Polo Światowym Samochodem Roku!

To nie żart. Po europejskim tytule Samochodu Roku mały Volkswagen zgarnął statuetkę Światowego Samochodu Roku 2010 (WCOTY)

Wyniki ogłoszono rano podczas trwającego właśnie nowojorskiego salonu samochodowego. Jury złożone z 59 dziennikarzy z całego świata (w tym dwóch z Polski: Robert Przybylski i Maciej Pertyński) uznało wyższość Volkswagena Polo nad Toyotą Prius i Mercedesem klasy E . Przypomnijmy, że w listopadzie Polo zgarnęło już tytuł europejskiego Samochodu Roku 2010 .

W kategorii 2010 World Performance Car zwyciężyło Audi R8 , nokautując Porsche 911 GT3 i Ferrari California. Nagroda w kategorii designu przypadła Chevroletowi Camaro , który wyprzedził Citroena C3 Picasso i Kię Soul. W dziedzinie ekologii seria modeli BlueMotion Volkswagena odniosła triumf nad hybrydami Hondy i Toyoty.

Do walki o tytuł World Car of the Year w głównej kategorii przystąpiło 31 modeli samochodów, a w kategorii World Performance Car - 16. Więcej o kandydatach i zwycięzcach konkursu WCOTY w poprzednich latach przeczytacie tutaj . Tytuł Światowego Samochodu Roku po raz pierwszy przyznano w 2004 roku. Od tej pory zdobyły go: Audi A6, BMW serii 3, Lexus LS 460, Mazda 2, Volkswagen Golf VI.

A co z tegorocznym zwycięzcą? Volkswagen produkuje Polo nieprzerwanie od 1975 roku. W tym czasie auto znalazło ponad 10 mln nabywców. Obecna, piąta generacja zadebiutowała w wersji 5-drzwiowej podczas salonu samochodowego w Genewie, a we Frankfurcie dołączył do niej wariant 3-drzwiowy. Niebawem w salonach pojawi się rekreacyjna odmiana CrossPolo oraz GTI o mocy 180 koni.

Polo występuje na polskim rynku w dwóch wersjach nadwoziowych, trzech wersjach wyposażenia i z czterema silnikami benzynowymi (60, 70, 85 i 105 koni) oraz trzema dieslami (75, 90 i 105 koni). Ceny auta startują od 42 240 zł.

Volkswagen Polo - pierwsza jazda - ZOBACZ TUTAJ

Polo doda Ci pewności

Samochody: Mazda 3 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.