Aż 9 mazowieckich miast dostanie obwodnice. Dwie są już w realizacji

Drogowa mapa Mazowsza niebawem mocno się zmieni. GDDKiA zaplanowała w województwie aż dziewięć nowych obwodnic. Najszybciej ominiemy Lipsk i Pułtusk, ale do 2030 pojedziemy także obwodnicami Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, czy w końcu długo wyczekiwaną obwodnicą Ciechanowa.

Na Mazowszu przybywa nie tylko dróg ekspresowych, ale także w szybkim tempie powstają nowe obwodnice. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma ambitne plan budowy dziewięciu nowych obwodnic w województwie mazowieckim do 2030. Aktualnie dwie z nich - Lipska i Pułtuska - są już w realizacji, a kolejne siedem znajduje się w fazie przygotowania dokumentacji projektowej.

To jednak nie koniec, bo doliczyć trzeba jeszcze cztery obwodnice budowane w ramach programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w woj. mazowieckim. Aktualnie kierowcy mogą korzystać z dróg omijających Góry Kalwarii i Iłży. Z kolei w przygotowaniu są obwodnice Kołbieli (postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID) oraz Łochowa( prowadzona jest procedura uzyskania decyzji środowiskowej).

Obwodnica Lipska

Umowę na projekt i budowę obwodnicy Lipska podpisano w grudniu 2020 roku, a ostatnia decyzja ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) została zatwierdzona przez wojewodę w lipcu 2023 roku. Obecnie prowadzone są prace ziemne, usuwanie krzewów i drzew, budowa dróg technologicznych oraz usuwanie kolizji z urządzeniami podziemnymi. Kontrakt z firmą Budimex opiewa na prawie 110 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na II kwartał 2024 roku.

Trasa będzie miała długości 6,4 km i poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie miejscowości Lipsko. Początek obwodnicy zaplanowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z DW754, a koniec około 500 m od nowego przebiegu DW747.

Zobacz wideo

Obwodnica Pułtuska

Druga realizowana obwodnica powstaje w okolicach Pułtuska. Ostatnia potrzebna decyzja powinna zostać podjęta na przełomie września i października. Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag, a wartość umowy wynosi prawie 442 miliony złotych. Prace mają zostać zakończone w II kwartale 2025 roku.

Trasa będzie miała blisko 20 km długości, ominie Pułtusk od zachodu i będzie drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego po dwa pasy ruchu w jedną stronę). Projekt obejmuje budowę czterech węzłów drogowych, obwodu drogowego, obiektów inżynierskich, chodników, dróg do obsługi terenów przyległych oraz urządzeń ochrony środowiska.

Planowane obwodnice na terenie Mazowsza:

  • Obwodnica Ostrołęki (planowane lata realizacji: 2027-2029)
  • Obwodnica Skaryszewa (planowane lata realizacji: 2026-2028)
  • Obwodnica Zwolenia (planowane lata realizacji: 2028-2030)
  • Obwodnica Łącka (planowane lata realizacji: 2027-2029)
  • Obwodnica Siedlec (planowane lata realizacji: 2027-2029)
  • Obwodnica Sokołowa Podlaskiego (planowane lata realizacji: 2027-2029)
  • Obwodnica Ciechanowa (planowane lata realizacji: 2028-2030)
Jak oceniasz tempo budowy dróg w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.