Nowe ceny paliw od poniedziałku. "Wrzesień zapisze się w pamięci", Polska wyjątkiem

Jak co weekend sprawdzamy prognozy na zbliżający się nowy tydzień. Jakie będą ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu? Eksperci mówią o rynkowej anomalii, co na razie powinno kierowców cieszyć.

O cenach w Polsce piszemy codziennie na stronie głównej gazeta.pl. I zawsze w przypadku tematów około cenowych w 2023 r. dużo narzekamy na wszechobecną drożyznę. Wzrastające ceny odczuwamy wszyscy i wszędzie. Także podczas eksploatacji samochodu. Wizyta na stacji benzynowej nie należy do najprzyjemniejszych. Mamy jednak tym razem całkiem pozytywne wiadomości. We wrześniu w Polsce ceny paliw dla kierowców konsekwentnie spadają. Eksperci przewidują, że w przyszłym tygodniu czekają nas kolejne.

Zobacz wideo

Ceny paliw w Polsce od 18 września 2023 r.

W kwestii cen paliw niezawodni są oczywiście eksperci z serwisu e-petrol.pl, którzy przed każdym weekendem szykują prognozę zmian na rynku. Tym razem komentarz do niej jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ Polska wyłamuje się światowym trendom.

Wrzesień zapisze się w pamięci tankujących, ale przede wszystkim handlujących paliwami na rynku krajowym, ponieważ z dnia na dzień powiększa nam się dysproporcja między tym, co dzieje się na rynku światowym, a co dzieje się na wewnętrznym, naszym krajowym podwórku. Ceny na rynku światowym zauważalnie rosną (...), a u nas ceny konsekwentnie spadają

- mówi dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. Cały komentarz znajdziecie w tym miejscu. Skąd taka sytuacja? Pozostaje nam się tylko domyślać i trzymać kciuki, by po 15 października ceny nagle nie podskoczyły, bo producenci będą musieli odrobić anormalny wrzesień. To jednak temat na oddzielny artykuł. Sprawdźmy, ile będziemy płacić za paliwo.

Nowe ceny paliw od 18 września - benzyna i olej napędowy

  • Benzyna Pb95 - średnia cena od 6,11 do 6,29 złotych za litr
  • Benzyna Pb98 - średnia cena od 6,77 do 6,92 złotych za litr
  • Olej napędowy ON - średnia cena od 5,99 do 6,15 złotych za litr

Nowe ceny paliw od 18 września - autogaz LPG

Wśród kierowców powody do niezadowolenia mogą mieć tylko kierowcy, którzy korzystają z instalacji LPG. Autogaz w tygodniu 18-24 września może trochę podrożeć. Eksperci prognozują średnią cenę od 2,91 do 3,00 złotych za litr.

Jak tankować taniej? Na koniec garść tradycyjnych porad

W oszczędzaniu na stacji benzynowej kluczowa jest jej lokalizacja. Za szybkość i wygodę płaci się więcej. Dlatego stacje tuż przy drogach szybkiego ruchu są piekielnie drogie. Macie zapas czasu? Warto zjechać z trasy i dosłownie kawałek dalej zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu groszy za litr mniej. W mieście najtańsze stacje to te przy marketach. Do dystrybutorów zwykle są spore kolejki, ale oszczędności - spore. Wybór odpowiedniej stacji naprawdę może mocno obniżyć cenę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.