Polskie drogi. Liczba parzysta kontra nieparzysta. Mówią kierowcy bardzo dużo

Każdy kraj ma jakiś system oznaczania swoich dróg. Zauważyliście pewną prawidłowość na polskich drogach ekspresowych oraz autostradach? Liczba mówi dużo.

W Polsce mamy dwa rodzaje dróg szybkiego ruchu. Po drogach szybkiego ruchu kierowcy zwykle mogą jeździć przepisowo 120 km/h - oznaczone są one literą S oraz liczbą. Wyższa klasa dróg to autostrady oznaczone literą A i liczbą. Tak prezentują się ograniczenia prędkości, o ile na danej drodze nie ustawiono innego znaku:

  • droga ekspresowa jednojezdniowa – 100 km/h,
  • droga ekspresowa dwujezdniowa – 120 km/h,
  • autostrada – 140 km/h.
Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Co w nazwie drogi mówi liczba?

Tu ciekawostka. W oznaczeniu polskich dróg szybkiego ruchu można dostrzec pewną prawidłowość. Od tego, czy liczba w nazwie jest parzysta czy nieparzysta kierowcy dojadą daną drogą w inny region Polski. Liczby parzyste to najczęściej drogi biegnące na linii wschód - zachód. Z kolei nieparzyste  to północ-południe.

O jakich drogach najczęściej mówi się w ostatnim czasie? GDDKiA bardzo często informuje o S19, a więc części Via Carpatii. S19 biegnie od południa Polski na północ. Połączy m.in. Lublin z autostradą A2 oraz Białymstokiem. Nieparzysta dziewiętnastka pasuje idealnie. Z kolei nad Bałtykiem oddawane są kolejne odcinki parzystej drogi ekspresowej S6. Dostała parzystą liczbę, ponieważ przebiega wzdłuż morza, łącząc województwo zachodniopomorskie z Trójmiastem. S6 połączy m.in. Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin oraz Gdynię, Sopot oraz Gdańsk.

Najważniejsze drogi w Polsce. Z południa na północ:

Zdecydowanie najważniejszym szlakiem dla większości kierowców na tej linii jest droga ekspresowa S7. Większość eSki jest już gotowa, ale wciąż czekamy na kilka ważnych odcinków. Docelowo siódemka połączy Tatry z Krakowem, Kielcami, Radomiem, Warszawą i Trójmiastem. Nieparzysta jest także równoległa, biegnąca bardziej przez środek Polski autostrada A1. Nieparzysta jedynka pasuje jak ulał. A1 startuje od granicy na południu i biegnie aż do Gdańska, przebiegając m.in. przez Katowice, Częstochowę, Łódź, Toruń oraz Grudziądz.

O skrajnie wschodniej drodze ekspresowej S19 już wspominaliśmy. Na zachodzie mamy trzy ważne nieparzyste drogi. Kierowcy mogą wjechać na drogę S5 we Wrocławiu dojechać nią do Poznania, a tam kiedyś wjechać na S11 i dojechać na północ do Koszalina. Przesuńmy się jeszcze bardziej w lewo na mapie, gdzie S3 pozwala kierowcom dojechać z Legnicy do Szczecina.

Najważniejsze drogi w Polsce. Ze wschodu na zachód

O biegnącej wzdłuż Bałtyku S6 pisaliśmy, ale warto na pewno wspomnieć dwie autostrady. Polskę praktycznie przez sam środek przecina autostrada A2. Rusza w Słubicach na granicy z Niemcami, by dojechać do Poznania, Łodzi, Warszawy, a w przyszłości pozwolić dojechać do wschodniej granicy. Na południu rolę łączenia wschodu z zachodem kraju pełni oczywiście autostrada A4. Pierwszym punktem na wschodzie jest Korczowa. Dalej na zachód jest Rzeszów, Tarnów, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław, Legnica i granica na zachodzie.

Więcej o: