych.
-
Pandemia uderzyła w polski rynek motoryzacyjny. Mieliśmy kupić 800 tys. nowych pojazdów, nie wyszło
W roku, w którym trwa nieustanna walka z pandemią, sytuacja finansowa wielu firm znacząco się pogorszyła. Ze względu na obostrzenia w działalności wielu rynkowych sektorów, wiele małych i średnich przedsiębiorstw musiało dokonać korekty planów inwestycyjnych. W to wliczają się również te związane z zakupem pojazdów. Jak pandemia uderzyła w polski rynek motoryzacyjny?
-
Wartość rezydualna samochodów. Która technologia traci najmniej na wartości?
Wartość rezydualna na przestrzeni ostatnich lat zaczęła zyskiwać na znaczeniu. To od niej w dużej mierze zależy, ile będzie warte auto po zakończeniu np. leasingu. Zgodnie z ostatnim raportem przygotowanym przez Eurotax, najmniej opłaca się inwestować w Diesle, a najbardziej opłąca się w hybrydy.
-
Elektryczna pogoń Polski za Europą
Dążenie do neutralności emisyjnej nie jest proste. Koniczne są zintensyfikowane działania oraz promocja nisko- i zeroemisyjnego transportu. To wyzwanie, zwłaszcza w Polsce, gdzie rozwój elektromobilności pozostawia wiele do życzenia.
-
Eksport starych samochodów. Ile z nich trafi do Polski?
Producenci samochodów prześcigają się w dążeniu do ograniczenia emisji substancji szkodliwych z naowych aut. Jednak to nie one są największym problemem. O wiele większy kłopot stanowią samochody będące w eksploatacji od wielu lat, zwłaszcza te zaniedbane, których kład spalin pozostawia wiele do życzenia.
-
Sprzedaż samochodów w Polsce w 2020 roku i prognoza sprzedaży na 2021 r.
Rok 2020 odciśnie się piętnem na producentach pojazdów. Sytuacja pandemiczna w kraju i na świecie nie napawa optymizmem, bo choć w ostatnich miesiącach roku jest ze sprzedażą samochodów nieco lepiej to i tak nie ma powodów do zadowolenia. A jak kształtuje się prognoza sprzedaży na 2021 r.?
-
Producenci zapłacą kary za emisję CO2? Odkup certyfikatów może załatwić sprawę, ale nie wszyscy kar unikną
Groźba kar za przekroczenia, narzuconych przez Komisję Europejską limitów średniej emisji dwutlenku węgla spowodowała, że koncerny rozważają odkup od konkurencji certyfikatów umożliwiających spełnienie tych wymagań. Wszystko jednak ma swoją cenę.
-
Opinie Moto.pl: Ford Mustang Mach-E - pierwsze wrażenie i duża galeria. Będzie o nim głośno
Po raz pierwszy w Polsce mogliśmy zobaczyć najnowszą propozycję od Forda. Mustang Mach-E jest bez wątpienia samochodem, o którym będzie głośno. Niektórymi elementami stylistycznymi nawiązuje do legendarnego Mustanga, jednak został dopasowany do czasów współczesnych, dlatego ma elektryczny silnik i zasięg ponad 600-kilometrów.
-
Czy samochody elektryczne są ekologiczniejsze od spalinowych? Szwedzi znają odpowiedź
Wiele osób zarzuca samochodom elektrycznym, że choć są zeroemisyjne podczas jazdy, to jednak ich produkcja zeroemisyjna nie jest. Czy rzeczywiście auta elektryczne są ekologiczniejsze od spalinowych?
-
Możliwość ładowania samochodu elektrycznego przy każdym miejscu w bloku. Tego chce Unia Europejska
Rozwój elektromobilności jest hamowany przez niewystarczającą infrastrukturę ładowania dostępną przy mieszkaniach oraz miejscach pracy. To się może zmienić, gdyż Unia Europejska wprowadza nowe zasady. Jakie? Ładowarka przy każdym miejscu w bloku.
-
Jak system start-stop wpływa na jednostkę napędową? Mechanicy biją na alarm
Układ start-stop montowany w samochodach wzbudza kontrowersje. Jego zalety (m.in. zmniejszenie zużycia paliwa) są zauważalne podczas testów homologacyjnych oraz w miejskiej eksploatacji, np. podczas oczekiwania na zielone światło. Powstaje jednak pytanie, jak ten system wpływa na jednostkę napędową? Mechanicy wskazują jego zły wpływ na osprzęt silnika.
-
Prędkość zabija Europejczyków. W walce o życie mieszkańców UE mają pomóc limitery prędkości
Polacy skrajnie nonszalancko podchodzą do kwestii przestrzegania ograniczeń prędkości. Zbyt szybka jazda to przyczyna wielu wypadków we wszystkich krajach Europy. Problem zaczął być na tyle znaczący, że sprawą zajęły się władze Unii Europejskiej.
-
Wyposażenie samochodu dokupisz po zakupie. Jak? Online
We współczesnym świecie samochody stają się coraz bardziej cyfrowe. Postęp w tym zakresie okazuje się być na tyle duży, że już niedługo nie będzie konieczności zamawiania wszystkich opcji przy konfiguracji pojazdu. Będzie można je dokupić, a raczej wynająć, na określony czas, po odebraniu auta.