Droga jednokierunkowa jak sama nazwa wskazuje to odcinek, po którym pojazdy mogą poruszać się tylko w jednym kierunku. Jest oznaczona znakiem D-3 informującym o początku lub kontynuacji jezdni. Obowiązuje tam zakaz zawracania. Co z manewrem cofania, który często może być przyczyną sporego zamieszania na jezdni i dodatkowo utrudnić ruch innym jego uczestnikom?
W kodeksie drogowym nie znajdziemy przepisu, który zabraniałby nam wykonywania manewru cofania na jezdni jednokierunkowej. Jeśli istniałby, to byłby w zasadzie bezcelowy i pozbawiony sensu, ponieważ kierowca musi mieć możliwość cofania, na przykład w celu zaparkowania pojazdu. Należy jednak pamiętać o ogólnych zasadach, które jasno określa artykuł 23 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Kierujący jest obowiązany [...] przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności [...] sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.
Zasady cofania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1997 r., a w szczególności art. 23 ust. 2. Zabrania on cofania w kilku określonych przypadkach również na drodze jednokierunkowej, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, które mogą prowadzić do wypadków lub karamboli. Nieprzestrzeganie może skończyć się również mandatem. Wynikają one m.in. z ograniczonej przestrzeni.
Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.