Ten trójkołowy mikrosamochód nazywa się Brutsch Mopetta. To autorski projekt niemieckiego inżyniera – Egona Brutscha. Z uwagi na oszczędność masy, pojazd jest roadsterem. Nie posiada dachu, a jedynie przednią, niewielką szybę. Kształt nadwozia według wielu relacji był inspirowany lokomotywą EMD E8. Karoseria ma 1700 mm długości. Szerokość pojazdu wynosi 910 mm.
Nadwozie Brutscha jest wykonane z włókna szklanego. Pod nim ukrywa się stalowa rama i technologia z motocykla. Motocyklowa jest m.in. kierownica oraz sterowanie przyspieszeniem i sprzęgłem. Brutsch Mopetta jest napędzany 2-cylindrowym silnikiem o pojemności 50 cm3. Silnik jest sparowany z 3-biegową przekładnią i przekazuje napęd na tylne koła. 0,05 litra przekłada się na całe 2 konie mechaniczne mocy. Prędkość maksymalna wynosi 45 km/h. Pojazd spala 2,5 litra paliwa na 100 km.
Trójkołowy mikrosamochód waży jedynie 89 kg. A to bardzo mało. Żeby pokazać wam skalę, dodam tylko, że o 10 kg cięższy jest sam silnik 1.0 EcoBoost montowany w Fordach. Nie ma się zatem co dziwić, że na kanale Petrolicious w serwisie YouTube można zobaczyć kadr, w którym właściciel dosłownie ciągnie za sobą Mopettę. Zupełnie jak wózek na zakupy.
Brutsch Mopetta miał być pojazdem masowym. Miał zmotoryzować RFN. Jego seryjna produkcja wystartowała w 1957 r. i niestety masowa nie była nigdy. W sumie zakłady Brutsch opuściło 14 egzemplarzy tego mikrosamochodu. Według różnych szacunków do dziś przetrwało zaledwie 5 sztuk. Jeden z nich trafiła na sprzedaż i została sprzedana przez RM Sotheby’s za 69 tys. euro. To przy obecnym kursie daje kwotę na poziomie 297 tys. zł. To oznacza, że 2-konny trójkołowiec z końca lat 50. XX wieku kosztował tyle, co fabrycznie nowe Audi RS3.
Brutsch Mopetta był pionierskim projektem. Na podobnej zasadzie 5 lat później swój pomysł na mikrosamochód zaprezentował Peel. P50 był produkowany od 1962 r. Brytyjski model posiadał dach, drzwi i był napędzany 4,5-konnym silnikiem. Rozpędzał się nawet do 61 km/h i ważył jeszcze mniej, niż Brutsch. Masa Peela P50 została określona na zaledwie 59 kg. Czy Peel okazał się większym sukcesem od Brutsch Mopetta? Niewiele. W sumie zakładom udało się wyprodukować i sprzedać zaledwie 50 sztuk.