Badanie jakości aut

JD Power przedstawił raport na temat ilości usterek stwierdzonych przez amerykańskich kierowców po 90-dniowym okresie użytkowania auta. Najlepszy wynik zanotowała marka Lexus, zgarniając również nagrodę za najmniej usterkowy model

Initial Quality Study (IQS) bada usterkowość po 90 dniach użytkowania samochodu. Ma to pomagać producentom w wytwarzaniu coraz lepszych samochodów, ale wpływa także bezpośrednio na zadowolenie klientów z posiadania samochodu danej marki. Z tegorocznego raportu wynika, że średnia jakość samochodów poprawiła się w stosunku do ubiegłego roku i wynosi 108 wad na sto samochodów.

Wśród marek nie widać wyraźnej dominacji jakiegoś kraju. Pierwsze trzy miejsca podzieliły między siebie: japoński Lexus , niemieckie Porsche i amerykański Cadillac . W stosunku do ubiegłego roku zanotowano poprawę jakości samochodów amerykańskich, wśród których Cadillac może świecić przykładem z awansem o siedem pozycji. Także Hyundai i Suzuki zanotowały znaczną poprawę pozycji w rankingu.

Wysoka jakość przekłada się na redukcję kosztów związanych z modyfikacją istniejących konstrukcji i niższymi wydatkami gwarancyjnymi w cyklu życia pojazdu. Wysoka jakość podnosi reputacje producenta, która ma wpływ na decyzję klientów o zakupie danej marki - powiedział David Sargent, vice dyrektor działu motoryzacyjnego J.D. Power

Listę najmniej wadliwych modeli otwiera Lexus LX, będący luksusową odmianą Toyoty Land Cruiser V8 ( zobacz test ). Te auta notują zaledwie 52 wady na sto samochodów. Z kolei najlepszą fabryką pod względem jakości zajęła Higashi-Fuji (japońska fabryka Toyoty ) z wynikiem 29 wad na sto aut. Powstają w niej Lexus SC 430 i Toyota Corolla .

Pewnym zaskoczeniem może być wysoka pozycja klasyków amerykańskiego Forda. Modele F-150 i Mustang zajęły pierwsze miejsca w swoich klasach, przy czym najpopularniejszy pickup ex equo z Toyotą Tundra .

Oto kompletna lista marek badanych przez JD Power. Średni wynik dla całej branży wynosi 108 usterek na sto pojazdów:

Marcin Lewandowski

Lexus RX 350 - test wideo

Nowe modele Harley-Davidson - ZOBACZ TUTAJ

Konkurs: samochodem na wakacje - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Land Cruiser - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA