W tej sytuacji musisz zatrąbić przy wyprzedzaniu. Nie ma co się dziwić, takie są przepisy

Trąbienie przy wyprzedzaniu. Wielu uznaje to za przejaw zuchwałości, jednak... istnieje pewien przepis, który nakazuje to robić. Mało który kierowca go zna. O co chodzi? Warunki są specyficzne.

To, że należy trąbić podczas wyprzedzania, może zostać uznane przez wiele osób za ponury żart. I nie bez powodu, ponieważ praktycznie każdy kierowca wie, że raczej nie powinno się stosować takiej metody dodatkowego zwracania na siebie uwagi podczas podróży. Okazuje się, że taki przepis faktycznie istnieje i może być stosowany zwłaszcza jesienią i zimą.

Zobacz wideo Premiera samochodu Ford Capri

Kiedy wolno trąbić? Trudne warunki mogą tego wymagać

Trąbienie podczas wyprzedzania jest dobrą praktyką, jeśli jedziemy podczas trudnych warunków drogowych i jest mgła, uniemożliwiająca nam pełną widoczność. Oprócz odpowiedniego ustawienia świateł, dostosowania prędkości i zachowania czujności, masz prawo użyć sygnału, gdy wyprzedzasz.

Stanowi o tym Art. 30 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. W warunkach zmniejszonej widoczności poza terenem zabudowanym powinniśmy dawać krótkie sygnały. Co ciekawe, nie jest to jedynie możliwość, a obowiązek wynikający z przytoczonego przepisu.

Jak należy zachować się podczas jazdy w gęstej mgle? Proste zasady pomogą zadbać o bezpieczeństwo

Jeśli musimy pojechać gdzieś, a widoczność utrudnia mgła, należy znać sposoby na odpowiednie zachowanie się na drodze. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Używaj świateł przeciwmgielnych (przednich i tylnych) tak, jak wymagają tego przepisy. Tylne stosuj jedynie przy bardzo słabej widoczności, by nie oślepiać innych uczestników ruchu. Oprócz tego zawsze zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów, a w przypadku trudnych warunków warto go jeszcze bardziej zwiększyć. 

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Nie używaj długich świateł, uważaj na znaki drogowe i jedź uważnie, zawsze na swoim pasie. Unikaj też gwałtownych manewrów, takich jak przyspieszenie i hamowanie. Jeśli mgła jest bardzo gęsta, warto delikatnie uchylić okno, by lepiej słyszeć, co dzieje się wokół ciebie. W przypadku gdy czujesz, że sytuacja jest tak trudna, że nie dasz rady jechać dalej, znajdź bezpieczne miejsc na poboczu i zatrzymaj się. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: