Historia kołem się toczy - Lexus

Są takie chwile, gdy trzeba nieco zwolnić, zerknąć w lusterko wsteczne i przypomnieć sobie milowe kroki motoryzacji. Dla Audi, Suzuki, Citroena, Bentleya, Mazdy, Lexusa i Infiniti ten rok jest szczególny. 100, 90, 50 i 20 - okrągłych rocznic nie wypada pominąć

Znaczek na grillu to coś więcej niż logo czy kawałek plastiku. Dzisiaj, bo kiedyś emblematy i statuetki były metalowe. Niemniej jednak kryje się za nim doświadczenie i tradycja, droga długa i pełna zawirowań, innym razem pisana na kartach historii motoryzacji całkiem świeżym tuszem. I jak to w życiu, poza wzlotami nie brakuje upadków. Niektóre modele wspomina się z uśmiechem, inne trudno sobie przypomnieć. O niektórych lepiej szybko zapomnieć. Wszystko to składa się na dorobek, którego nie można przecenić. Są wreszcie i takie auta, które poległy jeszcze na deskach projektantów lub prosto z wzorcowni trafiły do muzeum. To prototypy, które nigdy nie dostały szansy, żeby wyjechać na publiczną drogę.

Każdy z modeli buduje wizerunek marki i toruje drogę ku przyszłości. Z resztą rozprawiają się klienci i historia, która pieczętuje, że samochody japońskie określa się mianem niezawodnych, niemieckie mają opinię solidnych, a francuskie - komfortowych. "Przez przeszłość do przyszłości" okazuje się nie tylko hasłem reklamowym. Jak to było z tegorocznymi jubilatami? W kolejnych odcinkach przybliżymy historię Audi , Suzuki , Citroena , Bentleya , Mazdy , Infiniti i Lexusa. Zaczynamy na Lexusa , który świętuje swoje 20. urodziny.

***

20 lat temu Toyota wymierzyła policzek producentom luksusowych aut i wprowadziła na rynek własną markę premium. Symbolem tej rewolucji okazał się model LS 400.

Pomysł zbudowania samochodu, który stanie się wyznacznikiem w klasie premium, zrodził się w Toyocie w 1983 roku. Jednak to Honda zdecydowała się jako pierwsza spośród japońskich producentów na utworzenie osobnej marki luksusowych aut. Rynkowy debiut Acury Legend i Integry nastąpił w 1986 roku. Lexus i Infiniti (czyli Nissan ) zadebiutowały nieco później, bo w 1989 roku. Trzy lata później sprzedaż luksusowej serii aut pod marką Amati planowała jeszcze Mazda , ale z powodów ekonomicznych nigdy do tego nie doszło.

Lexus ES 250

Pierwsze dwa modele Lexusa zaprezentowano na salonie motoryzacyjnym w Detroit w 1989 roku. Mniejszy ES 250 bazował na topowej Camry z 2,5-litrowym silnikiem V6, wyróżniał się jednak dodatkowym wyposażeniem i kilkoma zmianami stylistycznymi - posiadał m.in. szyby bez ramek. Prawdziwym asem był opracowany od podstaw LS 400 z 4-litrowym silnikiem V8. Łącznie powstało 450 prototypów LS'a , które w okresie przedprodukcyjnym przejechały 2,7 miliona kilometrów.

Lexus LS 400

Opinie amerykańskiej prasy motoryzacyjnej mimo początkowych obaw okazały się bardzo przychylne. Pod karoserią o zachowawczej linii i dopracowanej aerodynamice (Cx=0,29) Toyota ukryła nowoczesne rozwiązania, doprawione legendarną jakością. LS 400 był cichszy, szybszy i tańszy od porównywalnych BMW 7 i Mercedesa klasy S. W wyposażeniu pojawiła się m.in. elektrycznie odchylana kierownica, zegary typu Optitronic, system audio Nakamichi i samościemniające się lusterko wsteczne. Do dzisiaj w opinii użytkowników silnik 1UZ-FE V8 i 4-biegowy automat A341E uchodzą za jeden z najlepszych i najbardziej trwałych. Do 1995 roku wyprodukowano 166 tys. egzemplarzy I generacji LS 400.

Lexus LS 400 uchodził za samochód niemal doskonały, ale dużym sukcesem było również zupełnie nowe podejście Lexusa do obsługi klienta i promocji marki. Punkty dealerskie zostały starannie wybrane, a z powodu dwóch początkowych usterek światła stopu i tempomatu odebrano od klientów partię 8 tysięcy egzemplarzy LS 400. Następnie dostarczono je z powrotem do domu z usuniętymi usterkami, pełnym bakiem i prezentem dla właściciela. Trudno się zatem dziwić, że już w 1991 roku sprzedaż Lexusów w USA była lepsza niż Mercedesa i BMW.

Lexus ES 300

Lexus GS 300

Kolejne modele Lexusa to nowy ES 300, bazujący na kolejnej generacji Camry, coupe SC 300/400 i GS 300, plasujący się między serią ES i LS. Design tego ostatniego powierzono studiu Italdesign.

W drugiej połowie lat 90. Lexus wprowadził rodzinę terenowych modeli RX i GX, a w 2000 roku małego sedana IS.

Lexus IS 200

WIECK/Toyota Lexus RX 400h

XXI wiek to pierwsze hybrydy, najpierw pod maską SUV'a RX 400h, a następnie limuzyn GS 450h i LS 600h. Pierwszym dieslem w ofercie Japończyków był IS 220d. Lexusowi wciąż brakowało jednak modelu, który pomógłby zerwać z opiniami producenta aut wyłącznie luksusowych. Lukę tę wypełnił 416-konny IS-F z silnikiem V8.

Niedawno do gamy nadwozi IS'a dołączyła również wersja coupe-cabriolet oraz HS, najmniejszy model z napędem hybrydowym . Lada chwila ma również zadebiutować przedstawiciel kolejnej serii , konkurujący w segmencie ekskluzywnych kompaktów oraz supersportowy LF-A. Tajna broń Japończyków przeciw Ferrari trafi jedynie do 500 klientów na świecie.

Lexus IS-F

W ojczystej Japonii do niedawna wszystkie modele Lexusa sprzedawano pod marką Toyoty. Zmieniło się to dopiero po prezentacji trzeciej generacji modelu GS.

Marcin Sobolewski

BMW M3 vs. Lexus IS-F

BMW M3 vs Lexus IS-F. Banzai! - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Lexus IS - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.