Był zbyt stary, żeby prowadzić taką ciężarówkę. Kierowca dostał mandat 2 tys. euro

Włoska policja zatrzymała kierowcę ciężarówki, który prowadził ją bez odpowiednich uprawnień. Tamtejsze prawo zabrania jazdy ciężkimi zestawami osobom po 68 roku życia, ale to był dopiero początek przewinień 86-latka.

Patrol policyjny zajmujący się patrolowaniem dróg we Włoszech (Polizia di Stato) zatrzymał 26 sierpnia kierowcę ciężarówki. Ani on, ani samochód nie pojechały dalej, bo było ku temu zbyt wiele powodów. Pierwszą i najbardziej kontrowersyjną przyczyną był zaawansowany wiek kierowcy.

Zobacz wideo Czeska policja schwytała złodziei samochodowych. Przywozili pojazdy m.in. do Polski

Więcej informacji o tym, co się dzieje na europejskich drogach, przeczytasz na stronie Gazeta.pl

O tej ciekawej sprawie napisał portal 40ton. Kierowca ciężarówki zatrzymany na autostradzie SS3 Bis prowadzącej z Ravenny do Perugii nie miał uprawnień niezbędnych do prowadzenia zestawu ciężarowego o DMC (Dopuszczalnej Masie Całkowitej) powyżej 20 ton. Włoskie przepisy wprowadziły obowiązek specjalnych badań lekarskich dla zawodowych kierowców w wieku 65-68 lat oraz całkowity zakaz prowadzenia największych ciężarówek dla osób, w wieku powyżej 68 lat. Od tej reguły nie ma żadnych odstępstw, tymczasem mężczyzna z Bagno di Romagna przyłapany na prowadzeniu takiego zestawu miał 86 lat, ale to był dopiero początek jego kłopotów.

Ponadto w czasie kontroli okazało się, że Włoch ma więcej grzechów na sumieniu. Dodatkowo zafałszował czas swojej pracy, wpływając magnesem ukrytym w panelu kontrolnym skrzyni biegów na pracę tachografu. Za swoje przewinienia został ukarany mandatem w wysokości niemal 2 tys. euro oraz zabraniem prawa jazdy. To nie koniec. Dodatkowo na wniosek policji na kolejny miesiąc została zatrzymana ciężarówka Scania, którą prowadził.

Włoska prokuratura zdecydowała się wszcząć procedurę aresztowania administracyjnego wobec firmy spedycyjnej, która pozwala wykluczyć pojazd z użytku na określony czas. Żeby odprowadzić ją na firmowy parking na miejsce, musiał przyjechać młodszy kierowca. Podstawowym powodem była modyfikacja pojazdu pozwalająca na modyfikację wskazań magnetycznego impulsatora tachografu w ciągniku siodłowym Scania.

Droga SS3 Bis, na której został zatrzymany włoski kierowca ciężarówki to fragment paneuropejskiej trasy ER45, najdłuższej drogi szybkiego ruchu na Starym Kontynencie prowadzącej z północy na południe. Droga E45 zaczyna się na w Norwegii w mieście Alta, a przez Finlandię, Szwecję, Niemcy i Austrię można nią dojechać aż do miejscowości Gela na południowym zachodzie Sycylii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.