Mandaty za jazdę lewym pasem. "Do 3000 zł". Na A4 przekonał się o tym kierowca VW

Policja przypomina o jednej z najważniejszych zasad ruchu drogowego. Kierowcy powinni trzymać się prawego pasa. Grozi za to nawet mandat.

O często zapominanej, a bardzo ważnej zasadzie postanowili przypomnieć policjanci w swoim komunikacie o wiele mówiącym tytule "Trzymaj się prawego pasa". Zasada ruchu prawostronnego obowiązuje wszystkich kierowców na wszystkich drogach. Jej przestrzeganie znacznie upłynnia ruch i zwiększa komfort jazdy. Zajmowanie lewego pasa, kiedy prawy jest wolny może prowadzić do utrudnień w ruchu. Tracimy na tym wszyscy.

Mandat za jazdę lewym pasem. Może sięgnąć nawet 3000 złotych

Jeśli jedziemy jezdnią jednokierunkową o większej liczbie pasów ruchu, kierujący są zobowiązani zajmować prawy pas. Za naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej, taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz 6 punktów karnych

- komentuje policja. To górne widełki i nie zawsze mandaty są aż tak dotkliwe. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencje mogą być naprawdę odczuwalne dla naszego portfela i konta z punktami karnymi. Za naruszenie obowiązku jazdy prawostronnej, taryfikator przewiduje mandat karny nawet do 3000 złotych oraz sześć punktów karnych.

Policja pokazała też przykład z autostrady A4 na wysokości Rudy Śląskiej, gdzie ukarała kierowcę za nieprawidłową jazdę. Policjanci zatrzymali 39-letniego kierowcę volkswagena, który nie zastosował się do nakazu jazdy prawostronnej. Tym razem byli dość pobłażliwi i ukarali go mandatem w wysokości 500 złotych i sześcioma punktami karnymi. Dodatkowo, za niesprawność techniczną pojazdu, ukarany został mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z interwencji:

Zobacz wideo

Obowiązek ruchu prawostronnego. Najważniejsze zasady:

Policja przytacza także najczęstsze wymówki, jakie słyszy podczas interwencji. To m.in. "wszyscy tak jeżdżą, więc dlaczego ja mam płacić?" albo "jechałem lewym pasem, bo chciałem skręcić w lewo", mimo ze do skrętu było jeszcze daleko. Oto najważniejsze zasady, którymi powinien kierować się na drodze każdy:

  • Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
  • Lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania i skrętu w lewo.
  • Korzystając z drogi dwujezdniowej, kierowca jest zobowiązany jechać po prawej; do jezdni takich nie wlicza się tych, przeznaczonych do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
  • Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu, jest zobowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
  • Kierowcy są zobowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego z nich.

Podczas interwencji policja tłumaczy kierowcom za co są karani. Wielu z nich nie rozumie przepisów albo po prostu ich nie zna. Takie sytuacje sprawiają, że ruch nie przebiega płynnie, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc lub tamuje przejazd innym kierującym, którzy mają zamiar wyprzedzić wolniej poruszające się pojazdy A jakie są wasze doświadczenia? Też uważacie, że kierowcy nagminnie za długo jadą lewym pasem, utrudniając sprawny ruch? A może macie wręcz przeciwne odczucia? Dajcie nam znać w sondażu poniżej.

Czy twoim zdaniem polscy kierowcy nadużywają jazdy lewym pasem?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.