Jak dbać o silnik? Proste triki na co dzień, a posłuży o wiele dłużej

Jak dbać o silnik? To kluczowe, by pojazd jak najdłużej pozostał bezawaryjny. Naprawa wiąże się też często ze sporymi kosztami, dlatego lepiej robić to zawczasu, by uniknąć późniejszego problemu.

Przebiegi samochodów na polskich drogach nierzadko przekraczają 300 tysięcy kilometrów. Jeśli silnik nie jest serwisowany, w wielu przypadkach wręcz nie da się po jakimś czasie uniknąć awarii. Dbanie o jego kondycję jest więc kluczowe, by jak najdłużej działał bezawaryjnie. Przy okazji można sporo zaoszczędzić, bo naprawa nie należy do tanich. Co dokładnie robić? Sprawdź, bo być może wcześniej nie znałeś tych sposobów.

Zobacz wideo Droga Transfogarska i nowy Hyundai SANTA FE - połączenie idealne? [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Jak dbać o silnik samochodu? Nie zapomnij o wymianie tych elementów i działaj regularnie

Przede wszystkim nie należy zapominać o regularnej wymianie oleju i filtra, bo bez tego ani rusz. Olej dba o silnik poprzez smarowanie ruchomych elementów i wspomaga chłodzenie. Warto robić to regularnie, na przykład co 10-15 tysięcy kilometrów, w zależności od przebiegu samochodu i stylu jazdy.

Czy można hamować silnikiem w automacie? Galina Vetertsovskaya/iStock
Czy można hamować silnikiem w automacie? Galina Vetertsovskaya/iStock Czy można hamować silnikiem w automacie? Galina Vetertsovskaya/iStock

Oprócz tego raz na dwa-trzy lata wymieniaj filtr paliwa i filtr powietrza. Ważne są przepustowości, które pogarszają się, gdy są zanieczyszczone, dlatego to ważniejsze, niż się niektórym wydaje.

Jak dbać o silnik w aucie? Zwróć uwagę na świece

Za prawidłową pracę silnika odpowiadają również świece. Jeśli są przepalone lub zużyte, ich praca może być nierówna. Z tego powodu należy je regularnie kontrolować i wymieniać, gdy zachodzi taka potrzeba.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Regularnie kontroluj gumowe przewody i węże do magistrali olejowej i paliwowe;
  • Po 100-150 tys. kilometrów sprawdź stan rozrządu i wymień, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto też robić to częściej;
  • Wymieniaj płyn chłodniczy raz na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.
Więcej o: